سکوتِ وقتِ کتاب خواندن

(The Quiet Book )

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

همراه شدن با حیوانات جنگل و شنیدن تجربه‌های آن‌ها در سکوت‌

سال: 2010
  بررس تصویر: نگار صابری
  بررس متن: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان در مورد حیوانات کوچکی است که اتفاقات مختلفی را تجربه می‌کنند. چیزی که میان تمامی این حیوانات کوچک مشترک است نحوه‌ی واکنش آن‌ها به موقعیت‌هاست: سکوت کردن! مخاطب کودک با خواندن این داستان متوجه می‌شود بسیاری از احساساتی را که در تنهایی تجربه می‌کند تنها مختص به او نیست. نقاشی کشیدن روی دیوار و سکوتِ وقتی که به مادر باید دلیل این کار توضیح داده شود، سکوتِ رفتن به شهربازی و ترس از سورتمه‌سواری، سکوت نقاشی کشیدن در آرامش و... همه و همه دغدغه‌هایی کودکانه هستند و در پس این سکوت احساسات مختلفی در جریان است: شادی، غم، ناامیدی، ترس، خجالت و... سکوتِ وقت کتاب خواندن به توصیف جهان کودکی می‌پردازد. به جهانی که در آن موقع خوابیدن خواهر کوچک‌تر باید سکوت کرد، زمانی که اضطراب و ترس بر کودک غلبه می‌کند و دوست دارد نامرئی باشد، سکوت وقتی که با شگفتی‌های دنیا روبه‌رو می‌شود و دوستانی دارد که در کنار آن‌ها می‌تواند حرفی نزند و فهمیده شود.
  در بخشی از کتاب حیوانات کوچک با مشارکت یکدیگر تولدی برای دوست خود می‌گیرند تا خوشحالش کنند. یکی دیگر از شخصیت‌ها زمانی که خواهر کوچکش خواب است سکوت کرده تا بیدار نشود. درک دیگران و احترام به نیازها و خواسته‌هایشان از خصوصیات شخصیتی برخی از این حیوانات است.
  در بخشی از داستان در مورد سکوتِ به هنگام رانندگی در شب صحبت شده است. این فعالیت و سکوت ناشی از آن مرتبط با جهان کودکی نیست.
  مخاطب کودک با خواندن این کتاب با مفهوم سکوت آشنا می‌شود. سکوت کردن مزایای زیادی دارد. در سکوت می‌توان به آرامش رسید و خود را بهتر شناخت. نویسنده با آوردن مثال‌های عینی فواید سکوت را در بستر قصه بدون هیچ توضیحی نشان می‌دهد: موقع نقاشی کشیدن کودکان به آرامش می‌رسند و تمرکز بیشتری برای انجام فعالیت‌شان خواهند داشت. گاهی اوقات سکوت کردن به کودکان فرصتی می‌دهد تا احساس خود را بهتر بشناسند مثلا وقتی مضطرب شده‌اند و از مسئله‌ای غصه‌دار هستند. دبورا آندروود بانوشتن این کتاب مفهومی را برای کودکان شرح داده که کم‌تر به آن پرداخته شده است: ارزش و اهمیت سکوت کردن! تقویت مهارت‌های زندگی و به‌خصوص برقراری ارتباط موثر غیرکلامی با دوستان از دیگر موارد آموزشی این کتاب است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان در مورد موجودات مختلفی است که در گذر روزها و شب‌ها سکوت را در موقعیت‌های مختلف تجربه می‌کنند: سکوت وقت نقاشی کردن، سکوت وقت آرزو کردن، سکوت وقتی خواهرت خواب است و… موقعیت‌هایی که برای هر فردی قابل لمس و درک است. شناخت احساسات، تقویت تمرکز، پی بردن به افکار و درونیات، شناخته تجربه‌های مختلف و آشنایی با مفهوم سکوت و انواع آن از مضامین اصلی کتاب است. سکوت کردن می‌توند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است دلیل آن خجالت کشیدن، ترسیدن، اضطراب، هیجان، سرخوشی و… باشد. نویسند با آوردن مثال‌های عینی از موقعیت‌های مختلف کودکان را به درک بهتری از انواع سکوت سوق می‌دهد. سکوتِ آرامش، سکوت تنهایی، سکوت خواب و سکوت ناراحتی همه با هم تفاوت زیادی دارند؛ گاهی تجربه کردن این سکوت‌ها و به زبان نیاوردنشان باعث می‌شود تا کودکان متوجه احساسات خود نشوند و یا در بیان احساسی که در آن لحظه دارند ناکام بمانند. از طرف دیگر گاهی اوقات هیچ‌چیز به اندازه‌ی سکوت قادر به بیان احساسات در آن لحظه‌ی به‌خصوص نیست و تشخیص دادن تفاوت این دو مقوله به کمک این کتاب میسر است. ضمن اینکه واکنش اولیه‌ی شخصیت‌ها در این داستان به اتفاقات مختلف سکوت است و این سکوت معناهای مختلفی دارد. با خواندن این کتاب کودکان به درک و شناخت بهتری از جهان کودکی و احساسات می‌رسند.
  این بررسی با استفاده از نسخه‌ی الکترونیکی کتاب نوشته شده است.

  چکیده داستان

  یک‌عالمه سکوت جورواجور داریم: سکوت وقت بیداری، سکوت موقع قایم‌باشک بازی، سکوت وقت ترسیدن و… سکوت وقت خوابیدن… حیوانات کوچکِ جنگل در روزهایی که سپری می‌شود سکوت‌های مختلفی را تجربه می‌کنند ودرباره‌ی آن‌ها توضیح می‌دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  سکوتِ وقت کتاب خواندن کتابی تصویری است. تصاویر ساده، قابل‌فهم و تکمیل کننده‌ی خط داستانی هستند. حیوانات کوچک داستان در موقعیت‌های مختلفی تصویر شده‌اند و احساسات مختلفشان به هنگام تجربه‌ی سکوت‌های مختلف عینی و قابل لمس است. مثلا وقتی همه‌ی حیوانات به خانه رفتنه‌اند و یکی از آن‌ها در سکوت انتظار آمدن والدینش را می‌کشد این انتظار و ناراحتی در چهره‌اش هویداست؛ یا مثلا زمانی که گروهی از دوستان می‌خواهند دوست دیگری را غافلگیر کنند نحوه‌ی پنهان شدن و سکوت قبل از هیجان در حالات بدن‌شان به خوبی قابل رویت است. جنگل و خانه‌ی حیوانات با جزییات زیادی تصویر شده است و در فضاسازی‌ها پویایی و حرکت دیده می‌شود. بر روی جلد کتاب چند حیوان به نشانه‌ی سکوت دست خود را بالا آورده‌اند. یکی از آن‌ها بادکنک و دیگری سازی در دست دارد که انتظار برای شکسته شدن سکوت را تداعی می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما کدام یک از سکوت‌های داستان را تجربه کرده‌اید؟
  موقع تجربه کردن این سکوت‌ها چه احساسی داشته‌اید؟
  به نظر شما سکوت چه معناهای دیگری می‌تواند داشته باشد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دبورا آندروود
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم پیام ابراهیمی
  سال انتشار ۲۰۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر رناتا لیوسکی
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم