ایلیا تولد یک قهرمان 10

thumbnail
۱۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای سفر امیرعلی به گذشته، تماشای مبارزه میان خاندان نور و سایه، پیروزی ایلیا و مردم بر نیروی شر، همراه با شجاعت، مبارزه‌طلبی و مسئولیت‌پذیری

سال: 1401
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان در دو دنیای خیالی و دنیای زمان حال می‌گذرد. سفر به گذشته همراه با خضر، تخیل مخاطب را فعال کرده و با شگفتی همراه است. سفر به گذشته و دیدن مبارزه میان خیر و شر، دغدغه داشتن در مورد گذشته و پاسداری از پیروزی‌های به دست آمده را در ذهن امیرعلی ایجاد می‌کند. او با انگیزه‌ی بیشتری به زمان حال و به مبارزه برمی‌گردد. بخش زیادی از داستان به مبارزه‌ی ایلیا و محافظ ناتان اختصاص دارد. مردم با دیدن شجاعت او در مبارزه و جنگیدن، علاوه بر تشویق به کمکش می‌روند و در یک مبارزه‌ی جمعی بار دیگر بر شهر مسلط می‌شوند. حضور ناتان و افرادش اوضاع شهر را ناامن کرده است. او که با قول واکسیناسیون، مردم را امیدوار کرده است، در سخنرانی‌اش از قبول مسئولیت سر باز می‌زند. مردم در بیمارستان و زندان درگیر و ناراضی هستند، اما دیدن مبارزه‌ی ایلیا امید را به آن‌ها برمی‌گرداند و همگی در کنار هم به پیروزی می‌رسند. دوستان امیرعلی با به خطر انداختن جانشان، تلاش می‌کنند زمان بیشتری برای دوستشان بخرند و زمان سخنرانی را عقب بیاندازند. همراه شدن با ماجراهای ایلیا علاقه به مسائل اجتماعی و دنیای پیرامون را در مخاطب پرورش خواهد داد.
  امیرعلی شخصیت اصلی داستان است. او با درخواست کمک از خضر به گذشته سفر می‌کند و پس از آن است که به خودباوری می‌رسد تا با اراده‌ای دوچندان به میدان مبارزه برگردد. امیرعلی توانایی تصمیم‌گیری به موقع همراه با تشخیص مشکلات و ارزیابی آن‌ها را دارد. او هنگام مبارزه حریفش را ارزیابی می‌کند و با تمام توان به مبارزه ادامه می‌دهد. سایر شخصیت‌های فرعی نیز نقش مهمی در داستان دارند. مردم با دیدن مبارزه‌ی ایلیا به عنوان یک شهروند مسئول پا به میدان می‌گذارند و چه در خیابان و چه در زندان برای تغییر شرایط تلاش می‌کنند. مهندس از طرفی و آرش و کامران از طرف دیگر با همکاری و مشارکت مسیر را برای پیروزی هموار می‌کنند.
  سفر به گذشته همراه با خضر راهی است که به توسعه‌ی مهارت مدیریت فردی در امیرعلی می‌انجامد. او با خودباوری و آگاهی از نیرویی که دارد به میدان مبارزه می‌رود و بر حریفش پیروز می‌شود. به پرورش تفکر انتزاعی و چاره‌جو بودن نیز در داستان پرداخته شده است. شخصیت‌های داستان برای بهبود شرایط تلاش می‌کنند. امیرعلی از خضر کمک می‌گیرد و آرش و کامران با ریختن میخ زیر چرخ موتورهای افراد ناتان سعی می‌کنند جلوی آن‌ها را بگیرند. داستان به طور غیر مستقیم حق‌طلبی و خودآگاهی را به مخاطب آموزش می‌دهد.
  محافظ ناتان بعد از شکست مقابل ایلیا با تزریق آمپول خودش را به هیولا تبدیل می‌کند. همچنین با اوج گرفتن حوادث داستان صحنه‌های بسیاری از درگیری و خشونت در داستان وجود دارد؛ آتیش زدن ماشین، دستگیری و افتادن بچه‌ها به زندان و تیراندازی.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی زمانی است که امیرعلی ناامید به کهف می‌رود و از خضر کمک می‌خواهد. او همراه با خضر به گذشته سفر می‌کنند و شاهد مبارزه‌ی دیگری میان نور و سایه هستند. مبارز نور با کمک خواستن از خدا، بر حریفش غلبه می‌کند. امیرعلی بار دیگر به شهر برمی‌گردد و مبارزه‌ی سختی را با محافظ ناتان آغاز می‌کند. تا اینکه با حمایت مردم و قدرت ویژه‌اش بر او و ناتان پیروز می‌شوند. داستان در دنیایی خیالی می‌گذرد. امیرعلی ناخواسته وارد ماجراجویی خطرناک می‌شود و با پذیرش نقش قهرمان داستان به مبارزه با خلافکاران می‌رود. ایلیا در نقش مبارز خاندان نور، از قدرت ویژه‌اش برای شکست ناتان و برقراری آرامش در شهر استفاده می‌کند. او شخصیتی مسئولیت‌پذیر و شجاع دارد. مبارزه‌جویی و حق‌طلبی نیز در شخصیت امیرعلی دیده می‌شود. با داستان امیرعلی، روایت دیگری نیز در کتاب پیش می‌رود که در آن مهندس برای ساخت واکسن تلاش می‌کند و همچنین آرش و کامران برای کمک به ایلیا تلاش می‌کنند.
  انتخاب سبک کمیک استریپ برای این کتاب به طراحان اجازه داده است با دست باز صحنه‌های مبارزه و پرهیجان داستان را تصویر کنند. از طرفی در داستان‌های قهرمانانه‌ای از این دست، کمیک استریپ به ارتباط بهتر مخاطب با اثر کمک زیادی می‌کند. تصاویر از طراحی، رنگ‌گذاری و توالی خوبی برخوردار هستند. استفاده از نشانه‌های بومی در آن‌ها، باعث هم‌ذات‌پنداری بیشتر مخاطب با اثر خواهد شد. با این وجود خلاقیت بالایی در تصاویر دیده نمی‌شود که بتوان آن را اثری ممتاز در سبک کمیک استریپ به حساب آورد. مخاطبان می‌توانند با نصب نرم‌افزار کمیکا، انیمیشن این کتاب را نیز تماشا کنند.

  چکیده داستان

  وقتی کنترل شهر به دست افراد ناتان می‌افتد امیرعلی درمانده به کهف می‌رود و خضر را صدا می‌کند. خضر و امیرعلی به گذشته سفر می‌کنند و شاهد نبردی دیگری میان نور و تاریکی هستند. مبارز نور با کمک خواستن از خدا می‌تواند بر حریفش غلبه کند. امیرعلی حالا می‌داند باید چه کاری انجام دهد. او در لباس ایلیا به محل سخنرانی ناتان می‌رود و با یکی از محافظان او مبارزه‌ی سختی را انجام می‌دهد و بالاخره با حمایت مردم به پیروزی می‌رسد و شهر را دوباره پس می‌گیرند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  ایلیا تولد یک قهرمان، داستان مصور دنباله‌داری است. انتخاب سبک کمیک استریپ به طراحان این کتاب اجازه داده است توصیفاتی دقیق از شخصیت‌ها، زمان، مکان و حوادث عجیبِ کتاب به مخاطب ارائه دهند. داستان در دو دنیای واقعی و گذشته‌ای خیالی رخ می‌دهد. به همین دلیل شخصیت‌ها و فضاسازی‌هایی مناسب با زمان خود نشان داده می‌شوند. تصاویر با کادربندی‌های متنوع در هر صفحه کار شده‌ و با توجه به ریتم داستان طراحی شده‌اند. بخش‌هایی از داستان که به تاکید بیشتری نیاز بوده، تصویر به صورت تمام صفحه است. موقعیت‌های هیجانی و صحنه‌های درگیری با کادربندی‌های پویا، هیجان داستان را بیشتر کرده‌اند. رنگ‌گذاری‌ها نیز با توجه به ریتم داستان انتخاب شده‌اند. تصاویر مربوط به گذشته با پالت رنگی متفاوت نمایش داده می‌شوند. شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش کار شده‌اند. زوایای مختلف و ترکیب‌بندی‌های متنوع به خصوص در موقعیت‌های درگیری و زد و خورد از دیگر ویژگی‌های تصاویر هستند. وقایع داستان در تهران می‌گذرد. شخصیت‌ها به خوبی براساس چهره‌های ایرانی کار شده و لباس و حجاب آن‌ها نیز مطابق با عرف جامعه‌ی ایرانی طراحی شده است. در فضاسازی‌ها طراح به خوبی از عناصر شهری برای انتقال حال و هوای شهر تهران استفاده کرده است؛ معماری خانه‌ها، فضای شهری و علائم و تابلوهای رانندگی. استفاده از فونت و نوشتار در تصاویر به خوبی استفاده شده است. بالن‌های نوشته به درستی جای‌گذاری شده‌اند و مخاطب هنگام خواندن گفتگوها، ترتیب و توالی را از دست نمی‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید شهردار می‌تواند برای همیشه هویتش را پنهان کند؟
  اگر شما جای آرش و کامران بودید، چه کاری انجام می‌دادید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده امین توکلی
  ناشر رویاپردازان
  تعداد صفحات ۶۵
  شماره جلد ۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر مرتضی محمد
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم