اوهوی گربه‌ها!

(Cats ahoy )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:آناهیتا آقازاده اردبیلی

5+

گرفته شدن کشتی محموله‌ی ماهی روغنی توسط گربه‌های دزددریایی

نویسنده: پیتر بنتلی تصویرگر: جیم فیلد

اوهوی گربه‌ها!

(Cats ahoy )
5+

گرفته شدن کشتی محموله‌ی ماهی روغنی توسط گربه‌های دزددریایی

نویسنده: پیتر بنتلی

تصویرگر: جیم فیلد

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
گربه‌هایی که تصمیم دارند ماهی‌های یک کشتی را در دریا بدزدند شخصیت‌های اصلی کتاب‌اند. دیدن شخصیت‌های حیوانات که رفتار‌های کودکانه یا بزرگسالانه از خودشان نشان می‌دهند، ماجراجویی و دسته‌جمعی نقشه کشیدن و فعالیت کردن از موارد جهان کودکانه‌ی داستان است. گربه‌ها بعدازاینکه در جزیره‌ای حسابی با ماهی‌ها برای خودشان جشن می‌گیرند باز پیش آدم‌ها برمی‌گردند و مظلوم‌نمایی می‌کنند و وانمود می‌کنند که کاری نکرده‌اند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
دزدی، برنامه‌ریزی برای ارعاب و حمله به مالی که به کس دیگری تعلق دارد، استفاده از منابع دیگران و درنهایت مخفی‌کاری، دروغ‌گویی و ریا از جمله رفتار‌های شخصیت‌های داستان و الگو‌سازی شخصیتی منفی در این کتاب است.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی گربه‌هایی‌ست که سوار کشتی می‌شوند تا محموله‌ی ماهی روغنی کشتی دیگری را در دریا بدزدند.فضای داستان فانتزی‌ست. زبان و لحن داستان پر از هیجان است و گربه‌ها آدم‌های کشتی ماهی دیگری را می‌ترسانند، می‌رانند و ماهی‌هایشان را می‌دزدند. گربه‌ها بانمک و پر شروشورند. فضای داستان می‌تواند موجب سرگرمی و هیجان اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی شود. فضای نقشه‌کشیدن، فعالیت گروهی و شخصیت‌های حیوانات که رفتار‌های انسانی از خود نشان می‌دهند از موارد جهان کودکی داستان است. خوردن از نیاز‌های اولیه کودکان است و داستان‌های بسیاری وجود ٔدارند که در آنها موضوع خوردن و کنترل نداشتن کودک روی دسترسی به غذا موضوع داستان قرار می‌گیرد. رفتار گربه‌ها و جشن گرفتنشان با ماهی‌هایی که به دست آورده‌اند فارغ از ارزش‌گذاری‌های اخلاقی دنیای بزرگسالانه در دنیای کودکان معنی‌دار است. دزدی، برنامه‌ریزی برای ارعاب و حمله به مالی که به کس دیگری تعلق دارد، استفاده از منابع دیگران و درنهایت مخفی‌کاری، دروغ‌گویی و ریا از جمله رفتار‌های شخصیت‌های داستان و الگو‌سازی شخصیتی منفی در این کتاب است. پیشنهاد می‌شود در زمان خواندن این کتاب، والدین و مربیان با کودکان گفتگو کنند.

چکیده داستان

گربه‌ای نیمه‌شب به حرف‌های دو پیرمرد گوش می‌دهد و می‌فهمد که فردا صبح کشتی بزرگی با بار ماهی روغنی به بندر می‌رسد. گربه‌ به‌سرعت پیش دوستانش می‌رود و آن‌ها را ترغیب می‌کند که باهم به با کشتی‌ای که در ساحل است به دریا بروند و بار ماهی‌روغنی که هنوز به بندر نرسیده را بدزدند. گربه‌ها همگی باهم راهی می‌شوند، سوار بر کشتی می‌شوند و کشتی دیگر را که بار ماهی دارد پیدا می‌کنند. گربه‌ها با درآوردن صداهای ترسناک سرنشینان کشتی دیگر را می‌ترسانند و آدم‌های آن کشتی از ترس سوار قایقی می‌شوند و کشتی را رها می‌کنند.گربه‌ها کشتی را می‌گیرند و به جزیره‌ای می‌روند و دو هفته جشن می‌گیرند و ماهی می‌خورند. سپس پیش آدم‌ها بازمی‌گردند و خودشان لوس می‌کنند. گربه‌ها وانمود می‌کنند که کاری نکرده‌اند اما بعد از دو هفته بسیار چاق شده‌اند.

کیفیت تصویر

داستان فانتزی این کتاب تصویری را، تصاویری زیبا و پویا همراهی می‌کنند. تصاویر روایت‌کننده و گسترش‌دهنده‌ی متن هستند. تصویرگر گزینشی درست از لحظه‌های پرهیجان و مهم داستان را برای به تصویر کشیدن انتخاب کرده‌است و به خوبی حس لحظه‌های پرهیجان داستان را به مخاطب انتقال می‌دهد. شخصیت‌ها باورپذیر طراحی شده‌اند و مخاطب به خوبی می‌تواند در طول داستان با شخصیت‌ها همذات‌پنداری کند. زاویه‌دیدهای متنوع بر جذابیت تصاویر افزوده است. طراحی‌ها خلاقانه‌اند و چیره‌دستی تصویرگر به خوبی در تصاویر نمایان است. ترکیب‌بندی‌ها سیال‌اند اما در مواردی بیش از اندازه شلوغ‌اند بخصوص در کنار کلماتی که به شکل های مختلف در میان تصاویر قرار گرفته‌اند. پرسپکتیو و تناسبات به درستی رعایت شده‌اند. استفاده از پالت رنگی متنوع و نشان دادن فضاهای متنوع شب و روز در تصاویر، از دیگر موارد مثبت کتاب به‌شمار می‌آید. صحافی از کیفیت خوبی برخوردار نیست.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- دوست داری با دوستانت چه‌کار دسته‌جمعی‌ای انجام دهی که کسی باخبر نشود؟

مشخصات کتاب
نویسنده پیتر بنتلی
ناشر انتشارات چکه
تعداد صفحات 28
نام مترجم سید‌نوید سید‌علی‌اکبر
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر جیم فیلد
عرض کتاب 26
طول کتاب 21
نوع جلد نرم