این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

ایستگاه آخر

(Last Stop on Market Street )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

5+

داستان روز یکشنبه‌ی چارلی و مادربزرگ، سوال‌های چارلی دررابطه با دنیای پیرامون و تلاش مادربزرگ برای کمک به او تا بتواند زیبایی‌های اطرافش را درک کند، همراه با مضامینی چون اهمیت کمک به دیگران.

نویسنده: مت دلاپنا تصویرگر: کریستین روبینسون

ایستگاه آخر

(Last Stop on Market Street )
5+

داستان روز یکشنبه‌ی چارلی و مادربزرگ، سوال‌های چارلی دررابطه با دنیای پیرامون و تلاش مادربزرگ برای کمک به او تا بتواند زیبایی‌های اطرافش را درک کند، همراه با مضامینی چون اهمیت کمک به دیگران.

نویسنده: مت دلاپنا

تصویرگر: کریستین روبینسون

بررس متن: زهرا درایتی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ماجراجویی‌های چارلی که همراه با مادربزرگ خود در محیط بیرون از خانه است، همراه با کشف و تحربه‌ی لحظاتی ناب از جهان کودکی است. کودک در محیطی امن و همراه با داشتن حمایت یک بزرگ‌تر که می‌تواند نقشی تأثیرگذار چون والدین داشته باشد، به شناخت دنیای اطراف خود می‌پردازد و یاد می‌گیرد چطور می‌توان با دیگران تعامل کرد. چارلی با پرسیدن سوال در هر موقعیتی و با آموزش مادر بزرگ، به درک تازه‌ای نسبت به محیط اطراف خود می‌رسد و در تمام این سوال کردن‌ها نه تنها از سوی مادربزرگ تحقیر یا سرزنش نمی‌شود، بلکه با جواب درست حس اعتماد و مورد توجه قرار گرفتن را دریافت می‌کند. همراهی چارلی با مادربزرگ یک تجربه‌ی موفق در رابطه با والد یا حامی و در جهان بیرون است و می‌تواند برای کودکان همراه با تجربه‌ی امید باشد.
محتوای آموزشی
چارلی و مادربزرگ برای کمک به دیگران در خیریه، مسیر طولانی‌ای را طی می‌کنند. تشویق کودکان به همدلی، کمک به دیگران از نکات آموزشی کتاب است.
الگوی شخصیتی
حضور مادربزرگِ مهربانِ چارلی و راهنمایی‌ها و تشویق‌های او برای زیباتر دیدن محیط پیرامون،الگویی از ارتباطی گرم و صمیمی با بزرگ‌ترهایی مانند پدربزرگ و مادربزرگ است. احترام گذاشتن به دیگران، همدلی کردن و کمک کردن به افرادی خارج از محیط خانه و توانایی معاشرت و ارتباط برقرار کردن با افراد دیگر در محیط بیرون از خانه، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی تجربه‌ی همراهی چارلی با مادربزرگ برای رفتن به کلیسا است. به نظر می‌رسد بیرون رفتن در روز یکشنبه‌ برنامه‌ای ثابت در زندگی اوست، اما در این روز، چارلی مانند قبل برخورد نمی‌کند و سوال‌‌هایی از مادربزرگ دارد. او در طول سفرِ کوتاه خود آدم‌های تازه‌ای را ملاقات می‌کند و اتفاقات جدیدی را تجربه می‌کند. موضوع داستان درباره‌ی چطور نگریستن به محیط اطراف است. تمام کارهایی که مادربزرگ هر یکشنبه همراه با چارلی انجام می‌دهد، با تغییر دیدگاهِ او زیبا می‌شود و شکل تازه‌ای پیدا می‌کند. مفاهیمی چون کمک به دیگران، همدلی‌ کردن و تعامل با دیگران از دیگر مفاهیمی هستند که در داستان بیان شده‌اند. کودکی که تمایل به قرار گرفتن در گروه هم‌سالان خود دارد و با آنان همانندسازی می‌کند، ممکن است مانند چارلی در موقعیت‌های مختلف سوالاتی داشته باشد و پیوسته الگوهای زندگی خود با دیگر هم‌سالانش مقایسه کند. مادربزرگ در داستان، موقعیتی برای پرسش‌گری و کنجکاوی چارلی فراهم می‌کند و او نیز با جواب‌های مادربزرگ به کشف تازه‌ای از دنیای اطراف خود می‌رسد. کودک کنجکاو همراه با داستان می‌آموزد به دنیای اطراف خود توجه بیش‌تری داشته باشد. داستان علاوه بر کودک، برای والدین نیز تجربه‌ای از ارتباطی گرم و صمیمی با کودک و بیان محبت‌شان به او خواهد بود. خواندن کتاب برای کودکان بالای 5 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

مانند تمام یکشنبه‌ها، چارلی و مادر بزرگ بعد از کلیسا با اتوبوس به سمت خیریه می‌روند. چارلی از مادربزرگ سوال‌هایی دارد؛ این‌که چرا مانند بقیه دوستانش ماشین ندارند یا باید در باران منتظر اتوبوس بیاستند. هر بار مادربزرگ به چارلی کمک می‌کند شکل دیگری به محیط پیرامون‌اش نگاه کند و از زیبایی‌های آن لذت ببرد. در آخر روز، چارلی که به نظر می‌رسد از این تجربه خرسند است، به خاطر این‌که به خیریه آمده‌اند، از مادربزرگ تشکر می‌کند.

کیفیت تصویر

داستان کتاب ایستگاه آخر ساده و شاعرانه است و تصاویر نیز به‌تبع آن و با توجه به گروه سنی مخاطب، ساده طراحی شده‌اند و به‌خوبی با کودک ارتباط برقرار می‌کنند. تصویرگر با استفاده از پالت رنگی گرم و متنوع، تصاویر را برای مخاطب خود چشمگیر کرده‌است. باوجودی‌که شخصیت‌ها ساده‌اند و پرداخت زیادی روی آن‌ها صورت نگرفته‌است؛ بسیار باورپذیرند. دفرماسیون‌ها در تمامی پلان‌ها یکدست‌اند اما به کنش شخصیت‌ها چندان پرداخته‌نشده‌است. تصویرگر با خلق فضاسازی‌هایی متنوع، فضای شهری را به‌ خوبی ترسیم کرده‌است. اسامی و نوشته‌های موجود در تصاویر نیز ترجمه‌شده، به فارسی و در جای صحیح و درست خود بدون صدمه زدن به تصاویر گذاشته شده‌اند؛ که این کار سبب ایجاد ارتباط بیشتر تصاویر با مخاطب شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال برایتان پیش آمده به دیگران کمک کنید؟ این تجربه برای شما چگونه اتفاق افتاده و چه حسی داشته‌اید؟ - به نظر شما دنیای پیرامون شما چه زیبایی‌هایی دارد؟ می‌توانید آن‌ها را بیان کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده مت دلاپنا
ناشر انتشارات زعفران
تعداد صفحات 32
نام مترجم پروین علی پور
سال انتشار 2015
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر کریستین روبینسون
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم