زَر... زَر... زرافه و نُه شعر دیگر

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ده شعر کوتاه با موضوع حیوانات مختلف همراه با پرورش تخیل

سال: 1399
  بررس: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شاعر از دریچه‌ی نگاه کودکان مسائل را روایت می‌کند و در بیشتر شعرها موضوع درباره‌ی کوچک بودن و دنیای کودکی است. اکثر شخصیت‌های اصلی بچه‌های حیوانات هستند که رفتارهای کودکانه‌ای دارند، کنار والدین‌شان هستند، هنوز شیر می‌خورند و پاستیل کرمی دوست دارند. تخیل و شاعرانگی اتفاقات نیز بازی‌گوشانه است و از این جهت در کنار فضای شاد و شیطنت‌های شخصیت‌های آن، کتاب را مناسب جهان کودکی کرده است. زبان ساده و صمیمی شعرها نیز مناسب کودکان است و کلمه‌ها و عبارت‌های آن عموماً از دنیای کودکان برگرفته شده است.
  حیوانات در تمامی شعرهای کتاب پویا و سرزنده‌اند و برای مخاطب باورپذیر ترسیم شده‌اند. حیوانات روابط خوب و مسالمت‌آمیزی با هم دارند.
  داستان‌های کوتاه نهفته در شعرها نیز قوه‌ی تخیل کودک را پرورش می‌دهند و فرصت گفتگو درباره‌ی انواع حیوانات، بچه‌ها و غذای آنها را فراهم می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب شامل ده شعر کودکانه با محوریت زندگی حیوانات گوناگون است که به زبانی ساده و با لحنی گفتاری سروده شده‌اند و از آهنگ موزون و قابل‌قبولی برخوردارند و فضایی شاد و شیطنت‌آمیز در کتاب خلق کرده‌اند که خواندن آن‌را برای کودکان لذت‌بخش می‌کند. تاکید اشعار روی حروف ابتدایی برخی از کلمات و وجود واژه‌های هم‌قافیه نیز آن را مناسب بلندخوانی برای کودکان ساخته و آن‌ها را به هم‌نوایی با خواننده برمی‌انگیزد. البته هرچند که زبان و بیان محاوره‌ای اشعار خواندن آن‌را برای کودکان پیش از دبستان گوش‌نواز می‌کند، اما ممکن است برای کودکان نوخوان دشوار باشد. داستان‌های کوتاه آن نیز در عین سرگرم‌کنندگی فرصت خوبی را برای آشنایی کودکان با حیوانات فراهم می‌کند.

  چکیده داستان

  کتاب شامل ده شعر کودکانه کوتاه با موضوعات حیوانات مختلف است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کارتونی کتاب با رنگ‌های عموماً شاد فضای کودکانه‌ای را در کتاب خلق کرده‌اند، اما طراحی‌ها ماهرانه و زیبا نیستند و در برخی از قسمت‌ها اشاره درستی به مفاهیم ندارند و کودک را گمراه می‌کنند. به‌طور مثال در قسمتی که از شیر خوردن توله گرگ صحبت می‌شود حضور شیر پاستوریزه گاو هر چند کنایه‌آمیز و خنده‌دار است، اما اطلاعات نادرست به کودک می‌دهد. تصویرگر با قرار دادن اشیایی درون تصاویر که ارتباطی با اشعار ندارند سعی کرده که داستان‌ها را گسترش دهد. تصاویر در انعکاس احساسات و کنش‌های شعرها ضعیف عمل کرده و شاعرانگی متن را القا نمی‌کنند. تکنیک علی‌رغم اجرای تمیز و یک‌دستی که دارد فاقد وجه هنرمندانه و خلاقانه است. نوع فونت با سبک تصاویر هماهنگ و کودکانه است، اما برخی از نوشته‌ها به دلیل رنگ پس‌زمینه به سختی خوانده می‌شود. کیفیت چاپ و جنس کاغذ در کتاب مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به ‌نظر شما غذای بچه‌های حیوانات چیست؟
  آیا می‌دانید خانه‌ی بچه‌ی کانگورو کجاست؟
  فکر می‌کنید کجا می‌توانیم بچه حیواناتی چون میمون و گرگ را ببینیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ناصر کشاورز
  ناشر نشر هوپا
  تعداد صفحات ۲۴
  شماره جلد ۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر ویدا کریمی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم