ایزی و راسو

(Izzy and Skunk)

thumbnail
۶ سال به بالا
۳ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ایزی که برای غلبه بر ترس‌هایش راسوی عروسکی‌اش را همیشه به همراه دارد، گم‌شدن راسو و تلاش ایزی برای غلبه بر ترس‌ها و تردیدها بدون حضور عروسکش

سال: 2000
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برای ایزی مثل هر کودک دیگری چیزهایی وجود دارد که ترسناک به نظر می‌رسد؛ تاریکی، سایه‌ها، عنکبوت، افتادن و زخمی شدن و حاضرشدن در مقابل جمعیت. ایزی فکر می‌کند برای غلبه بر ترس‌هایش به حضور راسوی عروسکی‌اش نیاز دارد. با گم‌شدن راسو، ایزی جسارتی را در درون خودش پیدا می‌کند که وابسته به حضور هیچ‌چیزی نیست. همانندسازی با ایزی می‌تواند برای چیره شدن کودکان بر ترس‌هایشان کمک‌کننده باشد. ایزی در این داستان تنهاست و از خانواده و یا دوستان ایزی چیزی در داستان نیامده است.
  ایزی ترس‌هایی دارد که از آن‌ها اجتناب نمی‌کند، بلکه برای غلبه بر ترس‌ها راه‌حلی پیدا کرده است؛ راسوی عروسکی به او کمک می‌کند تا به ترس‌هایش غلبه کند. روزی که عروسک گم می‌شود، اشتیاق ایزی برای یافتن عروسک گمشده، به او جسارت می‌دهد و ایزی این بار خودش به‌تنهایی، و به‌صورت کاملاً خودانگیخته یکی‌یکی با ترس‌هایش مواجه می‌شود. درنتیجه با اعتمادبه‌نفس زیادی که از این تجربه به دست می‌آورد می‌پذیرد این خود اوست که از راسو مراقبت می‌کند.
  ماهیت ترس و راه‌ مواجهه با ترس‌‌آن به طریق ایزی در این کتاب روایت شده است و کودک به طور غیرمستقیم از تجربه‌ی ایزی به عنوان یکی از راه‌های موجود می‌آموزد. ترس‌های راسو به عنوان برخی ترس‌های طبیعی و سلامتی که انسان را از خطرات حفظ می‌کنند نمایش داده‌شده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختری به نام ایزی است که از تاریکی، سایه‌ها، عنکبوت، افتادن و زخمی شدن، اشتباه کردن و حاضر شدن در مقابل جمعیت می‌ترسد، اما وقتی راسوی عروسکی‌اش با اوست احساس شجاعت می‌کند. البته حتی راسو هم از بعضی چیزها می‌ترسد؛ جنگل با درخت‌های بلند و درهم‌تنیده، برای راسو هم تاریک و ترسناک است که می‌تواند به‌عنوان نمادی از ترس‌هایی باشد که باید باقی بمانند تا از کودک در برابر خطرات مراقبت کنند. تصاویر کتاب مکمل متن‌اند و دنیایی برای کشف کردن و هم‌‌ذات‌پنداری با ایزی در اختیار کودک قرار می‌دهند؛ به‌عنوان‌مثال در تصویر نشان داده شده است که یک گربه راسو را از اتاق بیرون می‌برد اما چیزی از این اتفاق در متن نیامده و درواقع ایزی نمی‌داند که چه بر سر راسو آمده است. تصویرگر این کتاب، که نویسنده‌ی آن هم هست، با استفاده‌ی از رنگ‌ها و زاویه‌ی دید مناسب، در قسمت‌های مختلف، زیبایی و ترسناکی دنیا را از چشم ایزی به نمایش گذاشته است. داستان این کتاب به طور‌غیرمستقیم محتوای یادگیری مهارت‌های زندگی و الگوی شخصیتی کودکی که با ترس‌هایش مواجه می‌شود را به تصویر درآورده است.

  چکیده داستان

  ایزی از تاریکی، سایه‌ها، عنکبوت، اشتباه‌کردن موقع نقاشی کشیدن، اجرا روی صحنه‌‌ی نمایش مدرسه و زمین خوردن موقع اسکیت‌بازی می‌ترسد. ایزی یک عروسک به شکل راسو دارد، همه‌جا راسو را با خودش می‌برد و وقتی راسو همراه ایزی است، می‌تواند بر ترس‌هایش غلبه کند. روزی گربه، راسو را می‌دارد و بیرون می‌برد. ایزی به‌تنهایی دنبال راسو می‌گردد و پیدایش می‌کند. ایزی به تنهایی زیر تخت تاریک، اتاق زیرشیروانی پر از عنکبوت و توی خیابان را که سایه افتاده بود می‌گردد. بعد ایزی عده‌ای را دید که به بالای درختی نگاه می‌کردند. گربه ایزی را بالای درخت برده بود بنابراین ایزی جلوی چشم جمعیت از درخت بالا می‌رود و راسو را برداشته از درخت پایین می‌آید. همه برای ایزی دست زدند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب پا‌به‌پای متن، اتفاقات داستان را به نمایش می‌گذارند و حتی در برخی از صفحه‌ها نیز به کمک متن می‌آیند، آن را کامل می‌کنند و به سؤالات خواننده پاسخ می‌دهند.
  وجود شخصیت‌های باورپذیر و دوست‌داشتنی به همراه طراحی‌های خوب و کنش‌های مناسب از نکات مثبت تصاویر هستند. تصویرگر بامهارت احساسات مختلف را در شخصیت‌ها به نمایش درآورده و حس سرعت و تعجب و ترس را به خوبی در تصاویر انعکاس داده‌است.
  کادرهای متنوع، ترکیب‌بندی‌های منسجم و فضاسازی‌های زیبا و مرتبط با اتفاقات متن نیز بر تأثیرگذاری داستان افزوده‌است. رنگ‌آمیزی‌های شاد و استفاده مناسب از نور و سایه‌ها، تصاویری جالب و قابل‌درک را برای کودکان خلق کرده‌است. البته چاپ ضعیف کتاب منجر به از بین رفتن خطوط ظریف چهره‌ها شده است که تشخیص چهره‌ها را برای مخاطب سخت می‌کند و از تأثیرگذاری کتاب کم می‌کند.
  تغییر نوع فونت در صفحه‌ی ابتدایی و اندازه بزرگ نوشته‌ها به زیبایی اثر لطمه زده است و خوانش متن را برای کودکان نوخوان سخت می‌کند. با این ‌وجود خواندن این کتاب با تصاویر زیبایش برای کودکان آموزنده و لذت‌بخش خواهد‌بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما ایزی از اول‌هم ترسو بود یا فکر می‌کرد می‌ترسد ولی در واقع شجاع بود؟
  – فکر می‌کنید چه چیزی به ایزی کمک کرد تا احساس ترس نکند و شجاع باشد؟
  – شما از چه چیز‌هایی می‌ترسید؟
  – شما چه راه‌هایی برای غلبه بر ترس‌های خود دارید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماری لوئیز فیتز پاتریک
  ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم نسرین وکیلی
  سال انتشار ۲۰۰۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ماری لوئیز فیتز پاتریک
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم