شب بخیر، ببر عزیز!

(Goodnight tiger)
thumbnail
۶ سال به بالا
۳ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بی‌خوابی حیوانات کاغذ دیواری و ایده‌های امیلی برای کمک به خوابیدن آن‌ها

سال: 2016
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شروع ماجرا در خانه و اتاق امیلی است. او که از شنیدن صداهای مختلف، نمی‌تواند بخوابد به جستجو در اطرافش مشغول می‌شود تا بالاخره علت سرو صداها را پیدا می‌کند. قدم گذاشتن امیلی به دنیای کاغذ دیواری که محل زندگی حیوانات است، آغاز شگفتی و ورود او به دنیایی تخیلی است. مخاطب با ماجراجوییِ امیلی همراه می‌شود و در پایان داستان امیلی و حیوانات که با یکدیگر دوست شده‌اند از شدت خستگی در کنار هم به خواب می‌روند، اما احساس تعلق ببر به امیلی باعث می‌شود او از دنیای کاغذ دیواری بیرون بیاید.
  امیلی شخصیت اصلی داستان است. او در مواجهه با بی‌خوابی حیوانات ساکن کاغذ دیواری احساس مسولیت ‌کرده و برای حل مسئله قدم در دنیای آن‌ها می‌گذارد. امیلی با طرح پرسش‌هایی سعی می‌کند مشکل را تشخیص دهد و با برای آن راه‌حلی پیدا کند. حیوانات با روحیه‌ی همکاری و مشارکت با امیلی همراه می‌شوند و راه‌حل‌های جدید را امتحان می‌کنند، تصمیم‌گیری مناسب و داشتن احساس علاقه و مسئولیت نسبت به دیگران از سایر ویژگی‌های امیلی است.
  امیلی شخصیت اصلی داستان است. او در مواجهه با بی‌خوابی حیوانات ساکن کاغذ دیواری احساس مسولیت ‌کرده و برای حل مسئله قدم در دنیای آن‌ها می‌گذارد. امیلی با طرح پرسش‌هایی سعی می‌کند مشکل را تشخیص دهد و با برای آن راه‌حلی پیدا کند. حیوانات با روحیه‌ی همکاری و مشارکت با امیلی همراه می‌شوند و راه‌حل‌های جدید را امتحان می‌کنند، تصمیم‌گیری مناسب و داشتن احساس علاقه و مسئولیت نسبت به دیگران از سایر ویژگی‌های امیلی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی امیلی است که موقع خواب صدای گرمپ گرمپ حیوانات را می‌شنود. حیوانات روی کاغذ دیواری خوابشان نمی‌برد و امیلی راه‌های مختلفی را برای کمک به آن‌ها امتحان می‌کند. و بالاخره با قصه همه‌ی حیوانات به خواب می‌روند. امیلی با قدم گذاشتن به دنیای کاغذدیواری ماجراجویی خود را آغاز می‌کند. او راه‌های مختلفی را امتحان می‌کند و در نهایت وقتی که خودش هم حسابی خسته و کلافه شده است، موفق به حل مسئله می‌شود. دوستی با حیوانات باعث می‌شود امیلی از تلاش و پیدا کردن راه‌های جدید دست نکشد. امیلی به‌خوبی می‌تواند مشکل را شناسایی کند و راه‌حل‌های مختلف برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه را امتحان کند.
  شب بخیر، ببر عزیز! از مجموعه قصه‌های قبل از خواب است که نشر با ‌فرزندان آن را به چاپ رسانده است. کتاب متنی کوتاه و بسیار روان دارد. تصاویر در انتقال مفهوم داستان بسیار موثر بوده‌ و با ایجاد فضایی طنز و شاد مخاطب را با خود همراه خواهند کرد.

  چکیده داستان

  امیلی نمی‌تواند به خاطر سر و صدای حیوانات بخوابد. او همه جا را نگاه می‌کند تا اینکه می‌فهمد این حیوانات روی کاغذ دیواری هستند و خوابشان نمی‌برد. امیلی به حیوانات راه‌های مختلفی مثل حمام کردن، خوردن شکلات داغ و بغل کردن را پیشنهاد می‌دهد، اما همه بی‌فایده هستند. تا اینکه امیلی برایشان کتاب می‌خواند و حیوانات بالاخره به خواب می‌روند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری است. متن و تصاویر رابطه‌ای تکمیل کننده دارند و توالی به خوبی تا پایان کتاب برقرار است. بااین‌حال تصاویر چندان فراتر از متن نمی‌روند و تنها در یک یا دو تصویر بر فضای طنز داستان تاکید شده است. داستان در دو فضای اتاق امیلی و فضای کاغذ دیواری که محل زندگی حیوانات است، می‌گذرد. بنابراین فضاسازی‌های متنوعی در سراسر کتاب می‌بینیم. ضمن اینکه تصویرگر در برخی صفحات با آوردن چند ریزنقش‌ در یک صفحه جذابیت بیشتری به کتاب بخشیده و از تکراری‌شدن ترکیب‌بندی‌ها جلوگیری کرده است. شخصیت‌ها پرکنش و دوست‌داشتنی کار شده‌اند. رنگ‌های شاد و زنده، یکدستی و هماهنگی اجرا از دیگر ویژگی‌های مثبت این کتاب است. طراحی گرافیک و چاپ کتاب نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما برای زودتر خوابیدن چه کارهای دیگری می‌شود انجام داد؟
  آیا شما هم دوست دارید مثل امیلی به دنیای حیوانات سفر کنی؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده تیموتی نپمن
  ناشر با فرزندان
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم رضی هیرمندی
  سال انتشار ۲۰۱۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر لورا هیوز
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم