استلا، ملکه‌ی برفی

(Stella, Queen of the Snow)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

همراهی کردن با سام در اولین روز برفی زندگی‌اش توسط استلا و تجربه‌های متفاوت استلا و سام در برف

سال: 2000
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای استلا و سام بازی کردن و ماجراجویی نه بخشی از زندگی که تمام زندگی آن‌هاست و اگر هم چیزی می‌آموزند در همین قالب است. خیال‌پردازی و جان‌بخشی به اشیاء در گفتگوهای استلا و سام بسیار پررنگ است؛ این ویژگی‌های با جهان کودکی مخاطبان کتاب کاملاً تناسب دارد. استلا به سؤال‌های بی‌شمار سام پاسخ‌های خیال‌انگیز و کودکانه می‌دهد و با شگفت‌زدگی سام از مواجهه با پدیده‌های طبیعی همراهی می‌کند.
  کتاب‌های این مجموعه الگوی نمونه‌ای از ارتباط خواهر و برادری را به تصویر می‌کشد. استلا خواهر بزرگ‌تر مهربان و حمایت‌گر است، سام در حضور خواهرش احساس امنیت می‌کند، در مورد ترس‌هایش با او گفتگو می‌کند و با احساس امنیتی که از همراهی استلا دارد با ترس‌هایش مواجه می‌شود. استلا و سام روحیات کاملاً متفاوتی دارند. استلا پیشنهاد‌هایی برای بازی با برف دارد، اما این را هم می‌پذیرد که سام علاقه‌ای به پیشنهاد‌های او نداشته باشد. بنابراین هر یک به شیوهای متناسب با هیجانات خود با برف ارتباط برقرار می‌کنند و درعین‌حال از همراهی یکدیگر لذت می‌برند. استلا و سام بدون حضور هیچ بزرگسالی محیط پیرامون خود را کشف می‌کنند و پرانرژی و کنجکاوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «استلا، ملکه‌ی برفی» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی شش‌جلدی « سام و استلا» است که توسط انتشارات محراب قلم منتشر شده است. داستان‌های این مجموعه درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های استلا و سام و ماجراجویی‌های کودکانه‌ی آن‌ها در طبیعت و در بستر ارتباطی دل‌نشین خواهر و برادری است. داستان‌ها در قالب گفتگوهایی میان استلا و سام تعریف می‌شود که افزون بر القاء حس صمیمیت، نمونه‌ی خوبی از گفتگوی مؤثر در ارتباط کودکانه است و می‌تواند هم برای والدین و هم کودکان الهام‌بخش باشد. تصویرگری کتاب، زیبا و خیال‌انگیز است و کودکان را در لذت ماجراجویی‌های استلا و سام شریک می‌کند. در هریک از کتاب‌های این مجموعه، استلا برادر کوچک‌ترش را در تجربه‌ا‌ی جدید همراهی کرده و به او کمک می‌کند بر ترس‌ها و تردیدهایش غلبه کند. در این کتاب سام برای اولین بار برف را از پشت شیشه تماشا می‌کند و تردید دارد که از نزدیک با آن مواجه شود؛ اما هیجان و اشتیاق استلا، سام را از خانه بیرون می‌کشد. استلا و سام در کنار یکدیگر، اما هریک به شیوهای متناسب با روحیات خود از برف لذت می‌برند؛ البته کاریست که هر دو دوست دارند آن را تجربه کنند. روی زمین دراز می‌کشند و فرشته‌های برفی می‌سازند. تفاوت‌های سام و استلا در مواجهه با برف، باعث می‌شود تا کودکان با روحیات مختلف بتوانند با این خواهر و برادر هم‌ذات‌پنداری کنند. پذیرشی که استلا و سام نسبت به تفاوت‌های یکدیگر دارند می‌تواند برای بزرگسالان هم الهام‌بخش باشد. در چهارسالگی کودکان تخیل قوی دارند و تا شش‌سالگی جاندار‌پنداری (زنده‌انگاری) اشیاء ادامه می‌یابد. پاسخ‌های خیال‌انگیز استلا و نگاه رؤیاگونه‌ی او به پدیده‌های طبیعی متناسب با این ویژگی مخاطبان کتاب است. کودکان در این سنین نیاز به انجام فعالیت‎های متنوع در داخل و خارج از خانه دارند و سؤالات زیادی با «چرا» و «چگونه» می‌پرسند. ماجراجویی‌های استلا و سام در طبیعت، که بسیار زیبا به تصویر کشیده شده است، و سؤالات بی‌پایان سام در مورد مشاهداتش از طبیعت پیرامونی، به‌خوبی به این ویژگی‌های گروه سنی مخاطب کتاب می‌پردازد.

  چکیده داستان

  سام اولین برف زندگی‌اش را از پشت شیشه تماشا می‌کند. استلا به او پیشنهاد می‌کند که از خانه خارج شوند. استلا و سام با کمک یکدیگر آدم‌برفی درست می‌کنند. سام سؤال‌های زیادی درباره‌ی آدم‌برفی دارد اینکه کجا می‌خوابد و چه چیزی می‌خورد؟ بعد به پیشنهاد استلا برای سرخوردن با اسکیت‌ها به‌طرف دریاچه می‌روند. استلا مشغول سرخوردن می‌شود، اما سام می‌خواهد بفهمد آب دریاچه و قورباغه‌ها چه شده‌اند و سؤال‌هایی می‌پرسد. بخاری که از دهان سام خارج می‌شود برایش عجیب است و دوست دارد بداند در یک گلوله‌ی برف چند دانه برف وجود دارد در همین حال استلا و دیگر بچه‌ها در حال پرت کردن گلوله‌های برفی به سمت یکدیگرند. استلا دوست دارد با سرعت زیاد و سوار بر سورتمه از کوه پایین بیاید، اما سام ترجیح می‌دهد پیاده پایین برود. این بار استلا پیشنهاد می‌دهد که فرشته‌های برفی درست کنند و سام می‌پذیرد. هر دو روی برف‌ها دراز می‌کشند و با باز و بسته کردن دست‌ها و پاها فرشته‌هایی می‌سازند و در مورد صدای آوازشان باهم گفتگو می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر دل‌نشین این کتاب همچون متن آن روایتگر‌اند. ازآنجا ‌که نویسند‌گی و تصویرگری این اثر توسط یک نفر انجام شده‌است، به‌خوبی می‌توان هماهنگی میان متن و تصاویر را مشاهده کرد. این یکدستی در دیگر کتاب‌های این مجموعه نیز رعایت شده‌است. در بعضی فریم‌ها تصاویر حتی ناگفته‌های موجود در داستان را نیز به تصویر کشیده‌اند.
  شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش خلق‌شده‌اند و مشخصات ظاهری آن‌ها با توصیفات موجود در متن مطابقت دارد. جنب‌وجوش و انرژی استلا از ظاهر این شخصیت پیداست و همچنین متفکر بودن سام از حالات رفتاری او نمایان است.
  مهارت تصویرگر در اجرای تکنیک انتخابی و تسلط او در طراحی به‌خوبی در تصاویر مشهود است. همچنین تصویرگر تلاش کرده تا با استفاده از پالت رنگی گسترده و زیبا و پرداختن به جزئیات، فضایی سرشار از طراوت و لطافت را برای مخاطب خلق کند. البته کیفیت رنگ‌ها در نسخه‌ی اصلی بسیار بالاتر از این نسخه ترجمه‌شده است و چاپ نامناسب از کیفیت رنگی و وضوح تصاویر به‌شدت کاسته است.
  تنوع در زوایای دید از نکات مثبت تصاویر است. در تمامی پلان‌ها تناسبات و پرسپکتیو به‌درستی رعایت شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – سام چه چیزهای جدیدی درباره‌ی برف یاد گرفت؟ شما چه چیزهایی در مورد برف بلد هستید؟
  – استلا و سام هرکدام به شیوه‌ی متفاوتی از برف لذت بردند. می‌توانید این تفاوت‌ها را بگویید؟
  – شما دوست دارید در برفی چه‌کارهایی را تجربه کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماری لوییز گی
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شیدا رنجبر
  سال انتشار ۲۰۰۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ماری لوییز گی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم