اسم‌ها (۵)

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

8+

مجموعه‌ی چیستان‌. فرهنگ‌عامه. تقویت ذهن،

نویسنده: محمود مشرف‌آزاد‌تهرانی (م.آزاد) تصویرگر: هدا حدادی

اسم‌ها (۵)

8+

مجموعه‌ی چیستان‌. فرهنگ‌عامه. تقویت ذهن،

نویسنده: محمود مشرف‌آزاد‌تهرانی (م.آزاد)

تصویرگر: هدا حدادی

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این کتاب مجموعه‌ای از چیستان‌های کهن و عامه‌ی فارسی است. زبان چیستان‌های مطرح‌شده در کتاب، برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم خواهد بود. همچنین چیستان‌هایی که در کتاب آمده است، در حوزه‌ی دانش و شناخت اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی می‌گنجد، ازاین‌رو این کتاب مناسب برای گروه سنی پیشنهادی به نظر می‌رسد. برخی از کودکان از کنجکاوی، حل معما و مسئله‌ها لذت می‌برند و این کشف‌ها در جهان کودکی‌شان معنادار است.
محتوای آموزشی
این کتاب به کودکان چیستان‌هایی کهن در زبان فارسی را می‌آموزد. مخاطبان این کتاب در ضمن یادگیری چند چیستان، با بخشی از فرهنگ کهن و مردمی ایرانی آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
این کتاب می‌تواند باعث تقویت مهارت حل‌مسئله و تقویت قوه‌ی تفکر در کودکان شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد پنجم از مجموعه‌ی پنج‌جلدی چیستان‌ها است. داستان درباره‌ی چیستان‌های کهن فارسی است با موضوع اسامی مفاهیم و عناصر مختلف. در این کتاب پانزده چیستان گردآوری‌شده است که پاسخ همه‌ی آن‌ها مربوط به اسامی موضوعات و مفاهیم مختلف مثلاً آسمان یا مال و ثروت و غیره است. تصاویر کتاب در پیدا کردن پاسخ‌ها می‌تواند به کودکان کمک کند. در پایان کتاب پاسخ‌ها به ترتیب نوشته شده است. این مجموعه می‌تواند به کودکان در تقویت تفکر و حل مسئله کمک کند و همچنین موجب آشنایی کودکان با فرهنگ‌عامه و کهن فارسی شود. زبان کتاب و چیستان‌های مطرح‌شده در آن برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم به نظر می‌رسد، اما تصاویر کتاب بر اساس معیار‌های بررسی شده و به لحاظ مفهومی، بصری و زیباشناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند؛ به همین دلیل این کتاب به عنوان کتابی دو ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

این کتاب مجموعه‌ی پانزده چیستان است با موضوع اسامی موضوعات یا مفاهیم مختلف، همراه با پاسخ‌های چیستان‌ها در پایان کتاب.

کیفیت تصویر

تصاویر تک‌رنگ کتاب که با قلم‌فلزی کار شده‌اند، سبکی واقعگرا دارند. البته که تصاویر زیبا نیستند و اشتیاقی در‌مخاطب برای دیدن کتاب یا حل چیستان برنمی‌انگیزند و ماهرانه ترسیم نشده‌اند. گوشه‌های بریده و حذف شده‌ای در‌آنها دیده می‌شود که به‌درک و زیبایی تصاویر لطمه زده‌‌است. برخی ‌از تصاویر پاسخ را لو می‌دهند و برخی دیگر کودکان‌ را در‌حل چیستان راهنمایی می‌کنند. برخی نیز تزئینی و بی‌ربط‌اند و برخی دیگر نامفهوم طراحی شده‌اند. همه‌ی این موارد باعث شده تا تصاویر کارکرد مناسبی در این نوع کتاب نداشته‌باشند. کتاب از طراحی ‌گرافیک و صفحه‌آرایی مناسبی بهره نمی‌برد، طراحی جلد زیبا نیست و نوع فونت عنوان و متن نیز نامناسب‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا می‌توانی چیستان‌های دیگری درباره‌ی اسامی مختلف بگویی؟ - چیستان‌ها را مردم عادی ساخته‌اند، سعی کن فکر کنی و تو هم چند چیستان درباره‌ی اسم‌ها بسازی.

مشخصات کتاب
نویسنده محمود مشرف‌آزاد‌تهرانی (م.آزاد)
ناشر نشر مهاجر
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر هدا حدادی
عرض کتاب 15
طول کتاب 15
نوع جلد نرم