انسان (۴)

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

8+

مجموعه‌ی چیستان‌‌هایی درباره‌ی فرهنگ‌عامه تقویت ذهن

نویسنده: محمود مشرف‌آزاد‌تهرانی (م.آزاد) تصویرگر: هدا حدادی

انسان (۴)

8+

مجموعه‌ی چیستان‌‌هایی درباره‌ی فرهنگ‌عامه تقویت ذهن

نویسنده: محمود مشرف‌آزاد‌تهرانی (م.آزاد)

تصویرگر: هدا حدادی

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این کتاب مجموعه‌ای از چیستان‌های کهن و عامه‌ی فارسی است. زبان چیستان‌های مطرح‌شده در کتاب، برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم خواهد بود. همچنین چیستان‌هایی که در کتاب آمده است، در حوزه‌ی دانش و شناخت اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی می‌گنجد، ازاین‌رو این کتاب مناسب برای گروه سنی پیشنهادی به نظر می‌رسد. برخی از کودکان از کنجکاوی، حل معما و مسئله‌ها لذت می‌برند و این کشف‌ها در جهان کودکی‌شان معنادار است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
این کتاب می‌تواند باعث تقویت مهارت حل‌مسئله و تقویت قوه‌ی تفکر در کودکان شود.
محتوای بومی و فرهنگی
این کتاب به کودکان چیستان‌هایی کهن در زبان فارسی را می‌آموزد. مخاطبان این کتاب در ضمن یادگیری چند چیستان، با بخشی از فرهنگ کهن و مردمی ایرانی آشنا می‌شوند.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد چهارم از مجموعه‌ی پنج‌جلدی چیستان‌ها است. داستان درباره‌ی چیستان‌های کهن فارسی است با موضوع انسان. در این کتاب دوازده چیستان گردآوری‌شده است که پاسخ بیشتر آن‌ها مربوط به بدن یا حالات انسان هستند. تصاویر کتاب در پیدا کردن پاسخ‌ها می‌تواند به کودکان کمک کند. در پایان کتاب پاسخ‌ها به ترتیب نوشته شده است. این مجموعه می‌تواند به کودکان در تقویت تفکر و حل مسئله کمک کند و همچنین موجب آشنایی کودکان با فرهنگ‌عامه و کهن فارسی شود. زبان کتاب و چیستان‌های مطرح‌شده در آن برای اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی قابل‌فهم به نظر می‌رسد، اما تصاویر کتاب بر اساس معیار‌های بررسی شده و به لحاظ مفهومی، بصری و زیباشناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند؛ به همین دلیل این کتاب به عنوان کتابی دو ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

این کتاب مجموعه‌ی دوازده چیستان است با موضوع بدن و حالات انسان، همراه با پاسخ‌های چیستان‌ها در پایان کتاب.

کیفیت تصویر

تصاویر تک‌رنگ کتاب که با قلم‌فلزی کار شده‌اند، سبکی واقعگرا دارند. البته که تصاویر زیبا نیستند و اشتیاقی در‌مخاطب برای دیدن کتاب یا حل چیستان برنمی‌انگیزند و ماهرانه ترسیم نشده‌اند. گوشه‌های بریده و حذف شده‌ای در‌آنها دیده می‌شود که به‌درک و زیبایی تصاویر لطمه زده‌‌است. برخی ‌از تصاویر پاسخ را لو می‌دهند و برخی دیگر کودکان‌ را در‌حل چیستان راهنمایی می‌کنند. برخی نیز تزئینی و بی‌ربط‌اند و برخی دیگر نامفهوم طراحی شده‌اند. همه‌ی این موارد باعث شده تا تصاویر کارکرد مناسبی در این نوع کتاب نداشته‌باشند. کتاب از طراحی ‌گرافیک و صفحه‌آرایی مناسبی بهره نمی‌برد، طراحی جلد زیبا نیست و نوع فونت عنوان و متن نیز نامناسب‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا می‌توانی چیستان‌های دیگری درباره‌ی بدن انسان یا برخی حالات انسان بگویی؟ - چیستان‌ها را مردم عادی ساخته‌اند، سعی کن فکر کنی و تو هم چند چیستان درباره‌ی بدن انسان یا برخی حالات انسان بسازی

مشخصات کتاب
نویسنده محمود مشرف‌آزاد‌تهرانی (م.آزاد)
ناشر نشر مهاجر
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر هدا حدادی
عرض کتاب 15
طول کتاب 15
نوع جلد نرم