استلا، ستاره‌ی دریا

(Stella, Star of the Sea)
thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجراجویی کودکانه‌ی خواهر و برادری به نام استلا و سام در کنار دریا، تجربه‌های متفاوت هریک از آن‌ها در دریا و همراهی استلا با سام برای غلبه بر ترس از رفتن داخل دریا

سال: 1999
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای استلا و سام بازی کردن و ماجراجویی نه بخشی از زندگی که تمام زندگی آن‌هاست و اگر هم چیزی می‌آموزند در همین قالب است. خیال‌پردازی و جان‌بخشی به اشیاء در گفتگوهای استلا و سام بسیار پررنگ است؛ این ویژگی‌ها با جهان کودکی مخاطبان کتاب تناسب دارد. استلا به سؤال‌های بی‌شمار سام پاسخ‌های خیال‌انگیز و کودکانه می‌دهد و با شگفت‌زدگی سام از مواجهه با پدیده‌های طبیعی همراهی می‌کند.
  کتاب‌های این مجموعه الگوی نمونه‌ا‌ی از ارتباط خواهر و برادری را به تصویر می‌کشد. استلا خواهر بزرگ‌تر مهربان و حمایت‌گر است، سام در حضور خواهرش احساس امنیت می‌کند، در مورد ترس‌هایش با او گفتگو می‌کند و بااحساس امنیتی که از همراهی استلا دارد با ترس‌هایش مواجه می‌شود. استلا و سام روحیات کاملاً متفاوتی دارند. استلا پیشنهاد‌هایی برای بازی در دریا دارد، اما این را هم می‌پذیرد که سام علاقه‌ای به پیشنهادهای او نداشته باشد. بنابراین هر یک به شیوهای متناسب با هیجانات خود با دریا ارتباط برقرار می‌کنند و درعین‌حال از همراهی یک‌دیگر لذت می‌برند. استلا و سام بدون حضور هیچ بزرگسالی محیط پیرامون خود را کشف می‌کنند و پرانرژی و کنجکاوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «استلا، ستاره‌ی دریا» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی شش‌جلدی «سام و استلا» است که توسط انتشارات محراب قلم منتشر شده است. داستان‌های این مجموعه درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های استلا و سام و ماجراجویی‌های کودکانه‌ی آن‌ها در طبیعت و در بستر یک ارتباط دل‌نشین خواهر و برادری است. داستان‌ها در قالب گفتگوهایی میان استلا و سام تعریف می‌شود که افزون بر القاء حس صمیمیت، نمونه‌ی خوبی از گفتگوی مؤثر در ارتباط کودکانه است و می‌تواند هم برای والدین و هم کودکان الهام‌بخش باشد. در هریک از کتاب‌های این مجموعه، استلا برادر کوچک‌ترش را در تجربه‌‌ای جدید همراهی کرده و به او کمک می‌کند بر ترس‌ها و تردیدهایش غلبه کند. در این کتاب سام برای اولین بار دریا را می‌بیند. دریا به نظر سام خیلی بزرگ و پرسروصدا می‌آید و نگران است که آب دریا خیلی عمیق یا سرد باشد. استلا از شنا کردن و غواصی لذت می‌برد و گاهی سام را به بازی در آب دعوت می‌کند؛ اما احتیاط سام در ورود به دریا را می‌پذیرد و منتظر می‌ماند. سام در مورد تفاوت شکل صدف‌های مختلف سؤال می‌پرسد و ماسه بازی می‌کند. نگرانی‌اش در مورد کوسه‌ها را به استلا می‌گوید، ماهی‌گیری می‌کند و زمانی که احساس کرد برای ورود به آب جسارت کافی پیدا کرده است به استلا می‌پیوندد. به دلیل تفاوت‌های استلا و سام، کودکان با روحیات و علاقه‌مندی‌های مختلف می‌توانند با آن‌ها هم‌ذات‌پنداری کند. پذیرشی که استلا و سام نسبت به تفاوت‌های یک‌دیگر دارند می‌تواند برای بزرگسالان هم الهام‌بخش باشد. تصویرگری کتاب، بسیار زیبا و خیال‌انگیز است و کودکان را در لذت ماجراجویی‌های استلا و سام شریک می‌کند.
  در چهارسالگی کودکان تخیل قوی دارند و تا شش‌سالگی جاندار‌پنداری (زنده‌انگاری) اشیاء ادامه می‌یابد. پاسخ‌های خیال‌انگیز استلا و نگاه رؤیاگونه‌ی او به پدیده‌های طبیعی متناسب با این ویژگی مخاطبان کتاب است. کودکان در این سنین نیاز به انجام فعالیت‎های متنوع در داخل و خارج از خانه دارند و سؤالات زیادی با «چرا» و «چگونه» می‌پرسند. ماجراجویی‌های استلا و سام در طبیعت، که بسیار زیبا به تصویر کشیده شده است و سؤالات بی‌پایان سام در مورد مشاهداتش از پیرامونی به‌خوبی به این ویژگی‌های گروه سنی مخاطب کتاب می‌پردازد.

  چکیده داستان

  استلا و سام می‌خواهند یک روز را کنار دریا باشند. این اولین بار است که سام دریا را می‌بیند، اما استلا قبلاً دریا را دیده است و از تمام رازهای آن خبر دارد. به نظر سام دریا خیلی بزرگ و پرسروصداست. سام در مورد دریا نگرانی‌هایی دارد؛ فکر می‌کند که شاید آب سرد یا کف دریا خیلی گود باشد. سام از وجود غول دریا یا کوسه در آب می‌ترسد. استلا از شنا و غواصی در دریا لذت می‌برد و به سؤال‌های سام پاسخ‌های کودکانه می‌دهد و منتظر می‌ماند تا سام آمادگی ورود به دریا را پیدا کند. استلا به سام پیشنهاد می‌دهد که توی ماسه‌ها یک گودال عمیق بکنند و یا ماهیگیری کنند. استلا داستان ستاره‌های دریایی را برای سام تعریف می‌کند. تا این‌که بالاخره سام تصمیم می‌گیرد وارد آب شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر دل‌نشین این کتاب همچون متن آن روایتگر‌اند. ازآنجا ‌که نویسند‌گی و تصویرگری این اثر توسط یک نفر انجام شده‌است، به‌خوبی می‌توان هماهنگی میان متن و تصاویر را مشاهده کرد. این یکدستی در دیگر کتاب‌های این مجموعه نیز رعایت شده‌است. در بعضی فریم‌ها تصاویر حتی ناگفته‌های موجود در داستان را نیز به تصویر کشیده‌اند.
  شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش خلق‌شده‌اند و مشخصات ظاهری آن‌ها با توصیفات موجود در متن مطابقت دارد. جنب‌وجوش و انرژی استلا از ظاهر این شخصیت پیداست و همچنین متفکر بودن سام از حالات رفتاری او نمایان است.
  مهارت تصویرگر در اجرای تکنیک انتخابی و تسلط او در طراحی به‌خوبی در تصاویر مشهود است. همچنین تصویرگر تلاش کرده تا با استفاده از پالت رنگی گسترده و زیبا و پرداختن به جزئیات، فضایی سرشار از طراوت و لطافت را برای مخاطب خلق کند. البته کیفیت رنگ‌ها در نسخه‌ی اصلی بسیار بالاتر از این نسخه ترجمه‌شده است و چاپ نامناسب از کیفیت رنگی و وضوح تصاویر به‌شدت کاسته است.
  تنوع در زوایای دید از نکات مثبت تصاویر است. در تمامی پلان‌ها تناسبات و پرسپکتیو به‌درستی رعایت شده است.
  گرافیک کتاب ضعیف است. در صفحه‌ی روبروی پلان آخر که تصویری سرشار از آرامش و لذت کودکانه میان استلا و برادرش را نشان می‌دهد‌، تصویری تبلیغی از کتابی دیگر و نامرتبط با تصاویر داستان را می‌بینیم که به لحاظ بصری چندان مناسب نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  سام چه چیزهای جدیدی درباره‌ی دریا یاد گرفت؟ شما چه چیزهایی در مورد دریا بلد هستید؟
  استلا و سام هرکدام به شیوه‌ی متفاوتی از دریا لذت بردند. می‌توانید این تفاوت‌ها را بگویید؟
  شما دوست دارید کنار دریا چطور تفریح کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماری لوییز گی
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شیدا رنجبر
  سال انتشار ۱۹۹۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ماری لوییز گی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم