استیون هاوکینگ

(Stephen Hawking )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

تسلیم نشدن در زندگی و تبدیل شدن به درخشان‌ترین دانشمند زمانه خود

نویسنده: ماریا ایزابل سانچزوگارا تصویرگر: مت هانت

استیون هاوکینگ

(Stephen Hawking )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

تسلیم نشدن در زندگی و تبدیل شدن به درخشان‌ترین دانشمند زمانه خود

نویسنده: ماریا ایزابل سانچزوگارا

تصویرگر: مت هانت

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
استیون کودکی مانند سایر کودکان داشت در کنار پدر و مادر زندگی می‌کرد و به مدرسه می‌رفت. او کودک کنجکاوی بود و از کشف لذت می‌برد. استیون در جوانی دچار بیماری می‌شود ولی امید خود را از دست نمی‌دهد و به کشف می‌پردازد.
محتوای آموزشی
این کتاب با هدف آشنایی کودک با یکی از مردان دانشمند تاریخ نوشته شده است و می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای آشنایی با زندگی علمی و شخصی استیون هاوکینگ. می‌توان کودکان را با علوم کیهانی و ستاره‌ها نیز آشنا کرد.
الگوی شخصیتی
استیون کودکی خیال پرداز و خلاق است. به درس‌های مدرسه خیلی علاقه ندارد اما برای آنچه دوست دارد یعنی کشف رازهای جهان تلاش می‌کند. او در جوانی دچار بیماری می‌شود اما بیماری موجب نمی‌شود که او دست از آرزوها و خواسته‌هایش بکشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «مردان کوچک، رویاهای دور و دراز» است. داستان درباره‌ی زندگی یکی از مردان تاثیرگذار در تاریخ به نام استیون هاوکینگ است. استیون هاوکینگ در شهر آکسفورد انگلستان به دنیا آمد. او در خانواده‌ای زندگی می‌کرد که همه به مطالعه علاقه‌مند بودند. استیون به فیزیک، علوم کیهانی و ستاره‌ها علاقه‌ی زیادی داشت. در مدرسه هیچ‌گاه شاگرد اول نبود ولی به دلیل مطالعات خارج از کتاب‌های درسی سطح معلوماتش از کلاس‌شان بیشتر بود. در این کتاب تنها به یکی از دستاوردهای استیون، یعنی «تابش هاوکینگ» اشاره شده است. استیون در دوران زندگی و مطالعاتش دستاوردهای بسیاری دارد که می‌توان درباره‌ی آنها تحقیق و با کودکان گفتگو کرد. استیون جمله معروفی دارد که می‌گوید: هر چند ممکن است زندگی دشوار به نظر برسد، اما همیشه کاری هست که می‌توانید انجام دهید و در آن موفق شوید. درون‎مایه‌ی این کتاب پشتکار در راه رسیدن به خواسته‎ها و شکستن کلیشه‌های مربوط به ناتوانی جسمی است. در این مجموعه تلاش شده تا کودکان با افراد جالب و تاثیرگذار تاریخ که آرزوهای بزرگی داشتند و آنها را پیگیری کردند آشنا شوند. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه ب و ج پیشنهاد کرده‌است که به نظر می‌رسد برای این گروه سنی مناسب باشد. این کتاب زندگی‎نامه بسیار مختصر استیون هاوکینگ است و در آن اطلاعات زیادی از زندگی استیون وجود ندارد، اما همین اطلاعات اندک می‌تواند حس کنجکاوی کودک را بر ای شناخت بیشتر هاوکینگ برانگیزد.

چکیده داستان

استیون در خانواده‌ای شش نفره در شهر آکسفورد انگلستان زندگی می‌کرد. او مانند باقی اعضای خانواده‌اش به مطالعه علاقه بسیار داشت. او هیچ گاه در مدرسه شاگرد اول نبود اما به موضوعات علمی خارج از کتاب‌های مدرسه علاقه زیاد داشت. او به دانشگاه آکسفورد رفت. کم کم نشانه‌هایی از بیماری در او مشاهده شد. او نمی‌توانست درست حرکت کند و بعد مدتی صدای خود را نیز از دست‌داد. دکترها معتقد بودند او چند سالی بیشتر زنده نمی‌ماند. اما استیون تولد 65 سالگی اش را با معلق شدن در جاذبه صفر جشن گرفت و تا 76 سالگی نیز زندگی کرد.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و زیبای این کتاب به داستان وفادار‌ند و در برخی از قسمت‌ها جزئیاتی را که در متن نیامده به نمایش می‌گذارند و اطلاعات محدود متن را تکمیل می‌کند. نصاویر از کیفیت مطلوبی برخوردارند و استفاده از خاکستری‌های متنوع منجر به خلق تصاویری زیبا شده است. تصاویر کتاب به تجسم شخصیت‌ها و کنش‌های داستانی کمک کرده و کنش‌ها، احساسات و اتفاقات متن را به نمایش می‌گذارند. سعی ‌شده‌است تا در تصاویر، بیماری "استیون هاوکینگ" برای کودکان قابل مشاهده و باورپذیر باشد، هرچند که شخصیت‌پردازی استیون چندان به شخصیت واقعی او شبیه نیست. فضاسازی‌ها در ارتباط با اتفاقات متن طراحی شده‌اند و ترکیب‌بندی‌ها متنوع و منسجم هستند. تکنیک، اجرایی زیبا و ماهرانه دارد و طراحی گرافیک کتاب مناسب است. کیفیت چاپ مطلوب است البته جنس کاغذ از جلوه رنگ‌ها کاسته و به زیبایی اثر تا حدودی لطمه زده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- درباره‌ی زندگی استیون هاوکینگ چه چیزهای دیگری می‌دانید؟ - آیا دانشمندان فیزیک‌دان یا کیهان‌شناس دیگری را می‌شناسید؟ - آیا غیر از استیون افرادی را می‌شناسید که با وجود محدودیت‌های فیزیکی با تلاش و پشتکار توانسته باشند به دانشمندان برجسته‌ای تبدیل شوند؟

مشخصات کتاب
نویسنده ماریا ایزابل سانچزوگارا
ناشر انتشارات شهر قلم
تعداد صفحات 32
نام مترجم حمیده جمالی‌هنجنی
سال انتشار 2019
سال انتشار در ایران 1399
تصویرگر مت هانت
عرض کتاب 27
طول کتاب 21
نوع جلد نرم