شَبح کارل مارکس

(The ghost of Karl Marks)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی با اندیشه‌های مارکس، تفاوت طبقاتی و مبارزات کارگران برای رسیدن به حقوق‌شان

سال: 2015
  بررس تصویر: نگار صابری
  بررس متن: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان از روزن چشم شبح کارل مارکس روایت می‌شود. شبحی که عمری دویست ساله دارد! شَبح مارکس داستانی برای شرح طبقات اجتماعی و تاریخ شکل‌گیری این مفهوم در ذهن مارکس، فیلسوف و اقتصاددان معروف است. در این کتاب مارکس از کشاورزان و کارگرانی می‌گوید که به ناچار زندگی پیشین را رها کرده و خود را وقف کار در کارخانه‌ها کرده‌اند. مخاطب نوجوان با خواندن این کتاب با تاریخچه مبارزات کارگران در گذشته آشنا شده و ضرورت ادامه‌ی آن در آینده را درک می‌کند. در سنین نوجوانی حساسیت به طبقه‌ی اجتماعی بالاتر می‌رود و نوجوان تمایل دارد تا جایگاه خود را در جامعه بداند، کار مناسبی برای آینده‌اش انتخاب کند و مبنایی برای اصول اخلاقی و باورهای خود پیدا کند. مارکس در این کتاب نوجوانان را با جهان آرمانی خود آشنا می‌کند؛ جهانی که در آن مساله‌ی مالکیت خصوصی حذف شده و همه جایگاه برابری دارند. او از نوجوانان می‌خواهد به مسائل مربوط به ارزش‌های انسانی عمیق‌تر فکر کنند و این مساله برای نوجوانی که میل به استقلال و تفکر در مسائل جامعه دارد یک ارزش تلقی می‌شود.
  مارکس از روزی می‌گوید که کارگران به دست سربازان کشته شدند و این حادثه‌ی تلخ تاثیر عمیقی بر او گذاشت به طوری‌ که تصمیم گرفت تمام عمر و وقت خود را صرف برانداختن چیزی بکند که از انسان موجودی حقیر، برده و فاسد می‌سازد. او به عهدش وفادار می‌ماند و به بررسی ساختارهای موجود در جامعه و نظام‌های طبقاتی می‌پردازد و تاثیرات عمیقی بر جوامع جهانی از خود به جا می‌گذارد. مارکس الگویی بود که برای تحقق حقوق انسانی به خصوص کارگران جنگید و تمام عمر خود را وقف برابری میان انسان‌ها کرد.
  در این کتاب به استثمار نیروی کار اشاره می‌شود.
  شَبح مارکس کتابی داستانی است که به شرح زندگی کارل مارکس اقتصاددان و جامعه‌شناس مشهور می‌پردازد. مارکس در این کتاب به شکل شبحی در آمده و خود را به زبانی ساده به مخاطب نوجوان معرفی می‌کند؛ ازدغدغه‌ها، چگونگی شکل‌گیری نظریه‌هایش می‌گوید و به حوادث تاریخی ناراحت کننده‌ای که تاثیر عمیقی برا او گذاشته‌اند اشاره می‌کند. آشنایی با طبقه‌ی کارگری، حق و حقوق این طبقه، سرمایه‌داری و استثمارکردن نیروی کار ارزان از موارد آموزشی این کتاب است. آشنایی با تاریخچه‌ی شکل‌گیری تکنولوژی‌های مربوط به کارخانه‌ها و جایگیزینی آن‌ها با نیروی کار از دیگر موارد آموزشی کتاب است. مخاطب نوجوان با خواندن این کتاب به مسائل مربوط به جامعه و نظام طبقاتی با دقت بیشتری نگاه می‌کند و به تشویق مارکس به دنبال راه حلی برای مسائل و مشکلات موجود در جامعه می‌گردد. شبح کارل مارکس الفبایی است برای بالاتر رفتن هوش اقتصادی و سواد مالی در مخاطب نوجوان.
  در طول داستان به دو حادثه‌ی تاریخی اشاره می‌شود: 1- تظاهرات کارگران سیلزی که منجر به کشته شدن کارگرانی شد که پیش‌تر خانه و حقوق خود را از دست داده بودند. 2- بحران مالی‌سال در ایالت متحده‌ی امریکا همچنین در این کتاب اطلاعات جالبی از سبک زندگی و نوع درآمدزایی مردم سیلزی در آلمان ارائه می‌شود.
  در بخشی از داستان به کشتار کارگران کارخانه‌ی بافندگی به دست سربازان مسلح اشاره می‌شود

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی شخصی به نام کارل مارکس، فیلسوف و اقتصاددان معروف است که به زبانی ساده، اندیشه‌های خود را در مورد طبقه‌ی کارگری، سامایه‌داران، کالا و پول مطرح می‌کند. شَبح مارکس داستانی برای آگاهی نسبت به امور جامعه، توجه به حقوق کارگران، برابری و اندیشیدن است. مارکس پتویی به سر کشیده و به همه جا پرواز می‌کند تا آرا و افکارش را با دیگران در میان بگذارد. او با کارگران، آقای سرمایه، و مخاطبِ کتاب وارد گفت‌وگو می‌شود و از مفاهیم مهم اخلاقی و ارزش‌های انسانی سخت می‌گوید. آموختن در مورد اقتصاد، نحوه‌ی عملکرد بازار و سرمایه و جلوگیری از زایل شدن حقوق کارگران به رشد هوش اقتصادی در نوجوانان منجر می‌شود. تصاویر کتاب گاهی انسان‌ها را در قالب عدد و حروف نشان می‌دهد و به تبدیل شدن انسان به نیروی کار ارزان اعتراض می‌کند. صحبت بی‌واسطه‌ی مارکس با مخاطب، زبان شیرین و ساده‌ی آن و کمک گرفتن از تصاویری که به فهم بهتر موضوع کمک می‌کند، این کتاب را خواندنی‌تر کرده است.

  چکیده داستان

  شبح کارل مارکس بر فراز آسمان به پرواز در آمده تا ماجرایی را تعریف کند. ماجرای کشاورزان سیلزی که رفته‌رفته به نیروی کار ارزان تبدیل شدند و وقتی برای حقوق‌شان دست به اعتراض زدند؛ کشته شدند. کارل مارکس از بازار و سرمایه می‌گوید. از ارتباط میان کالا و پول، اینکه چطور تمامی کارگران به نیروهای ارزانِ بازار تبدیل شده‌اند و سرمایه‌داران مالکیت همه چیز را به دست گرفته‌اند. کارل مارکس به دنبال متحدانی در میان کارگران می‌گردد تا به کمک آن‌ها تمام چیزهایی که انسان را حقیر، برده و فاسد می‌کند براندازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر در کتاب شَبح کارل مارکس پیش‌برنده و تکمیل‌ کننده‌ی داستان هستند و فراتر از متن حرکت می‌کنند. شخصیت‌ها در تصاویر فراواقعی به نمایش درآمده‌اند و اطلاعات خوبی در مورد وضعیت خود ارائه می‌دهند. مثلا صورت آقای سرمایه پر از عدد و رقم است و کت‌وشلوار به تن دارد؛ از سوی دیگر کارگری با دو دست اضافه مشغول کار بیشتر است و لباس کارگری به تن دارد. اغراق‌ها در شخصیت‌پردازی متناسب و یک‌دست است. ابزارآلات مختلف، اعداد و ارقام ، تکنولوژی و کالا اجزای تشکیل دهنده‌ی فضای داستان است که متناسب با مضمون داستان است. تکنیک به کار رفته در تصاویر یک‌دست اجرا شده است. در تصاویر از رنگ‌های آبی و قرمز بسیار استفاده شده که به درک تضادها و تفاوت طبقاتی کمک می‌کند. تصاویر به لحاط نوع ارتباط با متن خلاقانه و منحصر به فرد هستند. نشان دادن مفاهیم عمیق و پیچیده در تصاویر، به تصویر کشیدن آگاهی و مبارزات طبقاتی، استفاده از نمادها و استعاره‌ها از ویژگی‌های مثبت این کتاب است و دیدن آن به دلیل کمک به رشد و پرورش خلاقیت بصری مخاطب توصیه می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شغل والدین شما چیست؟ آن‌ها چند ساعت در روز کار می‌کنند و چقدر وقت آزاد برای خود دارند؟
  به نظر شما پرولتاریا به چه معناست؟
  به نظر شما ایده‌ی کارل مارکس برای داشتن جهانی بدون مالکیت شخصی عملی است؟ دوست دارید کمی در موردش توضیح دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده رونان دوکالان
  ناشر کتاب‌چ( نشر چشمه)
  تعداد صفحات ۶۸
  نام مترجم شیرین کریمی
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر دوناسین مری
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم