استلا، شاهزاده‌ی آسمان

(Stella, Princess of the Sky)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجراجویی کودکانه‌ی استلا و سام در شب، غروب آفتاب، طلوع ماه و ستاره‌های بی‌شمار در آسمان، دیدن حیوانات شب‌بیدار و گوش سپردن به صدای شب

سال: 2004
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای استلا و سام بازی کردن و ماجراجویی نه بخشی از زندگی که تمام زندگی آن‌هاست و اگر هم چیزی می‌آموزند در همین قالب است. خیال‌پردازی و جان‌بخشی به اشیاء در گفتگوهای استلا و سام بسیار پررنگ است؛ این ویژگی‌ها با جهان کودکی مخاطبان کتاب کاملاً تناسب دارد. استلا به سؤال‌های بی‌شمار سام پاسخ‌های خیال‌انگیز و کودکانه می‌دهد و با شگفت‌زدگی سام از مواجهه با پدیده‌های طبیعی همراهی می‌کند.
  کتاب‌های این مجموعه الگوی نمونه‌ای از ارتباط خواهر و برادری را به تصویر می‌کشد. استلا خواهری بزرگ‌تر مهربان و حمایت‌گر است، سام در حضور خواهرش احساس امنیت می‌کند، در مورد ترس‌هایش با او گفتگو می‌کند، با احساس امنیتی که از همراهی استلا دارد با ترس‌هایش مواجه می‌شود و برای عملی کردن ایده‌هایش از استلا کمک می‌گیرد. استلا و سام در کنار یکدیگر و بدون حضور هیچ بزرگسالی محیط پیرامون خود را کشف می‌کنند و پرانرژی و کنجکاوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی شش‌جلدی «استلا و سام» است که توسط انتشارات محراب قلم منتشر شده است. داستان‌های این مجموعه درباره‌ی یک خواهر و برادر به نام‌های استلا و سام و ماجراجویی‌های کودکانه‌ی آن‌ها در طبیعت و در بستر یک ارتباط دل‌نشین خواهر و برادری است. داستان‌ها در قالب گفتگوهایی میان استلا و سام تعریف می‌شود که افزون بر القاء حس صمیمیت، نمونه‌ی خوبی از گفتگوی مؤثر در ارتباط کودکانه است و می‌تواند هم برای والدین و هم کودکان الهام‌بخش باشد. در هریک از کتاب‌های این مجموعه، استلا برادر کوچک‌ترش را در تجربه‌ا‌ی جدید همراهی می‌کند و به او کمک می‌کند بر ترس‌ها و تردیدهایش غلبه کند. در این کتاب سام برای این‌که شب را از نزدیک لمس کند تردیدهایی دارد، ناشناخته بودن شب آن را برای سام ترسناک می‌کند. سام از ترس‌هایش به استلا می‌گوید و استلا به‌جای انکار، سرزنش یا نادیده انگاری‌های سام، راه‌حل‌هایی پیشنهاد می‌دهد. سام با همراهی استلا با ترس‌هایش روبه‌رو می‌شود و آرام‌آرام با کمک استلا از چیزهای ناشناخته‌ای که در شب باعث ترس اوست رمزگشایی می‌کند و درنهایت از زیبایی‌های شب لذت می‌برد. در گروه سنی مخاطب کتاب کودکان تخیل قوی دارند. جاندارپنداری (زنده‌انگاری) اشیاء تا حدود شش سالگی ادامه می‌یابد. پاسخ‌های خیال‌انگیز استلا و نگاه رؤیاگونه او به پدیده‌های طبیعی متناسب با این ویژگی مخاطبان کتاب است. کودکان در این سنین نیاز به انجام فعالیت‎های متنوع در داخل و خارج از خانه دارند و سؤالات زیادی با «چرا» و «چگونه» می‌پرسند. ماجراجویی‌های سام در طبیعت بکر و زیبا و سؤالات بی‌پایان او در مورد اتفاقات پیرامونش به‌خوبی به این خصوصیات گروه سنی مخاطب کتاب می‌پردازد.

  چکیده داستان

  سام از قرمزشدن آسمان در هنگام غروب آفتاب شگفت‌زده شده است و فکر می‌کند شاید آسمان آتش گرفته باشد و این را به استلا می‌گوید. استلا برای سام توضیح می‌دهد که سرخ شدن آسمان به معنای نزدیک شدن شب است و به سام پیشنهاد می‌دهد که شب بیرون بخوابند. سام نگران تاریکی و سرمای شب است، اما استلا فکر همه‌چیز را کرده است و پتو و چراغ‌قوه برمی‌دارد. وقتی استلا و سام ماجراجویی خود را در شب شروع می‌کنند، صدای قورباغه درختی و جغد توجه سام را جلب می‌کند و در مورد این صداها از استلا سؤال می‌پرسد. استلا پیشنهاد می‌کند درجایی بنشینند که بتوانند بالا آمدن ماه را از پشت دریاچه تماشا کنند. سام در مورد این‌که ماه از کجا می‌آید و چطور توی آسمان می‌ماند هم سؤال‌هایی دارد. استلا و سام زیر نور ماه، پرواز خفاش‌ها را تماشا می‌کنند. سام تصمیم دارد با تور پروانه گیری‌اش چند ستاره را که لای علف‌ها افتاده‌اند بگیرد. استلا به سام توضیح می‌دهد که آن نقاط نورانی ستاره نیستند، کرم‌های شب‌تابی‌اند که راه را برای سایر حشرات روشن می‌کنند. استلا و سام وقتی‌که ‌تکه ابری جلوی ماه را گرفته با کمک چراغ‌قوه یک خانواده راکون می‌بینند. استلا و سام زیر آسمان شب به تماشای ستاره‌ها می‌نشینند و استلا از چیزهایی که از مادربزرگ درباره‌ی ستاره‌ها آموخته برای سام می‌گوید. هر دو در به‌خوبی از مادربزرگ یاد می‌کنند و تصمیم می‌گیرند خیلی زود به او سر بزنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر دل‌نشین این کتاب همچون متن آن روایتگر‌اند. ازآنجا ‌که نویسند‌گی و تصویرگری این اثر توسط یک نفر انجام شده‌است، به‌خوبی می‌توان هماهنگی میان متن و تصاویر را مشاهده کرد. این یکدستی در دیگر کتاب‌های این مجموعه نیز رعایت شده‌است. در بعضی فریم‌ها تصاویر حتی ناگفته‌های موجود در داستان را نیز به تصویر کشیده‌اند.
  شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش خلق‌شده‌اند و مشخصات ظاهری آن‌ها با توصیفات موجود در متن مطابقت دارد. جنب‌وجوش و انرژی استلا از ظاهر این شخصیت پیداست و همچنین متفکر بودن سام از حالات رفتاری او نمایان است.
  مهارت تصویرگر در اجرای تکنیک انتخابی و تسلط او در طراحی به‌خوبی در تصاویر مشهود است. همچنین تصویرگر تلاش کرده تا با استفاده از پالت رنگی گسترده و زیبا و پرداختن به جزئیات، فضایی سرشار از طراوت و لطافت را برای مخاطب خلق کند. البته کیفیت رنگ‌ها در نسخه‌ی اصلی بسیار بالاتر از این نسخه ترجمه‌شده است و چاپ نامناسب از کیفیت رنگی و وضوح تصاویر به‌شدت کاسته است.
  تنوع در زوایای دید از نکات مثبت تصاویر است. در تمامی پلان‌ها تناسبات و پرسپکتیو به‌درستی رعایت شده است.
  گرافیک کتاب ضعیف است. در صفحه‌ی روبروی پلان آخر که تصویری سرشار از آرامش و لذت کودکانه میان استلا و برادرش را نشان می‌دهد‌، تصویری تبلیغی از کتابی دیگر و نامرتبط با تصاویر داستان را می‌بینیم که به لحاظ بصری چندان مناسب نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – سام چه چیزهای جدیدی درباره‌ی شب یاد گرفت؟
  – وقتی استلا به سام پیشنهاد داد که شب را بیرون بخوابند چه چیزهایی سام را نگران می‌کرد؟ استلا چه راه‌هایی پیشنهاد کرد؟
  – شما از چه چیزهایی در شب می‌ترسید؟ به نظر شما چه چیزهایی وجود دارد که ترس از شب را کمتر کند؟
  – استلا چطور به سام کمک کرد تا از ماجراجویی در شب لذت ببرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماری لوییز گی
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شیدا رنجبر
  سال انتشار ۲۰۰۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ماری لوییز گی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم