اَه، قصه‌ی دوستی

(Yuck, a love story)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان پسری به نام آستین و چالش‌های برقراری ارتباط با دختر همسایه‌ی جدید؛ دعوت شدن آستین به تولد ایمی، ماجراجویی آستین برای گرفتن ماه و بردن ماه به‌عنوان هدیه‌ی تولد

سال: 2000
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان درباره‌ی دوستی است. یک دوستی قدیمی که آستین با آن خشنود است و یک دوستی جدید که نمی‌داند چطور آن را آغاز کند، البته آستین درنهایت موفق می‌شود این رابطه‌ی جدید را شکل دهد. خیال‌پردازی از مهم‌ترین ویژگی‌های کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب است و داستان گرفتن ماه به‌خوبی با دنیای مخاطبان کتاب همخوانی دارد. توجه به مفهوم جنسیت و جبهه گرفتن آستین نسبت به دخترها نیز به جهان کودکی مخاطبان کتاب نزدیک است.
  یک همسایه‌ی جدید، و یک موقعیت جدید برای دوست‌یابی چالشی است که آستین در این داستان با آن مواجه شده است. آستین تابه‌حال دوستی که دختر باشد، نداشته و در ابتدای شکل‌گیری این رابطه به شکل نامأنوسی عمل می‌کند، اما بالاخره موفق می‌شود. ایده‌ی هدیه دادن ماه، ایده‌ای است که آستین با تلاش و پشتکار و باوجود سختی‌هایی که دارد، آن را عملی می‌کند.
  در هر قسمتی از داستان که آستین با ایمی روبه‌رو می‌شود، ویژگی‌های ظاهری و پوشش ایمی در متن توصیف شده است. اشاره به موهای روشن و فرفری، صورت کک و مکی، کفش‌هایی که روی آن پاپیون دارد، ژاکتی که روی آن اسب دارد و لباس قرمزی که کمی هم برق می‌زند.
  استفاده‌ی مکرر از «اَه» از طرف آستین که شخصیت اصلی کتاب است. آستین در مورد ایمی می‌گوید: «او حالم را به هم میزند».
  اشاره به جهات جغرافیایی در ماجراجویی آستین برای گرفتن ماه، ممکن است کودکان را نسبت به مفاهیم جغرافیا، کنجکاو کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسربچه‌ای به نام آستین است که در برقراری ارتباط با دختر همسایه دچار چالش می‌شود. آستین سعی می‌کند با ایمی ارتباط برقرار کند و وقتی به تولد ایمی دعوت می‌شود تصمیم می‌گیرد ماه را به‌عنوان هدیه برای او ببرد. داستان از دو قسمت ساخته شده است که درون‌مایه‌ی دوستی آن‌ها را به هم مرتبط می‌کند. در قسمت اول آستین برای برقراری یک ارتباط دوستانه‌ی جدید با چالش مواجه شده است و در قسمت دوم آستین تلاش می‌کند ماه را بگیرد و به دوست جدیدش هدیه بدهد که یک ماجراجویی خیال‌انگیز و فانتزی است. در این داستان آستین و ایمی حتی می‌توانند مقداری از ماه را بچشند چون ماه از پنیر ساخته شده است. تصویرگری کتاب زیبا و جذاب است. کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب مفهوم جنسیت را متوجه می‎شوند و حتی گاهی جبهه‌ی شدیدی نسبت به این مسئله دارند، آستین هم از این‌که یک دختر به همسایگی آن‌ها آمده، ناراحت است و فکر می‌کند که دخترها از چیزی سر درنمی‌آورند، ولی درعین‌حال تلاش می‌کند توجه ایمی را جلب کند.
  توصیف پوشش ایمی به‌عنوان یک دختر در قسمت‌هایی از داستان به شکلی آمده است، پوشیدن لباس قرمزی که کمی هم برق می‌زند و کفش‌هایی که پاپیون دارند، که تناسبی با جهان کودکی مخاطبان کتاب ندارد.

  چکیده داستان

  آستین گروپر همه‌چیز دارد، یک سگ قهوه‌ای، یک دوچرخه‌ی قرمز و یک دوست خوب به اسم استرن. تا این‌که یک روز خانواده‌ای جدید همسایه‌ی آن‌ها می‌شود که دختری هم‌سن آستین دارند. آستین فکر می‌کند دخترها از چیزی سر درنمی‌آورند، اما بااین‌حال دوست دارد ایمی را تحت تأثیر قرار دهد. برای همین لباس قهرمان‌ها را می‌پوشد و با چوب بستنی یک دایناسور خیلی بزرگ می‌سازد و برای ایمی می‌برد، اما به نظر می‌رسد تحت تأثیر قرار دادن ایمی کار سختی باشد. ایمی، آستین را برای جشن تولدش دعوت می‌کند و آستین می‌خواهد ماه را به‌ عنوان کادو به ایمی بدهد. برای همین یک طناب خیلی خیلی بلند را طرف ماه پرتاب می‌کند، اما زمانی که ماه را به پایین می‌کشد، طناب به یک کامیون و بعد به یک قطار که به‌ طرف جنوب می‌رود و سپس به یک هواپیما که به سمت غرب می‌رود؛ گیر می‌کند و آستین با یک کشتی که به سمت شمال در حرکت است، به 22 کشور سفر می‌کند. بااین‌وجود او به‌موقع ماه را برای مهمانی ایمی می‌آورد و به درخت می‌بندد. ایمی از دیدن ماه خیلی تعجب می‌کند. آن‌ها یک تکه از ماه را که از پنیر ساخته شده می‌خورند، اما چون خیلی بدمزه است، تصمیم می‌گیرند به‌جای آن کیک تولد بخورند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبا و با احساس کتاب به همراه شخصیت‌‌هایی بامزه و دوست‌داشتنی به‌خوبی داستان را به تصویر می‌کشند. طنز تصاویر با سبک و فضای تخیلی داستان هماهنگ است. تصویرگر به نمایش جزئیات متن توجه داشته و کنش‌ها را ماهرانه طراحی کرده‌است؛ به‌طوری‌که احساسات و حرکات مورد نظر متن را به‌درستی به بیننده انتقال می‌دهد. افزودن شخصیت‌هایی فرعی همچون گربه‌ها در میان تصاویرکه فارغ از اتفاقات متن داستان خودشان را روایت می‌کنند برای مخاطب جستجوگر، جالب خواهد بود. اجرای مناسب تکنیک و کنترل ماهرانه‌ی رنگ‌ها و همین‌طور ترکیب بندی‌های پویا و منسجم بر تأثیرگذاری کتاب افزوده‌اند. اندازه‌ی کتاب کوچک است و نوشته‌ها نیز در بخش‌هایی بر روی تصاویر قرار دارند که به زیبایی و تأثیرگذاری آن‌ها لطمه زده است. فونت عنوان روی جلد نیز تناسبی با سبک تصاویر و فضای داخلی کتاب ندارد. با این‌ حال متن و تصاویر در کنار هم تجربه جالب و لذت‌بخشی را در اختیار کودکان قرار می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کسی هست که دوست داشته باشید او را تحت تأثیر قرار دهید؟
  شما دوست دارید برای تولد بهترین دوستتان چه هدیه‌ای ببرید؟ فکر می‌کنید چطور می‌توان این هدیه را آماده کرد؟
  فکر می‌کنید اگر کسی ماه را به شما هدیه بدهد با آن چه‌کار خواهید کرد؟
  اگر بخواهید با یک نفر دوست شوید چه حرف‌هایی به او می‌زنید و چه رفتاری با او می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دان گیلمور
  ناشر انتشارات رشد آموزش
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم شادی فرزین
  سال انتشار ۲۰۰۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر مری‌لوئیز گی
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم