انتظار عروسکی

(Waiting)
thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

حضور تعدادی مجسمه‌ی عروسکی پشت یک پنجره، تجربه‌ی اتفاقات جدید و مشاهده‌ی تغییرات دنیای پیرامون‌شان

سال: 2015
  بررس: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های اصلی کتاب، عروسک‌ هستند. عروسک‌ها و به طورکل اسباب‌بازی‌ها از مهم‌ترین بخش‌های دنیای کودکی به حساب می‌آیند. این عروسک‌ها در طول داستان احساس تعلق به گروه خود را تجربه می‌کنند. کنجکاو و جستجوگر و به دنبال کشف اتفاقات جدید هستند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که هر یک از این عروسک‌ها را بتوان نمادی از یک کودک با ویژگی‌های خاص خود در گروه هم‌سالان به‌حساب آورد. در بخش پایانی و اوج داستان و با به‌دنیا آمدن بچه‌های خانم گربه، شگفتی و کشف اتفاق می‌افتد که از مصادیق بارز جهان کودکی‌ست.
  در تمام طول داستان شخصیت‌ها باوجود تفاوت‌هایی که با هم دارند، در کنار یکدیگر روزها را سپری می‌کنند. آن‌ها نسبت به هم و نسبت به مهمان‌های جدید از خود همدلی و انعطاف نشان می‌دهند. دوست‌های جدید پیدا می‌کنند و یا برخی دوستانشان را از دست‌ می‌دهند. همه‌ی این موارد می‌توانند از مصادیق روابط بین فردی در دنیای واقعی کودکان باشند.
  به دنیا آوردن بچه، از موارد مرتبط با دنیای بزرگسالان است. البته در این کتاب در قالبی کودکانه و از طریق بیرون آمدن عروسک‌ها از داخل یکدیگر بیان شده‌است.
  در این کتاب کودک با گذر زمان و مفهوم انتظار آشنا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی عروسک‌هایی است که پشت پنجره و در کنار یکدیگر روزها را می‌گذرانند. هر کدام از آن‌ها منتظر چیزی‌ست. گاهی در این میان اتفاقات غیرمنتظره‌ای پیش می‌آید و در نهایت با آمدن مهمانی جدید، به تعدادشان اضافه می‌شود. عروسک‌ها در تعامل و همراهی، تجربیاتی را پشت سر می‌گذارند؛ تجربه‌هایی که گاهی با کنجکاوی، کشف و شگفتی همراه می‌شوند. دوستی‌هایی شکل می‌گیرد و رابطه‌هایی تمام می‌شود.
  بخش زیادی از روند داستان در تصاویر اتفاق می‌افتد و کودک با مشاهده و جستجو در تصاویر به درک کاملی از آن می‌رسد.

  چکیده داستان

  پنج مجسمه‌ی عروسکی پشت پنجره‌ای قرار دارند و هرکدام در انتظار اتفاقی هستند. روزها می‌آیند و می‌روند و هربار عروسک‌ها از پشت پنجره شاهد اتفاقاتی مثل باریدن برف و باران و … هستند. تا این که روزی مهمان جدیدی به آن‌ها اضافه می‌شود که منتظر به دنیا آمدن فرزندانش است. بچه‌ها از داخل شکم خانم گربه بیرون می‌آیند و با خوشحالی کنار بقیه قرار می‌گیرند. حالا ده عروسک منتظر اتفاقات بعدی هستند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن کتاب کوتاه و بخش مهمی از روایت داستان برعهده‌ی تصاویر است. کودک با تماشای تصاویر و جزئیات آن به درک کاملی از داستان می‌رسد. تمام داستان در یک فضای ثابت و با تعداد محدودی شخصیت اتفاق می‌افتد اما تصویرگر با ایجاد تنوع در فضاسازی، زاویه‌دید و ترکیب‌بندی‌ها از تکراری شدن تصاویر جلوگیری کرده‌است. در برخی صفحات به‌جای قاب پنجره، جزئیاتی از شخصیت‌ها و اتفاقات به تصویر کشیده‌ شده ‌است. شخصیت‌ها ساده و دوست‌داشتنی هستند و احساسات مختلفی را به نمایش می‌گذارند. آن‌ها با حرکت‌ها و کنش‌هایشان بر تنوع تصاویر می‌افزایند. رنگ‌ها شاد و ملایم و اجرای تکنیک قابل قبول است. کتابسازی و کیفیت چاپ مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا‌به‌حال انتظار کشیده‌اید؟ چه احساس‌های دیگری را هم‌زمان تجربه کردید؟
  آیا عروسکی شبیه به خانم گربه‌ی کتاب دیده‌اید که داخل‌اش عروسک‌های دیگر باشد؟
  حدس می‌زنید هرکدام از عروسک‌های شما منتظر چه چیزی ست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کوین هنکس
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم آناهیتا حضرتی کیاوندانی
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر کوین هنکس
  نوع جلد سخت