افسانه آلاس

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

12+

تلاش غولی به نام آلاس، آخرین بازمانده‌ی غول‌های زمان حضرت سلیمان (ع)، برای نابودی پادشاهی انشان (از طبار سلیمان)

نویسنده: یاسمین درستی تصویرگر: نجوا عرفانی

افسانه آلاس

12+

تلاش غولی به نام آلاس، آخرین بازمانده‌ی غول‌های زمان حضرت سلیمان (ع)، برای نابودی پادشاهی انشان (از طبار سلیمان)

نویسنده: یاسمین درستی

تصویرگر: نجوا عرفانی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی داستان کیدین است که آخرین بازمانده نسل انسان است. با این‌که داستان از زبان او روایت نمی‌شود اما سرشار از تجربیات جهان کودکی و نوجوانی است. کیدین در شرایطی امن و به شکلی معصومانه زندگی می‌کند، تا این‌که از واقعیت شرایطی که در آن حضور دارد مطلع می‌شود و برای تغییر آن تلاش می‌کند. کیدین در طول مسیر و برای نجات دادن پدر و مادر و بقیه مردم، حس ترس و ناامیدی و شکست را تجربه می‌کند اما موفق می‌شود بر آن غلبه کرده و در نهایت به هدف خود برسد. کودک با کیدین هم‌ذات‌پنداری می‌کند و همراه با او فرازونشیب‌ها را طی می‌کند و در انتهای داستان همراه با تصمیم کیدین برای دورهم جمع‌کردن خانواده، به بالندگی می‌رسد و حمایت والدین، پیروزی و حس بزرگ‌تر بودن را تجربه می‌کند.
محتوای آموزشی
داستان حضرت سلیمان و دشمنی با نسل او در طی تاریخ عهد عتیق از موارد آموزشی درباره‌ی داستان‌های ادیان است.
الگوی شخصیتی
دختری چوپانی که کیدین به او علاقه‌مند می‌شود از حقیقت آلاس باخبر است و به کیدین هشدار می‌دهد. زمانی که آلاس او را تبدیل به ماهی می‌کند، باز هم یاریگر کیدین است. نقش و جایگاه دختر در داستان از الگوهای کلیشه‌های جنسیتی داستان‌های کهن تبعیت نمی‌کند. عشق و علاقه مادر و پدر کیدین که شاه و ملکه‌اند، از الگوهای خانواده‌ی گرم و صمیمی است که در انتهای داستان نیز با انتخاب کیدین، این خانواده دوباره در کنار هم جمع می‌شوند. تلاش کیدین و شجاعتش از الگوهای شخصیتی مثبت داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
اهمیت گندم در میان مردم و جشن هرساله گندم، از جشن‌های کهن ایرانی است.
ترس و خشونت
آلاس مردمی را که قلبشان را دزدیده است، منجمد می‌کند. آلاس به خاطر اینکه دختر چوپان حقیقت وجودی آلاس را برای کیدین بازگو کرده، او را تبدیل به ماهی می‌کند. آلاس که دیو است و توانایی‌های جادویی دارد می‌تواند نامرئی شود و تغییر چهره دهد. آلاس نوزاد خاندان انشان را می‌دزد و قصد کشتن او را دارد. او همچنین با اسیر کردن بقیه خاندان و منجمد کردن آنان قلب‌شان را برای زنده ماندن خود برمی‌دارد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
علاقه کیدین به دختری که هرروز نزدیک قصر آلاس گوسفندانش را برای چرا می‌برد، از موارد بزرگ‌سالانه داستان است.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی سلسله پادشاهی به نام انشان است. انشان‌ها بدون آن‌که باخبر باشند، از نوادگان سلیمان نبی‌اند. بازماندگان سلسله‌ی انشان گرفتار غولی به نام آلاس می‌شوند که آخرین غولی است که در سرزمین آن‌ها باقی‌مانده و برای بقا به دو قلب نیاز دارد. آلاس انسان‌ها را اسیر می‌کند و بعد از برداشتن قلبشان، آن‌ها را منجمد می‌کند. همه‌چیز از زمانی شروع می‌شود که آلاس آخرین نوزاد خاندان انشان را می‌دزدد ولی نمی‌تواند او را بکشد و به او اجازه زندگی می‌دهد و نام او را کیدین می‌گذارد. موضوع داستان، مانند تمام افسانه‌های کهن در روایت داستان گره‌خورده و همراه با آن مفاهیمی چون شجاعت، خودشناسی، تلاش برای حفظ خانواده و سرزمین و ... را به مخاطب خود منتقل می‌کند. کیدین با این‌که قهرمان داستان است، حرکات محیرالعقولی انجام نمی‌دهد و پسری معمولی است. کیدین پسر نوجوانی است که از دنیای بیرون خبر ندارد و زمانی که به ماهیت واقعی آلاس پی‌می‌برد می‌ترسد. زمانی که کیدین متوجه می‌شود تنها اوست که می‌تواند همه را از دست آلاس نجات دهد، تردید می‌کند. کیدین شجاع نیست. اما شجاعتش در زمانی که ترسش را کنترل می‌کند و تصمیم می‌گیرد برای نجات انسان‌ها تلاش کند نشان داده می‌شود و او در لحظات بحرانی تصمیم درستی می‌گیرد؛ درست به همین دلیل مخاطب به‌راحتی می‌تواند با او همذات‌دپنداری ‌کند. علاقه کیدین به دختر چوپان از موارد بزرگ سالانه داستان است. دزده‌شدن نوزاد، اسیر کردن انسان‌ها توسط غول و برداشتن قلب آنها و منجمد کردنشان، تغییر شکل‌های فیزیکی، تصمیم به کشتن غولی که با وجود بدذات بودن از کیدین نگهداری کرده و از کشتن او گذشته و برایش نام انتخاب کرده، از موارد پررنگ ترس و خشونت داستان است. این داستان به دلیل موارد خشونت و ترس بسیار برای کودکان زیر دوازده سال پیشنهاد نمی‌شود.

چکیده داستان

این افسانه‌‌ی ایرانی درباره‌ی سلسله پادشاهی به نام انشان است. سلسله‌ی پادشاهی انشان از نسل حضرت سلیمان‌اند و نشان سلیمان را به ارث برده‌اند. آلاس که جزو آخرین نسل از غول‌های زمان حضرت سلیمان (ع) است، با کمک قلب انسان‌ها به زندگی ادامه می‌دهد. آلاش نشان سلیمان را می‌دزدد. سال‌ها مردم در رنج زندگی می‌کنند تا این‌که کیدین، آخرین فرد از پادشاهی سلسله‌ی انشان، به کمک جن‌های خدمتگزار حضرت سلیمان، موجب مرگ آلاس و بازگشتن خاندانش به پادشاهی می‌شود.

کیفیت تصویر

داستان این کتاب افسانه‌ای سرشار از اتفاقات هیجان‌انگیز است. تصویرگر سعی بر آن داشته تا با خلق تصاویری هرچند اندک، هماهنگ با محتوای متن پیش رود اما در نشان‌دادن هیجانات و نقاط اوج داستان چندان موفق عمل‌نکرده‌است. باوجود اتفاق‌های متعدد، در تمامی پلان‌ها با کنش‌های حرکتی ثابتی رو‌به‌رو هستیم. طراحی شخصیت‌ها خصوصاً شخصیت آلاس جادوگر، در القای حس‌و‌حال رمزآلود داستان موفق صورت گرفته است. تکرار بخشی از تصاویر در صفحه‌های دیگر کتاب و تنها به‌عنوان عنصری تزئینی کمی از جذابیت کار کاسته است. استفاده از پالت رنگی یکسان در جهت احیای فضای افسانه‌ای داستان، موفق صورت گرفته است. باآنکه طرح روی جلد کتاب از تصاویر داخل کتاب است اما کیفیت رنگی بالا و چاپ مناسب روی جلد، جذابیت کتاب را در نگاه اول بالا می‌برد. انتخاب رنگ پس‌زمینه صفحه‌ها از رنگ‌های موجود در تصاویر، ابتکار جالبی ست که توسط طراح گرافیک صورت گرفته اما قرارگیری متن بر روی پس‌زمینه‌های قرمزرنگ، خوانایی را برای مخاطب با کمی دشواری همراه می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما یک قهرمان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ آیا کیدین این ویژگی‌ها را داشت؟ - فکر می‌کنید اگر روزی متوجه شوید که دوست شما کار بدی انجام می‌دهد و به دیگران آزار می‌رساند چه واکنشی نشان می‌دهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده یاسمین درستی
ناشر موسسه فرهنگی منادی تربیت
تعداد صفحات 56
سال انتشار در ایران 1391
تصویرگر نجوا عرفانی
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم