ایلیا تولد یک قهرمان 8

thumbnail
۱۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مرگ پروفسور در کارخانه، رساندن واکسن به دستیار پروفسور و تصرف شهر توسط افراد ناتان به همراه سردرگمی امیرعلی از پیدا کردن راه‌حل

سال: 1401
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  با کنار هم قرار دادن سرنخ‌ها امیرعلی حدس می‌زند که تمام این ماجراها به کارخانه‌ی موادغذایی ربط دارد. او برای کشف این موضوع با کنجکاوی وارد کارخانه می‌شود و موفق می‌شود دست پر و با واکسن برگردد. بیماری فراگیر، تلاش برای ساخت واکسن، درگیری و تیراندازی در شهر و نجات شهروندان از مواردی هستند که مخاطب را به مسائل اجتماعی علاقه‌مند می‌کند. ایلیا، قهرمان ناشناخته‌ی شهر مبارزه‌طلب و حق‌جو است. فضای داستان با وجود مرگ پروفسور و تسلط افراد ناتان بر شهر با هیجان و ناامنی همراه است. کامران و آرش با تعقیب امیرعلی و پی بردن به راز او وارد ماجرایی تازه می‌شوند تا علاوه‌بر کمک به دوستشان، در نجات شهر هم نقشی داشته باشند.
  امیرعلی شخصیت اصلی داستان با مسئولیت‌پذیری به کارخانه می‌رود و در لباس ایلیا به پروفسور کمک می‌کند تا واکسن به دست همکارش برسد. او با توجه به نشانه‌ها و تشخیص مشکلات به موقع خودش را به کارخانه می‌رساند و اگرچه موفق نمی‌شود پروفسور را نجات دهد، اما واکسن را به دست می‌آورد. دستار پروفسور دیگر شخصیت مهم این داستان است. او با هوشیاری از دست آدم‌کش‌ها فرار می‌کند و با اعتماد به ایلیا، او را به آزمایشگاه مخفی‌اش می‌برد. دستیار پروفسور با آگاهی از مسئولیت‌هایش و تلاش زیاد مشغول کار بر روی تولید واکسن می‌شود. آرش و کامران دوستان امیرعلی که از رار او باخبر هستند، نمی‌توانند نسبت به خطراتی که دوستشان را تهدید می‌کند بی‌تفاوت باشند. بنابراین با تعقیب او و تاکید بر ارزش دوستی، امیرعلی را متقاعد می‌کنند تا در ماجراهایی که پیش رو دارد، در کنارش باشند. ابراز خود و همکاری مشارکت نیز از دیگر شاخصه‌های این سنجه هستند.
  روش‌های تفکر و حل مساله در داستان پررنگ شده است. ورود امیرعلی به کارخانه برای کشف حقیقت و تلاش دستیار پروفسور برای ساخت هر چه سریع‌تر واکسن و همین‌طور ردیابی امیرعلی توسط کامران از طریق گوشی‌اش باعث می‌شوند اتفاقات داستان سریع‌تر و در مسیر درستی پیش بروند. در پایان کتاب صفحه‌ای به مراحل خلق و تولید تصویرسازی‌ها اختصاص پیدا کرده است. داستان به طور غیرمستقیم همدلی، مسئولیت‌پذیری و حق‌طلبی را به مخاطب آموزش می‌دهد.
  با رسیدن به نقاط اوج داستان، خشونت بیشتری هم اتفاق می‌افتد. قتل در اثر تیراندازی، حمله‌ی سگ‌های وحشی به ایلیا، زد و خورد در خیابان و هجوم افراد مسلح به سلاح سرد و گرم از موارد خشونت در داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب از مجموعه‌ی ایلیا، تولد یک قهرمان، درباره‌ی ایلیا است که بعد از ورود به کارخانه‌ی موادغذایی پروفسور و واکسن بیماری را پیدا می‌کند. پروفسور از او می‌خواهد واکسن را به دستیارش برساند، اما خودش در کارخانه کشته می‌شود. ایلیا و دستیار پروفسور به آزمایشگاهی مخفی می‌روند، اما آرش و کامران آن‌ها را پیدا می‌کنند. امیرعلی که می‌فهمد رازش برملا شده، دوستانش را به آزمایشگاه راه می‌دهد. از طرفی شهر توسط افراد ناتان تصرف شده و مردم در آشوب و درگیری به سر می‌برند. ایلیا با داشتن دغدغه نسبت به آینده و جان انسان‌ها به دنبال راهی است تا بیماری درمان و اوضاع شهر مثل همیشه آرام شود. او شخصیتی مسئولیت‌پذیر و شجاع دارد. مبارزه‌جویی و حق‌طلبی نیز در شخصیت امیرعلی دیده می‌شود. با تشدید ناآرامی‌ها در شهر او به میان مردم می‌رود و به زخمی‌ها کمک می‌کند ضمن اینکه تلاش می‌کند مردم را آرام کند، اما موفق نمی‌شود. دستیار پروفسور تلاش زیاد مشغول آزمایش می‌شود تا واکسن را پیدا کند. آرش و کامران با ردیابی گوشی امیرعلی، در موقعیت‌های مختلف به کمک او می‌روند.
  انتخاب سبک کمیک استریپ برای این کتاب به طراحان اجازه داده است با دست باز صحنه‌های مبارزه و پرهیجان داستان را تصویر کنند. از طرفی در داستان‌های قهرمانانه از این دست، کمیک استریپ به ارتباط بهتر مخاطب با اثر کمک زیادی می‌کند. تصاویر از طراحی، رنگ‌گذاری و توالی خوبی برخوردار هستند. استفاده از نشانه‌های بومی در آن‌ها، باعث همذات‌پنداری بیشتر مخاطب با اثر خواهد شد. با این وجود خلاقیت بالایی در تصاویر دیده نمی‌شود که بتوان آن را اثری ممتاز در سبک کمیک استریپ به حساب آورد. مخاطبان می‌توانند با نصب نرم‌افزار کمیکا، انیمیشن این کتاب را نیز ببینند.

  چکیده داستان

  ایلیا برای پیدا کردن سرنخ وارد کارخانه‌ی موادغذایی می‌شود و پروفسور را که در اثر تیراندازی زخمی شده است، پیدا می‌کند. پروفسور از ایلیا می‌خواهد واکسن را به دستیارش برساند. او جانش را برای دفاع از ایلیا از دست می‌دهد. ایلیا با عجله خودش را به دستیار پروفسور می‌رساند و او را از ماجرا باخبر می‌کند. آن‌ها به آزمایشگاهی مخفی می‌روند، اما در این حین آرش و کامران که امیرعلی را از روی گوشی ردیابی کرده‌اند آن‌ها را پیدا می‌کنند و راز امیرعلی پیش دوستانش آشکار می‌شود. در همین حین شهر توسط افراد ناتان به تصرف در می‌آید و ناتان آماده‌ی سخنرانی می‌شود. امیرعلی از این همه آشفتگی اوضاع و ناآرامی شهر به هم می‌ریزد و از آن‌جا می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  ایلیا تولد یک قهرمان داستان مصور دنباله‌داری است. انتخاب سبک کمیک استریپ به طراحان این کتاب اجازه داده است توصیفاتی دقیق از شخصیت‌ها، زمان، مکان و حوادث عجیب کتاب به مخاطب ارائه دهند. تصاویر با کادربندی‌های متنوع در هر صفحه کار شده‌اند که با توجه به ریتم داستان طراحی شده‌اند. بخش‌هایی از داستان که به تاکید بیشتری نیاز بوده، تصویری تمام صفحه می‌بینیم و موقعیت‌های هیجانی و صحنه‌های درگیری شخصیت‌ها با کادربندی‌های مختلف، هیجان داستان را بیشتر کرده‌اند. رنگ‌گذاری‌ها نیز با توجه به ریتم داستان انتخاب شده‌اند تا حس و حال فضای داستان را بیشتر انتقال دهند. شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش کار شده‌اند. زوایای مختلف و ترکیب‌بندی‌های متنوع به خصوص در موقعیت‌های درگیری و زد و خورد از دیگر ویژگی‌های تصاویر هستند. وقایع داستان در تهران می‌گذرد. شخصیت‌ها به‌خوبی براساس چهره‌های ایرانی کار شده و لباس و حجاب آن‌ها نیز مطابق با عرف جامعه ایرانی طراحی شده است. طراح تلاش کرده با استفاده از فونت فارسی در تابلوی مغازه‌ها فضای بومی بیشتری را در تصاویر القا کند، اما این کار شتاب‌زده و بدون خلاقیت انجام شده است. سگ‌های طراحی شده بر روی جلد با سگ‌های تصاویر داخلی متفاوت هستند و رنگ و نژاد یکسانی ندارند. از فونت و نوشتار به‌خوبی در تصاویر استفاده شده است. بالن‌های نوشته به درستی جای‌گذاری شده‌اند و مخاطب هنگام خواندن گفتگوها ترتیب و توالی را از دست نمی‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید امیرعلی از ادامه‌ی ماموریتش انصراف می‌دهد؟
  به نظر شما ناتان همه‌ی مردم را واکسیناسیون می‌کند؟
  آرش و کامران چه کمکی به امیرعلی می‌توانند بکنند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده امین توکلی
  ناشر رویاپردازان
  تعداد صفحات ۳۶
  شماره جلد ۸
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر مرتضی محمد
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم