همه آزاده آفریده شده‌ایم

(we are born free: the universal declaration of human rights in pictures)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر

سال: 2008
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش‌های زیادی از اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر به حقوق و جهان کودکی و نوجوانی مربوط می‌شود. در دنیای کودکان و نوجوانان، احساس امنیت، صلح، رشد، امکان تحصیل و کشف و تجربه، احساس تعلق و مورد توجه قرار گرفتن و ارتباط موثر با دیگران بسیار پررنگ است. به همه‌ی این موارد در اصول این اعلامیه توجه شده‌است.
  تمام آنچه در اصول اعلامیه‌ی حقوق بشر آمده مربوط به اخلاقیات، احترام به حقوق دیگران، روابط موثر بین فردی و پذیرش تفاوت‌هاست. گفتگو در مورد این اصول و همراهی والدین در خواندن کتاب می‌تواند در ایجاد روابط گرم و صمیمانه میان اعضای خانواده موثر باشد.
  مسائل مربوط به شکنجه، آسیب و زندانی شدن مسائلی بزرگسالانه هستند.
  این کتاب کودکان و نوجوانان را با جزئیات اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و لزوم پایبندی به این اصول آشنا می‌کند. در قالب این اصول مخاطب با اهمیت تفاوت‌ها و درک و پذیرش آن‌ها در خودش و دیگران آشنا شده و برابری، صلح، آزادی و احترام را می‌آموزد. حقوق و مسئولیت‌هایی که توجه به آن‌ها می‌تواند منجر به زندگی بهتر در همه‌ی جوامع از خانواده گرفته تا کل جهان شود. در انتهای کتاب برای آشنایی کودکان نام تصویرگرانی که اصول این اعلامیه را تصویر کرده‌اند، آمده‌است.
  بخشی از اعلامیه که به شکنجه و آزار می‌پردازد با تصویری از یک عروسک و لکه‌های خون و جراحت اجرا شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب به اصول اعلامیه‌ی حقوق بشر می‌پردازد. این اصول سی‌گانه بر مسائلی مانند برابری، صلح و احترام به حقوق دیگران تاکید می‌کنند. آشنایی با این اصول می‌تواند برای کودکان و نوجوانان همراه با احساس امنیت و رضایت بوده و آن‌ها را تشویق به رعایت حقوق دیگران و پذیرش تفاوت‌ها حتی در جمع خانواده و دوستان کند. توجه و ایستادگی بر حقوق خود و دیگران و تلاش برای ایجاد برابری و آزادی از دیگر جنبه‌های آشنایی با اصول این اعلامیه است. تصاویر کتاب که توسط 30 تصویرگر از کشورهای گوناگون و به سبک‌های متنوع اجرا شده‌است، تاکیدی بر ارزش تفاوت‌ها و چندصدایی‌ست. بخش‌هایی از این اصول که به شکنجه، آسیب و زندانی شدن می‌پردازد، ممکن است برای برخی کودکان آزاردهنده باشد. پیشنهاد می‌شود در مورد این اصول و جزئیات آن با کودکان گفتگو کنید. این گفتگوها قطعا در دستیابی به صلح با خود و دیگران موثر خواهد بود.

  چکیده داستان

  در این کتاب به 30 اصل اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر اشاره شده‌است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری به مناسبت شصتمین سالگرد امضای اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و توسط 30 هنرمند از سراسر جهان تصویرسازی شده است. بنابراین در هر فریم و با توجه به بخشی از اعلامیه، تصویرسازی‌ها متفاوت است و مخاطب را با مفاهیمی چون آزادی، برابری، صلح و احترام به دیگران، آشنا می‌کند. در هر فریم تصویرگران از شخصیت‌های مختلفی که حیوانات و انسان‌ها هستند استفاده کرده‌اند و شخصیت‌پردازی‌ها به گونه‌ای است که می‌تواند برای مخاطب هم‌ذات‌پندارانه باشد. فضاسازی‌ها متناسب با حال و هوای هر فریم انجام شده است. کتاب به لحاظ اجرا و تکنیک یکپارچه نیست که با موضوع کتاب و چند صدایی بودن اعلامیه‌ی حقوق بشر، هماهنگی دارد. همراه با کتاب، کودکان علاوه‌بر اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، با تصویرگران مختلف و تکنیکی که در کار خود استفاده می‌کنند، آشنا می‌شود. تماشای برخی از فریم‌ها ممکن است برای کودکان همراه با تجربه‌ی ترس و دلهره باشد.
  صفحه‌آرایی و کیفیت چاپ کتاب مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چقدر مهم است که در روابط دوستی یا خانوادگی به حقوق هم احترام بگذاریم؟
  اگر قرار باشد برای خانه یا مدرسه‌تان چیزی شبیه به این اعلامیه درست کنید، چه اصولی را می‌نویسید؟
  در کشور، شهر، مدرسه و خانه‌ی شما این اصول رعایت می‌شود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده گروهی از نویسندگان
  ناشر دیبایه
  تعداد صفحات ۶۴
  نام مترجم گروه پژوهش بسته‌های تاب
  سال انتشار ۲۰۰۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  تصویرگر گروهی از تصویرگران
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم