اژدهاهـا

(Dragons Love Tacos)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تلاش پسر برای دوست شدن با اژدهاها، شناخت غذا و کارهای مورد علاقه‌ی آن‌ها، همراه با تجربه‌ی دوستی و مشارکت در زمان بحران

سال: 2012
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان درباره‌ی دوستی میان یک کودک و چند اژدهاست. کودک برای جلب‌ توجه اژدهاها غذای موردعلاقه‌ی آن‌ها را برایشان درست می‌کند. وقتی اژدهاها کاملاً ناخواسته باعث صدمه به خانه‌ی کودک می‌شوند به او کمک می‌کنند تا خانه‌اش را دوباره بسازد.
  پسربچه‌ای که داستان را روایت می‌کند برای دوست شدن با اژدهاها راهی پیدا می‌کند و احتیاط‌های لازم را در نظر می‌گیرد و درنهایت مشکل پیش‌آمده را با کمک اژدهاها جبران می‌کند.
  در متن دو بار از کلمه‌ی تنفـر در مورد «سس تند» استفاده شده است.
  تاکو که در این داستان غذای موردعلاقه‌ی اژدهاها معرفی شده یک غذای سنتی مکزیکی است و از یک نان پخته شده از آرد ذرت یا گندم تشکیل شده که دور محتویات داخلی را می‌گیرد.
  بعداز این‌که اژدهاها به شکل تصادفی سس تند می‌خورند، آتش از دهان آنان خارج می‌شود و خانه‌ی پسرک را کاملا خراب می‌کنند، اما بعد با شادی برای ساخت دوباره‌ی خانه به او کمک می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسربچه‌ای است که می‌خواهد با اژدهاها دوست شود. او می‌داند که آن‌ها عاشق مهمانی تاکو هستند، اما از سس تند بیزارند. پسر یک مهمانی با تاکوی بسیار زیاد ترتیب می‌دهد، اما یک شیشه سس ملایم با تکه‌های فلفل، جا مانده و با خوردن آن، از دهان اژدهاها آتش خارج شده و خانه‌ی پسرک می‌سوزد. اژدهاها به پسر کمک می‌کنند که خانه‌اش را دوباره بسازد. داستان درباره‌ی دوستی است و روایت کتاب تصویر وحشتناکی که معمولاً کلمه‌ی اژدها در ذهن کودک تداعی می‌کند را تغییر داده است. اژدهاها در شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی کشیده شده‌اند، اما در بیش‌تر تصاویر در حال لبخند زدن هستند و کودک داستان هیچ ترسی از آن‌ها ندارد. داستان به‌گونه‌ای روایت شده است که کودک را مخاطب قرار می‌دهد، همچنین سئول‌هایی در متن قرار دارد و پاسخ‌هایی برای آن‌ها پیشنهاد شده که قطعیتی هم ندارند و این ویژگی‌های متن آن را متمایز کرده است. کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب از خیال‌پردازی قوی برخوردارند و در حال گسترش دامنه‌ی ارتباطات خود از خانواده به دوستان هستند و به همین دلیل ماجرای پسر ممکن است برای کودکان حاوی هم‌ذات‌پنداری باشد.

  چکیده داستان

  اژدهاها عاشق تاکو هستند، اما اژدها همان‌قدر که تاکو دوست دارد از سس تند متنفر است. اگر اژدهایی سس تند بخورد از گوش‌هایش دود بلند می‌شود، خرناس‌های جرقه‌ای می‌کشد و دل‌درد می‌گیرد. اژدها عاشق مهمانی هم هست؛ هرجور مهمانی‌ای که باشد. تنها چیزی که اژدها بیشتر از مهمانی و تاکو دوست دارد، مهمانی تاکوست. پسرکوچولوی داستان برای این‌که بتواند با اژدهاها دوست شود یک مهمانی تاکو ترتیب می‌دهد؛ قبل از مهمانی یک خروار تاکو درست می‌کند و مطمئن می‌شود هیچ سس تندی توی خانه باقی نمانده باشد. وقتی مهمانی شروع می‌شود ناگهان متوجه می‌شود روی یکی از شیشه‌های سس، خیلی کوچک نوشته شده که حاوی تکه‌های ریز فلفل است، اما دیگر دیر شده است. اژدهاهایی که در مهمانی شرکت کرده‌اند، تاکوها را می‌خورند و از دهان‌هایشان آن‌قدر آتش بیرون می‌آید که خانه کاملاً می‌سوزد. اژدهاها به پسر کمک می‌کنند تا خانه‌اش را دوباره بسازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر جذاب و خلاقانه‌ی این کتاب همسو با داستان پیش رفته و با توالی درست اتفاقات موجود در متن را به تصویر کشیده‌اند. همان‌گونه که از عنوان کتاب مشخص است، کتاب مملو از شخصیت‌های اژدهاست. تنوع در خلق این شخصیت‌ها در کنار تنها شخصیت انسانی کتاب، به جذابیت تصاویر افزوده‌است. یکدستی در سبک طراحی و شکل ظاهری شخصیت‌ها در طول داستان حفظ‌شده و کنش‌ها در تمامی حالات برای مخاطب ملموس و قابل‌تشخیص است. توجه تصویرگر به جزئیات و ریزه‌کاری‌ها و نمایش آن‌ها در تصاویر، مخاطب را به جستجو و کاوش در تصاویر فرامی‌خواند. مهارت تصویرگر در اجرای تکنیک انتخابی در تصاویر به‌خوبی نمایان است و استفاده از پالت رنگی گسترده و رنگ‌های شاد و درخشان به زیبایی تصاویر افزوده است. فضاسازی‌های متنوع در کنار ترکیب‌بندی‌های سیال از نکات مثبت تصاویر به شمار می‌آید. اسامی و نوشته‌های موجود در تصاویر نیز توسط مترجم به فارسی ترجمه‌شده و در جای صحیح و درست خود بدون صدمه زدن به تصاویر آورده شده‌است. این کار سبب ایجاد ارتباط بیشتر مخاطب با تصاویر می‌شود. کیفیت چاپ و صحافی بسیار مطلوب است و قطع کتاب نیز متناسب با گروه سنی مخاطب انتخاب‌شده‌است. در کل می‌توان گفت تصاویر زیبای این کتاب با ایجاد حس لذت، مخاطب را به دنبال کردن داستان ترغیب می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید بتوانید با توجه به آن‌چه در این کتاب دیدید به کمک افراد خانواده تاکو درست کنید؟
  اگر شما به‌جای کودک داستان بودید و اژدهاها خانه‌ی شما را خراب می‌کردند چه کاری انجام می‌دادید؟
  فکر می‌کنید چرا پسرک قصد داشت با اژدهاها دوست شود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آدام روبین
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم عطیه الحسینی
  سال انتشار ۲۰۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر دانیل سالمیری
  عرض کتاب ۲۶
  نوع جلد سخت