اشلی آتش نشان

(Fireman Fergus)
thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی ابتدایی کودکان با شغل آتش‌نشانی

سال: 2001
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان محبت به حیوانات را درک می‌کنند. شغل آتش نشانی برای کودکان بسیار جالب و جذاب است و دانستن درباره‌ی آن برایشان لذت بخش است. اشلی موفق می‌شود درخت را جابه‌جا کند. دوستان اشلی به او کمک می‌کنند.
  اشلی به گربه‌اش محبت دارد و با او صحبت می‌کند. اشلی همدل و مهربان است و پرنده‌هایی که روی درخت گیر کرده‌اند را پایین می‌آورد. اهالی روابط میان فردی خوبی دارند و برای کمک کردن به اشلی می‌آیند. اشلی برای جابه‌جا کردن درخت حسابی تلاش می‌کند.
  کودک چیزهایی درباره‌ی آتش نشانی می‌آموزد. می‌آموزد که وقتی آژیر آتش نشانی و یا آمبولانس را می‌شنود باید به آن‌ها راه داد. درباره‌ی کار گروهی و محبت به حیوانات می‌اموزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب جلد ششم از مجموعه‌ی ۱۱ جلدی “شغل آینده‌ی من” است. داستان درباره‌ی آتش نشانی است که باید درخت بزرگی که به خاطر طوفان دیشب افتاده است را از خیابان بردارد. کتاب درباره‌ی همدلی، مهربانی، مراقبت از حیوانات، کار گروهی همکاری و مشارکت و دوستی است. در شهر داستانی، همه برای زندگی بهتر به هم کمک می‌کنند و در هر کتاب از کتاب‌های این مجموعهِ، بچه‌ها در دل قصه با یکی از شغل‌ها آشنا می‌شوند. کتاب درباره‌ی مسئولیت‌پذیری، همدلی، مهربانی، کمک به دیگران و مشارکت و کارگروهی است. کودکان گروه‌های سنی مخاطب این کتاب در حال آشنایی با دنیای واقعی‌اند و آشنا شدن آن‌ها با مشاغل مختلف و داشتن اطلاعات بیشتر در این‌باره می‌تواند به شناخت بهتر دنیای اطرافشان از یک سو و درک بهتر نیازها و توانمندی‌هایشان از سوی دیگر کمک کند.

  چکیده داستان

  اشلی آتش‌نشان وقتی دارد با گربه‌اش درباره‌ی طوفان دیشب صحبت می‌کند خبردار می‌شود که درختی به خاطر طوفان وسط خیابان افتاده و باید جابه‌جا شود. اشلی خودش را به درخت می‌رساند، پرنده‌های روی درخت را پایین می‌آورد اما درخت خیلی بزرگ است. دیگر اهالی هم برای جابه‌جا کردن درخت به کمک اشلی می‌آیند و موفق می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی 11 جلدی ” شغل آینده‌ی من” است که مخاطب خردسال را با زندگی روزمره افراد در مشاغل گوناگون آشنا می‌کند.
  تصاویر کتاب کارتونی هستند و به شیوه‌ی دیجیتال و بسیار ساده کارشده‌اند. تصاویر عیناً به توصیفات اتفاقات متن می‌پردازند و چیزی فراتر از متن را نمایش نمی‌دهند. سادگی تصاویر، رنگ‌های یکدست و بدون بافت و سایه، خطوط کناره‌ی سیاه و پرقدرت همگی برای گروه‌های سنی پایین، مناسب هستند. البته این امر باعث نمی‌شود که بتوان از ایرادات طراحی و آناتومی تصاویر چشم‌پوشی کرد.
  چهره‌ها همگی شبیه به هم هستند اما کنش‌های مختلف مثل غم، شادی و تعجب در آن‌ها نمایش داده‌شده است.
  رنگ‌ها متنوع و شاد هستند.
  متن کتاب نسبتاً زیاد است و چیدمان آن در بعضی صفحه‌ها سبب شلوغی شده است.
  طراحی جلد کتاب‌های مجموعه و قرار دادن چهره‌ی شخصیت‌ها با لباس‌های مختلف بر روی آن جذاب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آتش‌نشان‌ها چه وظایف شغلی دارند؟
  – آیا شما تا به حال یک آتش‌نشان دیده‌اید؟
  – فکر می‌کنید برای آتش‌نشان شدن باید چه خصوصیات و توانایی‌هایی داشته باشیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مندی راس
  ناشر افق
  تعداد صفحات ۱۲
  نام مترجم فرزاد امامی
  سال انتشار ۲۰۰۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۹
  تصویرگر اما داد
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم