استلا، وقتی خیلی خیلی کوچولو بود

(When Stella was Very, Very Small)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

توصیف دنیای کودکی استلا و نخستین تجربه‌های او سرشار از خیال‌پردازی و شگفتی

سال: 2009
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در دنیای کودکی استلا، خیال‌پردازی، شگفت‌زدگی از مواجهه با پدیده‌های طبیعی و بازی بسیار پررنگ است. استلا کودکی می‌کند و از مسیر تجربه به فهم دنیای پیرامونی خود می‌رسد. این ویژگی‌ها به جهان کودکی مخاطبان کتاب بسیار نزدیک است.
  استلا یک شخصیت باورپذیر و دوست‌داشتنی است که به ویژگی‌های کودکان هم‌سال خود بسیار نزدیک است، با یک حس مثبت و پرنشاط با دنیا مواجه می‌شود و به شکل فعال و مؤثری با جهان پیرامونی خود ارتباط دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «استلا، وقتی خیلی خیلی کوچولو بود» یکی از کتاب‌های مجموعه‌ی شش‌جلدی «استلا و سام» است که توسط انتشارات محراب قلم منتشر شده است. داستان‌های این مجموعه درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های استلا و سام و ماجراجویی‌های کودکانه‌ی آن‌ها در طبیعت و در بستر ارتباط دل‌نشین خواهر و برادری است. این کتاب بدون هیچ توضیح اضافه‌ای، دنیا را از نگاه استلای کوچک توصیف می‌کند. خالق کتاب با استفاده‌ی هماهنگ از متن و تصویر به آنچه استلای کوچک در خیال خود می‌بیند واقعیت می‌بخشد. به‌عنوان نمونه در قسمتی از متن آمده است؛ «وقتی استلا خیلی خیلی کوچولو بود در خانه‌ی خیلی خیلی بزرگی زندگی می‌کرد». در تصویر مبلی نشان داده شده که بیشترین حجم تصویر دوصفحه‌ای کتاب را پر کرده است و نسبت به استلای کوچک بسیار بزرگ به نظر می‌رسد. متن سرشار از خیال‌پردازی، جاندارپنداری اشیاء و فضاسازی‌های کودکانه است. تصویرگری کتاب، زیبا و خیال‌انگیز است و به فهم داستان کمک می‌کند. این کتاب می‌تواند برای بزرگسالان نیز دریچه‌ای به دنیای کودکی باز کند. کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب تفاوت میان خیال و واقعیت را درک نمی‌کنند و تخیل قوی دارند. همچنین در این گروه سنی نیاز به انجام فعالیت‎های متنوع در داخل و خارج از خانه دارند. توصیفاتی که در این کتاب از دنیای کودکی استلا آمده است به این ویژگی‌های گروه سنی مخاطب کتاب می‌پردازد.

  چکیده داستان

  وقتی استلا خیلی کوچک بود فکر می‌کرد لاک‌پشت، ماهی یا بره است. وقتی استلا خیلی خیلی کوچولو بود از بالای مبل اتاق پذیرایی‌شان تمام دنیا را می‌دید. استلا نمی‌توانست درها را باز کند یا بند کفش‌هایش را ببندد. ولی می‌توانست توی وان خانه که به‌اندازه‌ی استخر المپیک بزرگ بود با اردک‌های پلاستیکی‌اش مسابقه بدهد و برنده بشود. وقتی استلا خیلی خیلی کوچولو بود واژه‌ها مثل مورچه‌هایی بودند که از صفحه‌های کتاب راه می‌افتادند و می‌رفتند. پروانه‌های روی دیوارها پرواز می‌کردند و فنجان‌ها، یک‌دفعه از روی میز می‌افتادند. استلا هر شب قبل از اینکه توی تخت برود، به حرف‌های درخت‌ها گوش می‌کرد. وقتی استلا خیلی خیلی کوچولو بود حیاط پشتی خانه مثل جنگل بزرگ بود و گربه‌ی همسایه به نظر مثل یک ببر درنده می‌آمد. وقتی استلا خیلی خیلی کوچولو بود آن‌قدر برف بارید که تمام دنیا ناپدید شد. ولی حالا که استلا بزرگ است به ماهی قرمز غذا می‌دهد و حالا از لاک‌پشت خیلی تندتر راه می‌رود. حالا که استلا بزرگ است، مورچه‌های توی کتاب‌هایش کلمه شده‌اند و کلمه‌ها داستان شده‌اند. حالا استلا می‌تواند این داستان‌ها را برای برادر کوچولویش سام بخواند و به او یاد بدهد که چطوری مار بشود یا خرگوش یا پرنده.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر دل‌نشین این کتاب همچون متن آن روایتگر‌اند. ازآنجا ‌که نویسند‌گی و تصویرگری این اثر توسط یک نفر انجام شده‌است، به‌خوبی می‌توان هماهنگی میان متن و تصاویر را مشاهده کرد. این یکدستی در دیگر کتاب‌های این مجموعه نیز رعایت شده‌است. در بعضی فریم‌ها تصاویر حتی ناگفته‌های موجود در داستان را نیز به تصویر کشیده‌اند.
  شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش خلق‌شده‌اند و مشخصات ظاهری آن‌ها با توصیفات موجود در متن مطابقت دارد. جنب‌وجوش و انرژی استلا از ظاهر این شخصیت پیداست و همچنین متفکر بودن سام از حالات رفتاری او نمایان است.
  مهارت تصویرگر در اجرای تکنیک انتخابی و تسلط او در طراحی به‌خوبی در تصاویر مشهود است. همچنین تصویرگر تلاش کرده تا با استفاده از پالت رنگی گسترده و زیبا و پرداختن به جزئیات، فضایی سرشار از طراوت و لطافت را برای مخاطب خلق کند. البته کیفیت رنگ‌ها در نسخه‌ی اصلی بسیار بالاتر از این نسخه ترجمه‌شده است و چاپ نامناسب از کیفیت رنگی و وضوح تصاویر به‌شدت کاسته است.
  تنوع در زوایای دید از نکات مثبت تصاویر است. در تمامی پلان‌ها تناسبات و پرسپکتیو به‌درستی رعایت شده است.
  گرافیک کتاب ضعیف است. در صفحه‌ی روبروی پلان آخر که تصویری سرشار از آرامش و لذت کودکانه میان استلا و برادرش را نشان می‌دهد‌، تصویری تبلیغی از کتابی دیگر و نامرتبط با تصاویر داستان را می‌بینیم که به لحاظ بصری چندان مناسب نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بزرگ‌ترین خانه‌ای که تا حالا ساخته‌اید چه شکلی بود؟
  یکی از خیال‌پردازی‌های خود را نقاشی کنید.
  یکی از فانتزی‌های کودکی خود را توصیف کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماری لوییز گی
  ناشر محراب قلم (کتاب‌های مهتاب)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شیدا رنجبر
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ماری لوییز گی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم