اشک‌ها و لبخندها

(Le Rire et les Larmes )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

9+

مجموعه‌ی موقعیت‌هایی که بدن انسان‌ با زبان اشک و لبخند واکنش نشان می‌دهد و پیام خود را منتقل می‌کند

نویسنده: بریژیت لبه تصویرگر: ژاک اَزَم

اشک‌ها و لبخندها

(Le Rire et les Larmes )
9+

مجموعه‌ی موقعیت‌هایی که بدن انسان‌ با زبان اشک و لبخند واکنش نشان می‌دهد و پیام خود را منتقل می‌کند

نویسنده: بریژیت لبه

تصویرگر: ژاک اَزَم

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شناخت از خود و دیگران ازجمله مواردی است که در داستانک‌ها و بخش‌های این کتاب به آن پرداخته شده است. شناخت احساسات و یافتن زبان مشترک در این رابطه، به کودک کمک می‌کند تا رابطه‌های دوستی را راحت‌تر تجربه کند و به خود و دیگران آسیب نزند؛ خصوصاً برای کودکانی که به‌تازگی وارد فضای بزرگ‌تری چون مدرسه شده‌ و با طیف وسیعی از افراد مختلف روبه‌رو شده‌اند. آموزش کتاب به شکل مستقیم است و ممکن است برای برخی از کودکان کارا و جذاب باشد و برخی دیگر با آن ارتباط برقرار نکنند.
محتوای آموزشی
داستانک‌های کتاب در خدمت شناساندن احساسات و مهارت‌های زندگی به کودک است. روش مستقیم برای این آموزش در نظر گرفته شده و مثال‌های مربوط به هر سرفصل به فراخور تجربیات مشترک کودکان انتخاب شده‌اند.
الگوی شخصیتی
آموزش احساسات و شناخت آن به کودک جهت خودشناسی و همدلی کردن با دیگران ازجمله مهارت‌های زندگی کتاب هستند. یکی از داستانک‌های کتاب به جوک‌هایی اشاره دارد که مضمون آن درباره قوم، نژاد یا جنسیت خاصی است و علاوه بر آموزش این‌که این جوک‌ها برای خندیدن و مسخره کردن نیستند بر برابری نژادی و جنسیتی تأکید می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

«اشک‌ها و لبخندها» از مجموعه‌ی «یک فنجان فلسفه» برای کودکان و درباره‌ی زبان بدن است. کتاب به این موضوع می‌پردازد که اشک و لبخند در هر موقعیتی چه معنای متفاوتی می‌تواند داشته باشد. شناخت زبان‌های مختلف بدن می‌تواند به برخی کودکان کمک کند تا در ارتباطات خود با گروه همسالان و با جهان پیرامونشان راحت‌تر و موفق‌‌تر باشند. مجموعه‌ی موقعیت‌های روایت‌شده در این کتاب، به کودک کمک می‌کند تا علاوه بر این‌که شناخت و تعریفی درباره‌ی رفتارهای خود پیدا کند، به درک بهتری نسبت به دیگران برسد. کتاب شبیه به یک دائره‌المعارف نوشته‌شده است که می‌تواند مرجعی برای کودک باشد. آموزش‌های آن با یک مثال همراه است و به درک بهتر کودک از کتاب کمک می‌کند. همراهی والدین و مربیان و بحث و تبادل‌نظر درباره‌ی موقعیت‌های مشابهی که برای کودکان رخ‌داده و مطرح کردن سؤالاتی در رابطه با کتاب، می‌تواند منجر به گفت‌وگو‌های سازنده شود و به رشد ذهن پرسش‌گر کودک کمک کند.

چکیده داستان

«اشک‌ها و لبخند‌ها» درواقع مجموعه داستانک‌هایی است که هرکدام درباره‌ی موقعیتی است که بدن انسان با زبانی متفاوت پیامش را در مورد حال و احساس منتقل می‌کند و آن را زبان اشک‌ها و لبخندها می‌نامد. در کتاب همراه با هر توضیح، مثالی آورده شده تا کودک به‌خوبی در جریان مفهوم مطرح‌شده قرار گیرد.

کیفیت تصویر

فضای طنزآمیز تصاویر برای متن جدی و تا حدودی سنگین کتاب، انتخابی هوشمندانه و به‌جا است و تصویرها فضای کتاب را تا حدودی تلطیف ‌کرده‌اند. کتاب مصور است و هر موضوع را یک تصویر همراهی می‌کند. تصاویر موفق شده‌اند فهم متن را آسان‌تر و در مسیر خوانش کتاب ایجاد جذابیت کنند. البته در بعضی از بخش‌های کتاب، انتخاب اسامی فارسی با سبک و فرهنگ تصویری کتاب هم‌خوانی نداشته و یا تناقضاتی دارد. تصاویر با حرکات آزاد و سریع قلم ترسیم‌شده‌اند و حاوی لطافت‌های خاص خود هستند اما کودکانه نیستند. تصویرها با حفظ شیرینی و جذابیت، عامدانه مخاطبی را هدف خود قرا داده‌اند که سال‌های آغازین کودکی را پشت سر گذارده و در آستانه ورود به نوجوانی است. تصویرگر تلاش کرده است تا به کنش‌های احساسی متن، نمود عینی ببخشد؛ ازاین‌رو در مواردی دست به اغراق‌هایی خفیف و البته دل‌نشین در آناتومی و چهره‌ها زده است. تکنیک و اجرای تصاویر خوب و هنرمندانه است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تابه‌حال موقعیتی شبیه به موقعیت‌های مطرح شده در کتاب برایتان پیش‌آمده؟ می‌توانید تجربه‌ی شخصی‌تان در آن موقعیت را تعریف کنید؟ - اگر شما می‌خواستید این کتاب را بنویسید چطور آن را طبقه‌بندی می‌کردید و می‌نوشتید؟

مشخصات کتاب
نویسنده بریژیت لبه
ناشر ماهی
تعداد صفحات 48
نام مترجم مریم بانو موسایی
سال انتشار 2002
سال انتشار در ایران 1370
تصویرگر ژاک اَزَم
عرض کتاب 14
طول کتاب 21
نوع جلد نرم