اعداد شگفت‌انگیز در زندگی جانوران

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

شمردن اعداد جذاب در طبیعت، آشنایی با مفهوم میانگین و یاد گرفتن درباره‌ی زندگی تمساح، گوزن قطبی و لامای اهلی

سال: 2013
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنیای کتاب با معرفی حیوانات مختلف و اطلاعاتی که از زندگی آن‌ها به مخاطب می‌دهد پر از شگفتی است. علاوه‌بر مفاهیم ریاضی، نویسنده در پایان کتاب بار دیگر به معرفی جاندارن پرداخته تا بتواند پاسخگوی احساس کشف و کنجکاوی در مخاطب خود باشد. جانداران انتخاب شده در این کتاب از گونه‌ها و اندازه‌های مختلف هستند؛ مانند زرافه، مار زنگی یا پروانه‌ی بال پرستویی بزرگ. به همین دلیل مفهوم کوچک‌تر و بزرگ‌تر بودن نیز برای مخاطب قابل درک‌ خواهد بود.
  یادگیری فعال و تشویق کودک به جستجوی اطلاعات جدید یکی از دغدغه‌های اصلی این کتاب است. الهام گرفتن نویسنده از طبیعت و جانداران باعث می‌شود مخاطب با دقت بیشتری به پیرامون خود نگاه کرده و دیدی جستجوگر به جانداران محل زندگی خود داشته باشد. همراهی والدین هنگام مطالعه‌ی این کتاب می‌تواند ضمن پاسخگویی به سوالات احتمالی کودک، مصداقی از خانواده‌ی گرم در ذهن او بسازد.
  آشنایی با دانش ریاضی، موضوع اصلی این کتاب است. مخاطب با ورق زدن هر صفحه از کتاب، با عدد بزرگ‌تری مواجه می‌شود. مانند کیسه‌ی تخم تار عنکبوت، شاخ‌های گوزن و یا گل‌هایی که پروانه‌ی بال پرستویی بر روی آن‌ها می‌نشیند. در صفحات ابتدایی، این اعداد از روی تصاویر نیز قابل شمارش هستند، اما با بزرگ‌تر شدن عدد، تصویر نیز پر از موارد شمردنی است که تا بی‌نهایت ادامه دارند. علاوه‌بر مفاهیم ریاضی و توضیح میانگین به زبان ساده، کتاب اطلاعات جذابی درباره‌ی حیوانات مختلف به مخاطب می‌دهد. این اطلاعات در صفحات پایانی کتاب کامل‌تر می‌شوند و جزئیات بیشتری از محل زندگی، تغذیه و عادات خاص آن‌ها نوشته شده است. کتاب با لحن ساده و روان خواننده را به یادگیرنده بودن و جستجو در طبیعت تشویق می‌کند. علاوه‌بر آن در پایان کتاب مساله‌های ساده‌ای قرار داده شده تا با حل کردن آن‌ها مفهوم میانگین به درستی در ذهن مخاطب شکل بگیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی زندگی حیوانات مختلف است. در صفحات پایانی نیز مخاطب با مفهوم میانگین و همینطور حیواناتی که در کتاب نام آن‌ها آمده است، بیشتر آشنا می‌شود. کسب اطلاعات درباره‌ی حیوانات متفاوت از نقاط مختلف کره‌ی زمین برای کودک با کشف و شگفتی همراه است. اطلاعاتی مانند تولید مثل، تغذیه و محل زندگی جانداران مختلف، یادگیرنده بودن را در خواننده پرورش داده و او را نسبت به پیرامون خود حساس‌تر خواهد کرد. آموزش مفاهیم ریاضی مانند شمردن و میانگین موضوع اصلی این کتاب است. در هر صفحه از کتاب نویسنده روی عددی خاص تاکید می‌کند و به تدریج این عدد بزرگ‌تر می‌شود. نویسنده تلاش کرده است با طرح مساله‌های مرتبط با موضوع کتاب مفهوم میانگین را با زبانی ساده به مخاطب خود آموزش دهد. ضمن اینکه در صفحات پایانی جانداران بیشتر به خواننده معرفی می‌شوند. والدین می‌توانند هنگام مطالعه‌ی این کتاب به سوالات کودک جواب بدهند، او را در حل مسئله‌ها همراهی کنند و تجربه‌ای خوشایند در ذهن کودک خلق کنند. کتاب متنی کوتاه، ساده و روان دارد که گاه با لحن طنز ترکیب شده است. تصاویر نقش مهمی در جذابیت این کتاب دارند. تصویرسازی‌های بزرگ و باورپذیر از حیوانات، کاملا در اختیار متن بوده و خواننده می‌تواند با شمارش موضوع مورد تاکید هر صفحه، ارتباط بهتری با کتاب برقرار کند.

  چکیده داستان

  این کتاب به مخاطب نشان می‌دهد در زندگی بک جانور خاص یک رفتار یا یک ویژگی ظاهری خاص چند بار بروز می‌کند. مثلا در طول زندگی گوزن قطبی روی سر او 10 جفت شاخ رشد می‌کند. یا تمساح در طول زندگی‌اش 550 تخم می‌گذارد. در پایان نیز با حیوانات کتاب و مفهوم میانگین بیشتر آشنا می‌شویم.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب تصویری «اعداد شگفت‌انگیز در زندگی جانوران» با تصاویری ساده، به درک بهتر مفاهیم کتاب کمک کرده‌اند. در هر صفحه با جانداری روبرو می‌شویم که رفتاری خاص در زندگی او مورد تاکید نویسنده بوده است. مثلا تعداد شاخ‌های گوزن‌ قطبی یا مهره‌های روی زنگوله‌ی مار زنگی. با توجه به نگاه آموزشی کتاب، تصاویر نیز از پرداختن به جزئیات اضافه پرهیز کرده‌اند. متن و تصاویر ارتباطی نزدیک و هماهنگ با یکدیگر دارند و توالی نیز تا پایان کتاب به‌خوبی رعایت شده است. شخصیت‌ها بزرگ و باورپذیر کار شده و تصویرگر تلاش کرده است ویژگی‌های طبیعی هر گونه از حیوانات را در تصاویر نشان دهد. استفاده از نماهای دور و نزدیک، باعث تنوع در ترکیب‌بندی‌ها شده است. نماهای نزدیک دیدی کامل‌تر از جزئیات بدن حیوانات به مخاطب می‌دهد. مثلا دندان‌های دلفین یا مهره‌های روی زنگوله‌ی مار زنگی، به راحتی قابل شمارش هستند. استفاده از رنگ مشکی در فضاسازیِ بشتر فریم‌ها، تمرکز کودک بر تصاویر و متن را افزایش داده و از طرفی باعث یکپارچگی فضای کلی کتاب شده است. تکنیک با مهارت اجرا شده و فضای رنگی تصاویر زنده و شاد است. طراحی گرافیک با سادگی خود به یکپارچگی فضای کتاب و خوانش راحت‌تر متن و تصاویر کمک کرده است. تصویر روی جلد برگرفته از تصاویر داخل کتاب بوده و با توجه به اعدادی که در تنه‌های درخت می‌بینیم ارتباطی مفهومی با موضوع کتاب دارد. کتاب از کیفیت چاپ و صحافی بالایی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا می‌توانید حدس بزنید تمساح در طول زندگی‌اش چند تخم می‌گذارد؟
  از میانگین در زندگی روزمره چه استفاده‌ای می‌شود؟
  به نظر شما تمساح بیشتر بچه‌دار می‌شود یا یک اسب دریایی؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لولا م. شفر
  ناشر کتاب طوطی (انتشارات فاطمی)
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم سارا قربانی برزی
  سال انتشار ۲۰۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر کریستوفر سیلاس نیل
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم