انرژی: به حفظ انرژی کمک کنیم

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تجربه‌ی مشارکت فعال کودک در گفتگو با والدین، همراه با اهمیت شناخت منابع و آشنایی با راه‌های محافظت از محیط زیست

سال: 1399
  بررس تصویر: نگار آل‌ هاشم
  بررس متن: نگار آل‌هاشم

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای برخی کودکان ممکن است درک منابع انرژی و چگونگی کمک به حفظ آن کمی دشوار باشد. امین و ثمین خواهر و برادری هستند که در دوران کودکی به سر می‌برند و پدر سعی می‌کنند تا مهارت‌های دوستی با محیط‌زیست و فرهنگ‌سازی در این زمینه را از دوران کودکی به ‌آن‌ها بیاموزد. با آن‌که آموزش‌ها به‌طور مستقیم صورت گرفته اما همکاری، مشارکت، روش گفتگو محور میان اعضای خانواده، مطرح‌شدن سؤال‌هایی از طرف بچه‌ها و همچنین استفاده از تجربیات ثمین و امین در قسمت‌هایی از متن، ممکن است برای کودکان حاوی هم‌ذات‌پنداری باشد. در انتهای کتاب این امین و ثمین هستند که با توجه به نکات ارائه‌شده، به درک موضوع رسیده و راه درست را انتخاب می‌کنند.
  والدگری و ارتباط خوب با والدین از نکات بارز این کتاب است. امین و ثمین در کنار پدر و مادر به گفتگو می‌پردازند و شناخت بیشتری نسبت انرژی‌های سبز و پاک و همچنین روش‌های صرفه‌جویی پیدا می‌کنند.
  در این کتاب کودک به اهمیت حفظ محیط‌زیست و صرفه‌جویی در مصرف انرژی پی می‌برد و علاوه بر یادگیری مبانی زیست‌محیطی، اطلاعاتی در مورد فتوسنتز، انرژی‌های سبز و پاک و راهکارهایی همچون بازیافت جهت کمک به حفظ انرژی را می‌آموزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خانواده‌ای چهار نفره است که درباره‌ی انرژی، انواع آن و همچنین دوستی با محیط زیست گفت‌وگو می‌کنند. کتاب روایت داستانی ندارد و آموزش مبانی زیست‌محیطی از طریق گفتگو میان اعضای خانواده و به شکل مستقیم ارائه می‌شود. انتخاب جملاتی کوتاه و ساده و همچنین شریک شدن امین و ثمین به‌عنوان دو شخصیت کودک کتاب در گفتگوها، ممکن است به درک کودک از مسایل مطرح شده در کتاب کمک کند. در کنار آموزش منابع انرژی و حفظ محیط‌زیست، راهکارهایی جهت استفاده از انرژی‌های سبز و صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی مطرح می‌شود.
  پیام‌ها و آموزش‌ها به‌طور مستقیم ارائه‌ شده‌اند، اما والدین می‌توانند با دخیل کردن تجربیات خود و کودکانشان در لابه‌لای متن، آموزش‌ها را ملموس‌تر و باورپذیرتر بکنند و به کودکان فرصت تصمیم‌گیری بر اساس اطلاعات جدید را بدهند. همچنین با ارائه‌ی این‌گونه مضامین در جهت آموزش منابع انرژی بستر فرهنگ‌سازی از دوران کودکی فراهم می‌شود. کتاب برای کودکان بالای 7 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  ثمین و امین خواهر و برادر هستند. یک روز امین به دلیل عجله‌ای که برای بازی کردن با کامپیوترش دارد، صبحانه‌اش را ناتمام می‌گذارد. پدر که نگران سلامتی او است، به امین میگوید که بهتر است به فکر انرژی خودت باشی. بعد از اتمام بازی پدر در مورد انرژی و ذخیره‌ی آن به امین توضیح می‌دهد پس‌ از آن، پرسش‌ها و کنجکاوی‌های امین و ثمین درباره‌ی انواع انرژی و ضرورت تلاش برای حفظ منابعِ انرژی شروع می‌شود. پدر همراه با آرامش به سؤال‌ها پاسخ داده و آن‌ها را با انواع انرژی‌های سبز و پاک و راه‌کارهای صرفه‌جویی در مصرف آن آشنا می‌کنند.

  کیفیت

  کتاب روایت داستانی چندانی ندارد. در ابتدای کتاب، مخاطب باشخصیت‌ها و رابطه‌ی آن‌ها آشنا می‌شود و در ادامه، مسائل آموزشی مطرح می‌شوند. تصاویر نیز ارتباطی آینه‌وار با متن دارند و تنها نکته‌ی آموزشی ذکرشده را به تصویر کشیده‌اند.
  تصویرگر از یک سری شخصیت‌های واحد که همگی اعضای یک خانواده هستند، استفاده کرده است. شخصیت‌ها ساده و کلیشه‌ای و به‌دوراز هرگونه پرداخت به جزئیات خلق‌ شده‌اند. با این‌حال کنش و حالات آن‌ها در تمامی شرایط ازجمله ترس، نگرانی و خوشحالی برای مخاطب باورپذیر است. یکدستی در ظاهر اعضای خانواده در تمامی کتاب حفظ‌شده است، اما ایرادهای طراحی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد.
  تکنیک کامپیوتر، ساده اجرا شده است. پالت رنگی متنوع انتخاب‌شده، اما صفحه‌ها تماماً دارای رنگ و شکل هستند و فضایی برای تنفس در نظر گرفته نشده است.
  فضاسازی‌ها نیز ساده و هم‌راستا با متن صورت گرفته‌اند. فضای داخل خانه از فضای بیرون قابل‌تفکیک است، اما ترکیب‌بندی‌ها با توجه به چیدمان بالن‌های حاوی متن در میان تصاویر و حجم رنگ و حضور عناصر بصری، بسیار شلوغ به نظر می‌رسند. همچنین استفاده از زاویه دید و نماهای تماماً از روبرو، تصاویر را یکنواخت کرده است.
  در صفحه‌ی پایانی کتاب یک تصویر ناتمام کشیده شده و از مخاطب درخواست می‌شود تا با وصل کردن به ترتیب اعداد و نقطه‌ها، تصویر را کامل و رنگ‌آمیزی کند. این کار ممکن است برای مخاطب کودک جذاب باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا انرژی‌های سبز و پاک نیز روزی تمام می‌شوند؟
  با توجه به افزایش جمعیت و بحران‌های زیست‌محیطی، راهکارهای شما برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی چیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده طاهره شاه‌محمدی
  ناشر موسسه نشر و تحقیقات ذکر، کتاب‌های قاصدک
  تعداد صفحات ۲۴
  شماره جلد ۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر ساناز کریمی طاری
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم