افسانه فلک الافلاک

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

9+

ماجرای سفر دختر پادشاه و انجام شرط بزرگان برای جانشینی پادشاه، شجاعت او در این سفر همراه با اهمیت تلاش و پشتکار

نویسنده: پریسا برازنده تصویرگر: نجوا عرفانی

افسانه فلک الافلاک

9+

ماجرای سفر دختر پادشاه و انجام شرط بزرگان برای جانشینی پادشاه، شجاعت او در این سفر همراه با اهمیت تلاش و پشتکار

نویسنده: پریسا برازنده

تصویرگر: نجوا عرفانی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودک همراه با سفرِ کاراکتر داستان، تنهایی و استقلال برای انجام کارهای خود را تجربه می‌کنند. حمایت والدین در این موقعیت می‌تواند شرایط سالم و به دور از استرسی برای آن‌ها ایجاد کند و کودک را همانند کاراکتر داستان، به سمت پیروزی و طی کردن سفر رشدی‌شان هدایت کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
دختر پادشاه در شمشیرزنی، اسب‌سواری و نواختن کمانچه مهارت دارد. با با شجاعت و برای اثبات توانایی خود راهی سفر شده و با تکیه بر دانایی در مواجهه با بحران‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و نمونه‌ای از شکستن کلیشه‌های جنسیتی است. پادشاه به توانایی‌های دخترش ایمان دارد و قصد دارد او را به عنوان جایگزین خود انتخاب کند. پشتکار برای رسیدن به هدف و تشویق کودکان به باور به خود و داشتن شجاعت، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
در داستان به قلعه‌ی فلک‌الافلاک و ویژگی‌های ساخت آن اشاره می‌شود. این قلعه در استان لرستان واقع شده است و داستان می‌تواند کودکان را به مطالعه‌ی کتاب‌هایی در رابطه با این استان و همچنین قلعه ترغیب کند.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دختری زیرک و توانمند است که در شمشیرزنی مهارت دارد و به خوبی می‌تواند اسب‌دوانی کند و همه با شنیدن صدای کمانچه‌ی او، مدهوش می‌شوند. او دختر پادشاه است و پادشاه که پسری ندارد، تصمیم می‌گیرد او را به عنوان جانشین‌اش معرفی کند. اما بزرگان با این تصمیم مخالفت می‌کنند و شرطی برای دختر می‌گذارند. داستان مفاهیمی چون پشتکار و تلاش، شجاعت، تلاش برای یادگیری و ایمان داشتن به خود را پررنگ می‌کند و این پیام را دارد که در مواجهه با بحران، می‌توان با ایمان به توانایی‌ها و تلاش پیروزی را تجربه کرد. شجاعت دختر داستان و تجربه‌ی موفقیت او می‌تواند برای کودکان معنادار باشد. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 9 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

دختر پادشاه اسب‌سوار و تیرانداز ماهری است و صدای کمانچه‌ی او همه را مجذوب می‌کند. زمان آن رسیده که پادشاه جانشین خود را مشخص کند. او پسر ندارد، اما می‌داند دخترش جانشین خیلی خوبی برای او خواهد بود. اما بزرگان مخالف تصمیم پادشاه هستند و برای دختر شرط دشواری می‌گذارند که به دست آوردن مجسمه‌ی مفرغی از چنگ اکوان دیو است. دختر با شجاعت و پشتکار به قلعه می‌رسد و بعد از چهل روز که مردم از بازگشت او ناامید شده‌اند، همراه با مجسمه‌ی مفرغی به خانه بازمی‌گردد و بر تخت پادشاهی می‌نشیند.

کیفیت تصویر

داستان روایتی است افسانه‌ای از اساطیر قدیم ایران‌زمین و داستان قلعه فلک‌الافلاک. تصاویر با استفاده از نمادهای باستانی، در القای حس رازآمیز و اسطوره‌ای داستان به مخاطب موفق عمل کرده‌اند و با محتوای متن هماهنگی دارند. طراحی شخصیت‌های داستان، خصوصاً دختر پادشاه، در طول داستان یکدست صورت گرفته‌ اما عدم رعایت تناسبات و ایرادهای طراحی در آن‌ها کمابیش به چشم می‌خورد. باآنکه تصویرگر سعی در وفادار بودن به متن داشته اما در بعضی پلان‌ها شخصیت‌های فرعی را کمی متفاوت با آنچه در متن توصیف‌شده به تصویر کشیده‌است. آنجا که صحبت از تبدیل شدن زنان گیس‌باف به اسب‌های سفیدرنگ است، در تصویر اسب‌ها، قهوه‌ای نشان داده‌شده‌اند. همچنین در نظر نگرفتن خط زمینه و فضاسازی منسجم، حس معلق بودن کاراکترها در فضا را القاء می‌کند. استفاده از پالت رنگی محدود و کنتراست پایین رنگ‌ها، از جذابیت و پویایی تصاویر کاسته‌ است، اما طرح روی جلد کتاب که از تصاویر داخل کتاب انتخاب شده‌ از کیفیت رنگی و کنتراست بالاتری برخوردار است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید چرا بزرگان با پادشاهی دختر مخالف بودند؟ - به نظر شما راز موفقیت دختر پادشاه چه بود؟ - تا به حال برایتان پیش آمده که در موقعیت ترسناکی قرار بگیرید و تصمیم بگیرید شجاع باشید؟

مشخصات کتاب
نویسنده پریسا برازنده
ناشر موسسه فرهنگی منادی تربیت
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1391
تصویرگر نجوا عرفانی
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم