آمد آمد به دنیا آمد

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انتظار دو پروانه برای شکافته شدن پیله و به دنیا آمدن پروانه‌ی جدید همراه با مضامینی چون انتظار

سال: 1400
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  انتظار و اشتیاق برای به دنیا آمدن و دیدن عضو جدید خانواده از جمله احساساتی است که معمولا توسط اغلب کودکان تجربه شده و قسمتی از دنیای کودکی محسوب می‌شود.
  پدر و مادر در این داستان مشتاق دیدن فرزندشان هستند. پدر بی‌صبرانه از زمانش سوال می‌کند و مادر آرامتر و صبورتر انتظار می‌کشد. داستان آن‌ها را همراه و کنار هم نشان می‌دهد و زیبایی حس حمایت شدن را به خواننده القا می‌کند.
  داستان به صورت غیرمستقیم به کودک نشان می‌دهد که از پیله بیرون آمدن، قسمتی از مراحل رشد پروانه است و از این جهت می‌تواند بهانه‌ای برای بزرگسالان باشد تا با کودک درباره‌ی مراحل رشد حشرات صحبت و گفتگو کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دو پروانه به نام «لی‌لی» و «لالا» است که چند روزی است منتظرند تا بچه‌شان به دنیا بیاید تا این‌که بالاخره شبی پیله می‌شکافد و پروانه‌ی کوچکی از آن بیرون می‌آید. داستان اشاره‌ی کوتاه و ساده‌ای به یک اتفاق دارد و آن انتظار و اشتیاق والدین برای دیدن فرزند جدیدشان است. از این‌رو به صورت غیرمستقیم قسمتی از مراحل رشد پروانه را به کودک نشان می‌دهد که می‌تواند بهانه‌‌ی خوبی برای بزرگسالان باشد تا با کودک درباره مراحل رشد حشرات صحبت و گفتگو کنند.
  متن، کوتاه و اتفاقات داستان اندک هستند، تصاویر تنوع کمی دارند و از خلاقیت چندانی بهره نمی‌برند. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان کوچکتر از 3 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 3 تا 5 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  دو پروانه به نام «لی‌لی» و «لالا» چند روزی است که بی‌صبرانه منتظرند تا بچه‌شان به دنیا بیاید. تا اینکه بالاخره شبی پیله می‌شکافد و پروانه کوچولو از آن بیرون می‌آید.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر رنگارنگ کتاب به آن زیبایی بخشیده و کودکان را به سمت کتاب جلب می‌کند. متن داستان کوتاه است. تصاویر خلاقانه نیستند و در برخی از قسمت‌ها نیز ایراداتی دارند؛ به طور مثال پیله به سختی تشخیص داده می‌شود و علی‌رغم استفاده از تصویر ماه، فضای شب به بیننده القا نمی‌شود. تصویرگر با تمرکز روی دو شخصیت «لی‌لی» و «لالا» سعی کرده تا احساسات آن‌ها را به نمایش بگذارد، پدر با یک چشم بسته، بین خواب و بیداری انتظار می‌کشد و مادر مشتاق به تصویر کشیده شده است که از نکات جالب تصاویر است. شخصیت‌ها نیز زیبا و دوست‌داشتنی ترسیم شده‌اند و تکنیک از اجرایی ماهرانه و تمیز برخوردار است. نوع و اندازه‌ی فونت متن مناسب و هماهنگ با تصاویر کتاب انتخاب شده است و کیفیت چاپ و صحافی و جنس کاغذ در آن مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا می‌دانید پیله چیست؟ و چطور ساخته می‌شود؟
  آیا تا به‌ حال برای شما هم پیش آمده تا بی‌صبرانه منتظر آمدن کسی باشید؟ در این مواقع چه می‌کنید؟
  انتظار چه مفهومی برای شما دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سوسن طاقدیس
  ناشر کتاب‌های مهتاب (محراب قلم)
  تعداد صفحات ۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر راحله برخورداری
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم