رفیق...استرس نداشته باش! آروم باش

(Stress can really get on your nerves)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۰ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

منشاء ایجاد استرس، ابزار کنار آمدن با آن و غلبه بر ترس و اضطراب

سال: 1400
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پرداختن به خلق و خوهای دوره‌ی نوجوانی مهم‌ترین شاخصه‌ی جهان نوجوانی این کتاب است. در طول کتاب نوجوانان زیادی را می‌بینیم که به خاطر استرس، زودرنج، نگران و حتی دچار دل‌درد و سردردهای عصبی هستند، اما در بخش انتهایی کتاب روش‌هایی برای غلبه بر آن‌ها وجود دارد که می‌توانند با کاهش استرس، نوجوان را به مسیر طبیعی زندگی راهنمایی کنند. در بخش‌های زیادی از کتاب بر رابطه با اعضای خانواده، دوستان، معلم‌ها و حتی رهبران دینی تاکید شده است. حضور هر فردی که صحبت یا وقت گذراندن با او بتواند باعث کاهش استرس و فراموش کردن آن بشود از راهکارهای این کتاب است. هویت‌یابی نیز از دیگر مفاهیمی است که در کتاب با آن مواجه می‌شویم. فرار نکردن از موضوعاتی که باعث استرس می‌شوند مثلا غیبت از مدرسه به خاطر امتحان ریاضی، و یا حذف برنامه‌های فشرده بعد از مدرسه که با خود استرس همراه دارند و مثال‌هایی از این دست که در کتاب زیاد هستند، می‌تواند به هویت‌یابی و شناخت بهتر نوجوان از خود کمک کند.
  کتاب با مثال‌های زیاد از موقعیت‌های استرس‌زا سعی می‌کند شخصیت‌های مختلف را خطاب قرار دهد، تصاویر نیز در انتقال این معنا بسیار موثر هستند. تلاش شخصیت‌ها برای حل‌مسئله مهم‌ترین شاخصه‌ی الگوی شخصیتی این کتاب است. قدم اول در مواجهه با استرس؛ تشخیص علت و سپس یافتن راه‌حل‌هایی برای برطرف کردن آن است. کنار آمدن با اضطراب، آرام ماندن در شرایط فشار، پایداری و آرامش روانی در مواجهه با هیجانات و انجام یک کار گروهی و مشارکت با همسالان یا حتی اعضای خانواده از پیشنهادات این کتاب برای غلبه بر استرس هستند.
  روش‌های تفکر و حل مسئله مهم‌ترین شاخصه‌ی محتوای آموزشی این کتاب است که با مثال و روش‌های عملی می‌توان به آن‌ها دست یافت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی غلبه بر استرس در دوران نوجوانی است. تعریف استرس، انواع آن و منابع استرس همراه با ذکر مثال برای مخاطب بسیار ملموس خواهند بود. در کنار این مثال‌ها راهکارها هم گفته شده است. مثلا: نفس عمیق بکش، از تخیلت برای انجام یک کار خلاقانه استفاده کن و یا چشمانت را ببند و از تصور جایی آرام و زیبا لذت ببر. حضور خانواده و دوستان صمیمی که بتوان موضوعات اضطراب‌آور را با آن‌ها مطرح کرد نیز از توصیه‌های این کتاب است. تسلط بر احساسات و هیجانات و پذیرش مسائل به جای فرار از آن‌ها نیز موضوعاتی است که کتاب به آن‌ها پرداخته است. همه‌ی نوجوانان که به استرس دچار هستند، می‌توانند مخاطب این کتاب باشند و از راهکارهای عملی آن به خوبی استفاده کنند. در انتهای کتاب صفحاتی به والدین و آموزگاران اختصاص داده شده ‌است. آن‌ها با مطالعه‌ی این صفحات می‌توانند واکنش بهتری در مواجهه با استرس و اضطراب نوجوانان داشته باشند.
  این کتاب از مجموعه‌ی 14 جلدی مهارت‌های آدم بودن است. این مجموعه راهکارهایی را به مخاطب پیشنهاد می‌دهد تا با چالش‌های دوره‌ی نوجوانی بهتر کنار بیاید، کمتر دچار دردسر شود و در کنار دوستان و خانواده این دوران را به خوبی پشت سر بگذارد تا با آمادگی روانی بهتری به دوران جوانی پا بگذارد. متن کتاب با وجود نمونه‌های ملموس برای مخاطب، کسالت‌آور نبوده و حتی گاهی لحن طنز به خود می‌گیرد. تصاویر نیز در افزایش جذابیت اثر نقش زیادی دارند. لحن طنز متن در تصاویر تقویت شده و شخصیت‌ها باورپذیر کار شده‌اند.

  چکیده داستان

  کتاب با رویکردی آموزشی به موضوع استرس در نوجوانان، روش‌هایی عملی برای غلبه بر آن و مدیریت هوش هیجانی می‌پردازد. شروع کتاب با تست استرس‌سنجی است، در ادامه با انواع مختلف استرس در نوجوانان آشنا می‌شویم و در بخش پایانی کتاب راهکارهایی برای غلبه بر استرس مخرب ارائه شده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  4 ستاره
  « رفیق…استرس نداشته باش! آروم باش» کتابی مصور است. با توجه به متن طولانی کتاب تصویرگر سعی کرده است بخش‌هایی مهم از متن را تصویر کند. همینطور اضافه کردن لحن طنز به تصاویر باعث جذابیت بیشتر کتاب برای مخاطب خواهد شد. تصاویر با افزودن جزئیات و بالن‌های نوشته، باعث گسترش متن می‌شوند و مخاطب زمانی را صرف خوانش آن‌ها خواهد کرد. با توجه به گروه سنی مخاطب، اجرای تصاویر به صورت تک‌رنگ انتخاب مناسبی است. کتاب شخصیت‌های متعددی دارد. علاوه بر انسان‌ها و حیوانات، استرس نیز دارای شخصیت تصویری است. تصویرگر استرس را در قالب توده‌ای ابری شکل تصویر کرده است که در حالات مختلف تغییر شکل می‌دهد. همه‌ی شخصیت‌ها پرکنش تصویر شده‌اند. مهارت در طراحی حالت‌های گوناگون شخصیت‌ها از ویژگی‌های خوب تصاویر است. طراحی گرافیک و آماده‌سازی کتاب برای نسخه‌ی فارسی نیز به خوبی صورت گرفته و کتاب از چاپ مطلوبی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی باعث استرس شما می‌شود؟
  آیا می‌دانید با چه روش‌هایی می‌توانی استرست را کم کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ترور رومِین- الیزابت وردیکت
  ناشر ایران‌بان
  تعداد صفحات ۱۰۴
  نام مترجم ژاله نوینی
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم