تل... تل... تلویزیون و نُه شعر دیگر

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ده شعر کوتاه همراه با شناخت اشیا و پرورش تخیل

سال: 1399
  بررس: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شاعر از دریچه‌ی نگاه کودکان مسائل را روایت می‌کند و در بیشتر شعرها موضوع کوچک بودن و دنیای کودکی است. اکثر شخصیت‌های شعرها رفتارهای کودکانه‌ای دارند، روی نقوش قالی ماشین بازی می‌کنند، تخیل می‌کنند و اشیا را زنده می‌پندارند. تخیل و شاعرانگی اتفاقات نیز بازی‌گوشانه است و از این جهت کتاب را مناسب جهان کودکی کرده است. زبان ساده و صمیمی شعرها نیز مناسب کودکان است و کلمه‌ها و عبارت‌های آن عموما از دنیای آن‌ها برگرفته شده است.
  شخصیت‌ها در تمامی شعرهای کتاب پویا و سرزنده‌اند. البته گاهی شیطنت‌هایی از آن‌ها سرمی‌زند ولی روابط خوب و مسالمت‌آمیزی با هم دارند.
  کتاب در عین سرگرم‌کنندگی، دایره‌ی واژگان کودک را گسترش داده و به رشد زبانی او کمک می‌کند. داستان‌های کوتاه نهفته در شعرها نیز قوه‌ی تخیل کودک را پرورش می‌دهند و فرصت گفتگو درباره‌ی انواع وسایل خانه را فراهم می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب شامل ده شعر کودکانه با محوریت وسایل گوناگون است که به زبانی ساده و با لحن و بیانی گفتاری سروده شده‌اند. شعرها از آهنگ موزون و قابل‌قبولی برخوردارند و فضایی شاد و شیطنت‌آمیز دارند که خواندن کتاب را برای کودکان لذت‌بخش می‌کنند. تاکید اشعار روی حروف ابتدایی برخی از کلمات آن‌ها را جالب کرده و وجود واژه‌های هم‌قافیه نیز آن را مناسب بلندخوانی ساخته و کودکان را به هم‌نوایی با خواننده برمی‌انگیزد. البته زبان و بیان محاوره‌ای اشعار هر چند که آن‌را برای کودکان پیش از دبستان گوش‌نواز می‌کند ممکن است خواندنشان برای کودکان نوخوان دشوار باشد. داستان‌های کوتاه آن نیز در عین سرگرم‌کنندگی فرصت خوبی را برای آشنایی کودکان با وسایل مختلف پیرامون‌شان فراهم می‌کند.

  چکیده داستان

  کتاب شامل ده شعر کودکانه کوتاه با موضوعات اشیای مختلف هم‌چون یخچال، تلویزیون، صندلی و… است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کارتونی کتاب با رنگ‌های عموما شاد فضای کودکانه‌ای را در کتاب خلق کرده‌اند، اما طراحی‌ها چندان ماهرانه و زیبا نیستند. تصاویر در برخی از قسمت‌ها مفاهیم را گسترش می‌دهند. تصویرگر با قرار دادن اشیاء متنوع در فضای تصاویر نظر کودکان را به خود جلب می‌کند و محیطی برای افزایش دامنه لغات و جستجو در کتاب را فراهم می‌کند. تصاویر در انعکاس احساسات و کنش‌های شعرها ضعیف عمل کرده و شاعرانگی متن را القا نمی‌کنند. شخصیت‌ها نیز کلیشه‌ای طراحی شده و تکنیک علی‌رغم اجرای تمیز و یک‌دستی که دارد فاقد وجه هنرمندانه و خلاقانه است. نوع فونت نوشته‌ها با سبک تصاویر هماهنگ و کودکانه است. کیفیت چاپ و جنس کاغذ کتاب نیز مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به ‌نظر شما نقش‌های قالی بیشتر چه شکل‌هایی دارند؟
  آیا می‌توانید تعدادی وسیله که ما را در گرما خنک می‌کنند نام ببرید؟
  آیا تا به‌ حال برای شما هم پیش‌آمده تا دوست داشته باشید تصاویر تلویزیون، بیرون بیایند و یا شما داخل آن شوید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ناصر کشاورز
  ناشر نشر هوپا
  تعداد صفحات ۲۴
  شماره جلد ۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر ویدا کریمی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم