ایلیا تولد یک قهرمان 6 و 7

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

دستگیری سارقان بانک توسط ایلیا، زندانی شدن پروفسور در کارخانه و پیام تهدید ناتان برای مردم شهر همراه با شجاعت و مبارزه‌ی خیر با شر

سال: 1400
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  امیرعلی در لباس ایلیا به کمک مردم بی‌دفاع می‌رود. قهرمان ناشناخته‌ی شهر مبارزه‌طلب و حق‌جو است. همان‌قدر که ورود ناگهانی ایلیا به محل حادثه مردم را دلگرم و حسی از امنیت به آن‌ها می‌دهد فراگیری بیماری و صحبت‌های ناتان فضای شهر را ناامن و ملتهب می‌کند. امیرعلی و دوستانش در کارگاه آرش دور هم جمع می‌شوند و درباره‌ی اتفاقات شهر حرف می‌زنند. اگرچه مرتضی با دلخوری کارگاه را ترک می‌کند، اما کامران خیلی زود به او زنگ می‌زند تا از دلش در بیاورد. کامران و آرش تصمیم دارند با کمک و همکاری هم موتوری جدید بسازند که نقشه‌ی آن را کامران خودش کشیده است.
  امیرعلی شخصیت اصلی داستان با مسئولیت‌پذیری به محل حادثه می‌رود و در لباس ایلیا گروگان‌ها را آزاد و مردم را از خطر هیولاهای شهر نجات می‌دهد. پروفسور دیگر شخصیت مهم داستان است. پروفسور و همکارش با یادگیری فعال و تلاش بسیار در آزمایشگاه به دنبال کشف علت بیماری هستند. او با تشخیص مشکلات، علل و ارزیابی دقیق، سرنخ‌هایی از علت بیماری کشف می‌کند و برای تحقیق بیشتر به کارخانه‌ی موادغذایی می‌رود. پروفسور و امیرعلی علاوه‌بر مسئولیتی که به عنوان دکتر و قهرمان داستان دارند، شخصیتی اخلاق‌مدار نیز دارند. آن‌ها با آگاهی از نقش یک شهروند مسئول به دنبال راهی برای جلوگیری از تسلط ناتان به شهر می‌گردند. ریحانه نیز با همدلی در بیمارستان حاضر می‌شود تا به بیماران کمک کند. کامران و آرش با همکاری و مشارکت در کارگاه آرش مشغول ساخت موتور جدیدی هستند که طرحش را خود کامران کشیده است.
  در پایان کتاب صفحه‌ای به مراحل خلق و تولید تصویرسازی‌ها اختصاص پیدا کرده است. داستان به طور غیرمستقیم همدلی، مسئولیت‌پذیری و حق‌طلبی را به مخاطب آموزش می‌دهد.
  به خاطر آزمایش‌هایی که بر روی انسان‌ها انجام شده، آن‌ها با تغییر شکل‌های فیزیکی تبدیل به هیولا می‌شوند و با حمله به سایرین، جان آدم‌ها را به خطر می‌اندازند. تصاویر به خوبی این هیولاها و وحشت ناشی از حضورشان را به تصویر کشیده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب از مجموعه‌ی ایلیا، تولد یک قهرمان، درباره‌ی روزی است که امیرعلی در لباس ایلیا به سارقین بانک حمله می‌کند و جان مردم را نجات می‌دهد. هم‌زمان بیماری مسری در شهر گسترش پیدا کرده و بیمارستان‌ها پر از بیمار است. پروفسور برای کشف علت بیماری وارد کارخانه‌ی موادغذایی می‌شود، اما وقتی در زیرزمین زندانی می‌شود، می‌فهمد شهردار در این ماجرا دست دارد. ناتان در پیامی به مردم اعلام کرده است که اگر شهر را به او تحویل دهند، بیماری را درمان خواهد کرد. داستان در دنیایی خیالی می‌گذرد. امیرعلی ناخواسته وارد ماجراجویی خطرناکی می‌شود و با پذیرش نقش قهرمان داستان به مبارزه با خلافکاران می‌رود. ایلیا با داشتن دغدغه نسبت به آینده و جان انسان‌ها به دنبال راهی است تا علت بیماری فراگیر در شهر را کشف کند. او شخصیتی مسئولیت‌پذیر و شجاع دارد. مبارزه‌جویی و حق‌طلبی نیز در شخصیت امیرعلی دیده می‌شود. هم‌زمان با داستان امیرعلی، روایت دیگری در کتاب پیش می‌رود. پروفسور نیز شخصیتی مسئولیت‌پذیر است. او با کشف سرنخ‌هایی از علت بیماری به کارخانه‌ی موادغذایی وارد می‌شود و با فهمیدن راز این ماجرا از کارخانه فرار می‌کند.
  انتخاب سبک کمیک استریپ برای این کتاب به طراحان اجازه داده است با دست باز صحنه‌های مبارزه و پرهیجان داستان را تصویر کنند. از طرفی در داستان‌های قهرمانانه از این دست، کمیک استریپ به ارتباط بهتر مخاطب با اثر کمک زیادی می‌کند. تصاویر از طراحی، رنگ‌گذاری و توالی خوبی برخوردار هستند. استفاده از نشانه‌های بومی در تصاویر، در هم‌ذات‌پنداری بیشتر مخاطب با اثر تاثیر خواهد داشت. با این وجود خلاقیت بالایی در تصاویر دیده نمی‌شود که بتوان آن را اثری ممتاز در سبک کمیک استریپ به حساب آورد. مخاطبان می‌توانند با نصب نرم‌افزار کمیکا، انیمیشن این کتاب را نیز ببینند.

  چکیده داستان

  مرتضی، آرش و کامران در کارگاه جمع شده‌اند تا موتور آرش را از نو بسازند که امیرعلی هم وارد می‌شود. همان‌ موقع تلویزیون خبر سرقت و گروگانگیری در بانک را نشان می‌دهد. امیرعلی به سرعت خودش را به محل حادثه می‌رساند و در لباس ایلیا مردم را نجات می‌دهد. از طرفی پروفسور در آزمایشگاه نشانه‌هایی پیدا می‌کند و برای کشف منشا بیماری به کارخانه‌ی موادغذایی می‌رود، اما در کارخانه پروفسور را در زیرزمین زندانی می‌کنند و خیلی زود شهردار وارد اتاق می‌شود. شهردار یکی از آدم‌های ناتان است، تصمیم دارد از قدرت کناره‌گیری کند تا شهر زودتر به دست ناتان بیفتد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  ایلیا تولد یک قهرمان داستان مصور دنباله‌داری است. انتخاب سبک کمیک استریپ به طراحان این کتاب اجازه داده است توصیفاتی دقیق از شخصیت‌ها، زمان، مکان و حوادث عجیب کتاب به مخاطب ارائه دهند. داستان در دو دنیای زندگی عادی و روزمره‌ی امیرعلی و دنیایی که با حوادث عجیب و خطرناک همراه است، پیش می‌رود. تصاویر با کادربندی‌های متنوع در هر صفحه، با توجه به ریتم داستان طراحی شده‌اند. بخش‌هایی از داستان که به تاکید بیشتری نیاز بوده، تصویر به صورت تمام صفحه نشان داده شده است. موقعیت‌های هیجانی و صحنه‌های درگیری شخصیت‌ها با کادربندی‌های مختلف، هیجان داستان را بیشتر کرده‌اند. رنگ‌گذاری‌ها نیز با توجه به ریتم داستان انتخاب شده‌اند. صفحات ابتدایی کتاب که در شب می‌گذرد با رنگ‌های خاکستری کار شده، اما تصاویر مربوط به آزمایشگاه که اوج هیجان داستان است، رنگ‌های گرم مانند قرمز و زرد قدرت اثرگذاری تصاویر را بیشتر کرده‌اند. شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش کار شده‌اند. زوایای مختلف و ترکیب‌بندی‌های متنوع به خصوص در موقعیت‌های درگیری و زد و خورد از دیگر ویژگی‌های تصاویر هستند. وقایع داستان در تهران می‌گذرد. شخصیت‌ها به خوبی براساس چهره‌های ایرانی کار شده و لباس و حجاب آن‌ها نیز مطابق با عرف جامعه ایرانی طراحی شده است. در فضاسازی‌ها نیز از عناصر شهری برای انتقال حال و هوای شهر تهران استفاده شده است؛ معماری خانه‌ها، فضای شهری و علائم و تابلوهای رانندگی. از فونت و نوشتار در تصاویر به‌خوبی استفاده شده است. بالن‌های نوشته به درستی جای‌گذاری شده‌اند و مخاطب هنگام خواندن گفتگوها ترتیب و توالی را از دست نمی‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا ایلیا از دوستانش کمک نمی‌گیرد؟
  اگر شهردار استعفا دهد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
  فکر می‌کنید ریحانه هم نیرویی خارق‌العاده دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده امین توکلی
  ناشر رویاپردازان
  تعداد صفحات ۶۵
  شماره جلد ۶
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر حمید سهرابی
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم