الک دولک خانم بزک

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای از دوازده شعر کوتاه برای خردسالان

سال: 1389
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شعرها درباره‌ی موقعیت‌هایی آشنا برای کودکان است. مثلا دیدن خواب بامزه، باران، بازی، صبحانه و گل قرمز. مضامین شعرها در دنیای کودکان قابل درک و معنادار است.
  شخصیت‌ها همدل و مهربان‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب مجموعه‌‌ی دوازده شعر کوتاه کودکان پیش از دبستان است. شعرها درباره‌ی موقعیت‌هایی است که برای کودکان آشنا و قابل درک است؛ مثلا دیدن خواب بامزه، بارش باران بازی، صبحانه و گل قرمز. شعرها مفاهیمی مانند دوستی، محبت، بازی و طبیعت را در خود دارند و می‌توانند برای کودکان لذت‌بخش و سرگرم‌کننده باشند. ریتم آهنگین‌ شعر‌‌ها به زبان‌آموزی کودکان کمک کند؛ کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب در حال گسترش دامنه‌ی لغات خود‌ هستند و شعرها می‌توانند در این زمینه به کودکان کمک کنند.

  چکیده داستان

  دوازده شعر کوتاه برای کودکان پیش از دبستان. شعرها درباره‌ی موقعیت‌هایی آشنا برای کودکان است؛ مثلا دیدن خواب بامزه، بارش باران، بازی، صبحانه و گل قرمز.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  مجموعه شعر الک‌دولک، خانم‌بزک را تصاویری کودکانه همراهی می‌کند. تصویرها اگرچه چندان شاعرانه نیستند اما شاد و پرانرژی هستند و طنزآمیز بودن آن‌ها بر فضای شادمانه‌ی تصاویر افزوده است. بااین‌وجود رنگ خاکستری و خاموشِ پس‌زمینه به تصاویر کتاب لطمه زده است و فضای رنگی تصویرها متأثر از آن چرک و خاموش به نظر می‌آیند. انتخاب این پالت رنگی برای مخاطب گروه سنی پایین چندان مناسب نیست. تکرار خاکستری خاموش پس‌زمینه در تمام صفحه‌های کتاب موجب یکنواختی شده است. تکنیک اجرای تصویرها خوب و قوی است اما کیفیت چاپ آن‌ها چندان خوب نیست و وضوح تصویرها در بسیار موارد پایین است. پرتعداد بودن تصاویر کتاب، این مجموعه را برای این گروه سنی مناسب کرده است. وجود برخی جزئیات تصویری، امکان خلاقیت و خوانش مستقل از متن را برای مخاطب فراهم کرده است؛ این ویژگی بر جذابیت تصاویر افزوده است. جنس ورق‌ها و کیفیت صحافی کتاب مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – کدام‌یک از تجربه‌های روایت شده در این شعر‌ها برای شما آشناست؟
  – چرا پسرک دوست داشت به همراه پدرش ناهار بخورد؟
  – آیا تا حال خواب خنده‌دار دیده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده شاعر: افسانه شعبان نژاد
  ناشر امیرکبیر
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۹
  تصویرگر فهیمه محجوب
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم