الک دولک خانم بزک

بررس متن: گلاره اسلامی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

3+

مجموعه‌ای از دوازده شعر کوتاه برای خردسالان

نویسنده: شاعر: افسانه شعبان نژاد تصویرگر: فهیمه محجوب

الک دولک خانم بزک

3+

مجموعه‌ای از دوازده شعر کوتاه برای خردسالان

نویسنده: شاعر: افسانه شعبان نژاد

تصویرگر: فهیمه محجوب

بررس متن: گلاره اسلامی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شعرها درباره‌ی موقعیت‌هایی آشنا برای کودکان است. مثلا دیدن خواب بامزه، باران، بازی، صبحانه و گل قرمز. مضامین شعرها در دنیای کودکان قابل درک و معنادار است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
شخصیت‌ها همدل و مهربان‌اند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب مجموعه‌‌ی دوازده شعر کوتاه کودکان پیش از دبستان است. شعرها درباره‌ی موقعیت‌هایی است که برای کودکان آشنا و قابل درک است؛ مثلا دیدن خواب بامزه، بارش باران بازی، صبحانه و گل قرمز. شعرها مفاهیمی مانند دوستی، محبت، بازی و طبیعت را در خود دارند و می‌توانند برای کودکان لذت‌بخش و سرگرم‌کننده باشند. ریتم آهنگین‌ شعر‌‌ها به زبان‌آموزی کودکان کمک کند؛ کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب در حال گسترش دامنه‌ی لغات خود‌ هستند و شعرها می‌توانند در این زمینه به کودکان کمک کنند.

چکیده داستان

دوازده شعر کوتاه برای کودکان پیش از دبستان. شعرها درباره‌ی موقعیت‌هایی آشنا برای کودکان است؛ مثلا دیدن خواب بامزه، بارش باران، بازی، صبحانه و گل قرمز.

کیفیت تصویر

مجموعه شعر الک‌دولک، خانم‌بزک را تصاویری کودکانه همراهی می‌کند. تصویرها اگرچه چندان شاعرانه نیستند اما شاد و پرانرژی هستند و طنزآمیز بودن آن‌ها بر فضای شادمانه‌ی تصاویر افزوده است. بااین‌وجود رنگ خاکستری و خاموشِ پس‌زمینه به تصاویر کتاب لطمه زده است و فضای رنگی تصویرها متأثر از آن چرک و خاموش به نظر می‌آیند. انتخاب این پالت رنگی برای مخاطب گروه سنی پایین چندان مناسب نیست. تکرار خاکستری خاموش پس‌زمینه در تمام صفحه‌های کتاب موجب یکنواختی شده است. تکنیک اجرای تصویرها خوب و قوی است اما کیفیت چاپ آن‌ها چندان خوب نیست و وضوح تصویرها در بسیار موارد پایین است. پرتعداد بودن تصاویر کتاب، این مجموعه را برای این گروه سنی مناسب کرده است. وجود برخی جزئیات تصویری، امکان خلاقیت و خوانش مستقل از متن را برای مخاطب فراهم کرده است؛ این ویژگی بر جذابیت تصاویر افزوده است. جنس ورق‌ها و کیفیت صحافی کتاب مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- کدام‌یک از تجربه‌های روایت شده در این شعر‌ها برای شما آشناست؟ - چرا پسرک دوست داشت به همراه پدرش ناهار بخورد؟ - آیا تا حال خواب خنده‌دار دیده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده شاعر: افسانه شعبان نژاد
ناشر امیرکبیر
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1389
تصویرگر فهیمه محجوب
عرض کتاب 19
طول کتاب 20
نوع جلد نرم