ایستگاه آخر

(Last Stop on Market Street)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان روز یکشنبه‌ی چارلی و مادربزرگ، سوال‌های چارلی دررابطه با دنیای پیرامون و تلاش مادربزرگ برای کمک به او تا بتواند زیبایی‌های اطرافش را درک کند، همراه با مضامینی چون اهمیت کمک به دیگران.

سال: 2015
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراجویی‌های چارلی که همراه با مادربزرگ خود در محیط بیرون از خانه است، همراه با کشف و تحربه‌ی لحظاتی ناب از جهان کودکی است. کودک در محیطی امن و همراه با داشتن حمایت یک بزرگ‌تر که می‌تواند نقشی تأثیرگذار چون والدین داشته باشد، به شناخت دنیای اطراف خود می‌پردازد و یاد می‌گیرد چطور می‌توان با دیگران تعامل کرد. چارلی با پرسیدن سوال در هر موقعیتی و با آموزش مادر بزرگ، به درک تازه‌ای نسبت به محیط اطراف خود می‌رسد و در تمام این سوال کردن‌ها نه تنها از سوی مادربزرگ تحقیر یا سرزنش نمی‌شود، بلکه با جواب درست حس اعتماد و مورد توجه قرار گرفتن را دریافت می‌کند. همراهی چارلی با مادربزرگ یک تجربه‌ی موفق در رابطه با والد یا حامی و در جهان بیرون است و می‌تواند برای کودکان همراه با تجربه‌ی امید باشد.
  حضور مادربزرگِ مهربانِ چارلی و راهنمایی‌ها و تشویق‌های او برای زیباتر دیدن محیط پیرامون،الگویی از ارتباطی گرم و صمیمی با بزرگ‌ترهایی مانند پدربزرگ و مادربزرگ است. احترام گذاشتن به دیگران، همدلی کردن و کمک کردن به افرادی خارج از محیط خانه و توانایی معاشرت و ارتباط برقرار کردن با افراد دیگر در محیط بیرون از خانه، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.
  چارلی و مادربزرگ برای کمک به دیگران در خیریه، مسیر طولانی‌ای را طی می‌کنند. تشویق کودکان به همدلی، کمک به دیگران از نکات آموزشی کتاب است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی تجربه‌ی همراهی چارلی با مادربزرگ برای رفتن به کلیسا است. به نظر می‌رسد بیرون رفتن در روز یکشنبه‌ برنامه‌ای ثابت در زندگی اوست، اما در این روز، چارلی مانند قبل برخورد نمی‌کند و سوال‌‌هایی از مادربزرگ دارد. او در طول سفرِ کوتاه خود آدم‌های تازه‌ای را ملاقات می‌کند و اتفاقات جدیدی را تجربه می‌کند. موضوع داستان درباره‌ی چطور نگریستن به محیط اطراف است. تمام کارهایی که مادربزرگ هر یکشنبه همراه با چارلی انجام می‌دهد، با تغییر دیدگاهِ او زیبا می‌شود و شکل تازه‌ای پیدا می‌کند. مفاهیمی چون کمک به دیگران، همدلی‌ کردن و تعامل با دیگران از دیگر مفاهیمی هستند که در داستان بیان شده‌اند.
  کودکی که تمایل به قرار گرفتن در گروه هم‌سالان خود دارد و با آنان همانندسازی می‌کند، ممکن است مانند چارلی در موقعیت‌های مختلف سوالاتی داشته باشد و پیوسته الگوهای زندگی خود با دیگر هم‌سالانش مقایسه کند. مادربزرگ در داستان، موقعیتی برای پرسش‌گری و کنجکاوی چارلی فراهم می‌کند و او نیز با جواب‌های مادربزرگ به کشف تازه‌ای از دنیای اطراف خود می‌رسد. کودک کنجکاو همراه با داستان می‌آموزد به دنیای اطراف خود توجه بیش‌تری داشته باشد. داستان علاوه بر کودک، برای والدین نیز تجربه‌ای از ارتباطی گرم و صمیمی با کودک و بیان محبت‌شان به او خواهد بود. خواندن کتاب برای کودکان بالای 5 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  مانند تمام یکشنبه‌ها، چارلی و مادر بزرگ بعد از کلیسا با اتوبوس به سمت خیریه می‌روند. چارلی از مادربزرگ سوال‌هایی دارد؛ این‌که چرا مانند بقیه دوستانش ماشین ندارند یا باید در باران منتظر اتوبوس بیاستند. هر بار مادربزرگ به چارلی کمک می‌کند شکل دیگری به محیط پیرامون‌اش نگاه کند و از زیبایی‌های آن لذت ببرد. در آخر روز، چارلی که به نظر می‌رسد از این تجربه خرسند است، به خاطر این‌که به خیریه آمده‌اند، از مادربزرگ تشکر می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان کتاب ایستگاه آخر ساده و شاعرانه است و تصاویر نیز به‌تبع آن و با توجه به گروه سنی مخاطب، ساده طراحی شده‌اند و به‌خوبی با کودک ارتباط برقرار می‌کنند. تصویرگر با استفاده از پالت رنگی گرم و متنوع، تصاویر را برای مخاطب خود چشمگیر کرده‌است. باوجودی‌که شخصیت‌ها ساده‌اند و پرداخت زیادی روی آن‌ها صورت نگرفته‌است؛ بسیار باورپذیرند. دفرماسیون‌ها در تمامی پلان‌ها یکدست‌اند اما به کنش شخصیت‌ها چندان پرداخته‌نشده‌است. تصویرگر با خلق فضاسازی‌هایی متنوع، فضای شهری را به‌ خوبی ترسیم کرده‌است. اسامی و نوشته‌های موجود در تصاویر نیز ترجمه‌شده، به فارسی و در جای صحیح و درست خود بدون صدمه زدن به تصاویر گذاشته شده‌اند؛ که این کار سبب ایجاد ارتباط بیشتر تصاویر با مخاطب شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تا به حال برایتان پیش آمده به دیگران کمک کنید؟ این تجربه برای شما چگونه اتفاق افتاده و چه حسی داشته‌اید؟
  – به نظر شما دنیای پیرامون شما چه زیبایی‌هایی دارد؟ می‌توانید آن‌ها را بیان کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مت دلاپنا
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم پروین علی پور
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر کریستین روبینسون
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم