اگر...؛ نگاهی متفاوت به عددها و اندازه‌های بسیار بزرگ

( If…: A Mind-Bending New Way of Looking at Big Ideas and Numbers)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

توصیف مسایل علمی گوناگون علمی به زبانی ساده و قابل فهم

سال: 2014
  بررس: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  توصیف اتفاقات و اعداد بزرگ در قالب مثال‌های کوچک و آشنا، تخیل کودکان را برمی‌انگیزد و آنان را به تفکر بیشتر تشویق می‌کند خواندن این کتاب تجربه‌ای همراه با لذت کشف و در نهایت شگفتی در مخاطب خواهد بود که همگی از مصادیق بارز دنیای کودکی و نوجوانی‌ست.
  موضوع و محتوای کتاب و نوع برخورد نویسنده با موضوع اعداد و ریاضیات، بسیار خلاقانه و از مصادیق آموزش غیرمستقیم به‌شمار می‌رود. این توجه به اعداد و اندازه‌ها در تمام موضوعات مطرح شده قابل‌مشاهده است. همچنین علوم دیگری مانند جغرافیا، زیست‌شناسی، مردم‌شناسی و... هم در قالب مثال‌هایی ملموس برای مخاطب مطرح می‌شوند. در برخی موضوعات و مثال‌ها نیز مخاطب درک جامعی از گذر زمان به‌دست می‌آورد.
  کتاب اطلاعاتی در مورد زندگی بشر در کره‌ی زمین، جغرافیا، رسوم و سبک زندگی انسان‌ها و مسائل زیست‌محیطی و اقتصادی به زبانی ساده و قابل فهم به مخاطبان منتقل می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب به توصیف و ساده‌سازی برخی مسائل علمی از طریق اشاره به مثال‌های ملموس می‌پردازد. گروه سنی مخاطب با خواندن کتاب فهم بهتری از بسیاری رویدادها و حقایق علمی پیدا می‌کند. زبان متن و تصاویر شیرین و طنزگونه است و از خشکی و سختی بار علمی مطالب می‌کاهد. کودک کشف می‌کند و دچار شگفتی می‌شود. علوم مختلفی مانند ریاضی (اعداد و محاسبات)، علوم طبیعی (جغرافیا و زیست‌شناسی) و علوم اجتماعی (فرهنگ و مردم‌شناسی) به صورت خلاقانه و غیرمستقیم به مخاطب آموزش داده می‌شوند.

  چکیده داستان

  کتاب مسائل بزرگ و دشوار علمی را در قالب مثال‌های کوچک و ملموس به مخاطب منتقل می‌کند. این مثال‌ها شامل علوم مختلفی از جمله ستاره‌شناسی، زیست‌شناسی، تاریخ، جغرافیا و اقتصاد و… می‌شود. با تشبیه سیارات منظومه شمسی به توپ‌های مختلف، اندازه‌ی آن‌ها نسبت به یکدیگر مشخص می‌شود. برای فهم بهتر رویدادهای مهم 3000 سال گذشته و اختلاف زمانی میان آن‌ها، از یک صفحه از تقویم استفاده شده‌است. و یا در مثالی دیگر دو صفحه‌ی روبروی هم در کتاب، طوری تقسیم‌بندی شده که نسبت وسعت قاره‌های مختلف را نشان دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب به طرح مسائل علمی در قالب مثال‌های ساده و ملموس می‌پردازد که خلاقانه و طنزگونه نوشته شده‌اند. تصاویر هم در تناسب و هماهنگی با حال‌و‌هوای متن، از تصاویر صرفا علمی فاصله گرفته و با وجود انتقال صحیح اطلاعات علمی، به سبک کارتونی و با شوخ‌طبعی و خلاقیت طراحی شده‌اند.
  در اغلب تصاویر، مثال‌هایی که در متن آمده، عینا با جزئیات به‌تصویر درآمده‌اند. تصویرگر در برخی تصاویر تعدادی شخصیت و یا عناصر بصری تزئینی را به موضوع اصلی اضافه کرده‌است که در مجموع می‌توانند باعث جذابیت بیشتر تصاویر برای مخاطب شوند. البته شخصیت‌ها غالبا خشک و تا حدودی کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و چهره‌های مشابهی دارند.
  تکنیک مناسب و اجرای آن ماهرانه است. رنگ‌ها شاد و جذاب هستند. ترکیب‌بندی‌ها متنوع و صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب قابل‌قبول است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما انسان‌ها از چه زمانی از اعداد استفاده کردند؟ و چرا به شمردن نیاز داشتند؟
  – بزرگ‌ترین عددی که می‌شناسید چیست؟
  – آیا تابه حال سعی کرده‌اید موضوعی پیچیده و سخت را با زبانی ساده و با مثال برای کسی تعریف کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دیوید جی.اسمیت
  ناشر کتاب‌های طوطی (انتشارات فاطمی)
  تعداد صفحات ۴۴
  نام مترجم فروغ فرجود
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر استیو آدامز
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم