اینجا را فشار بده!

(Press here)

thumbnail
۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش رنگ و تقویت حس لامسه‌ی کودک همراه با بازی‌های خلاقانه و اهمیت حضور والدین در آموزش و یادگیری.

سال: 2010
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حضور والدین در جهان کودکان و همراهی با آنان برای کشف خود و دنیای پیرامون‌شان، از موارد پررنگ جهان کودکی و نوجوانی کتاب است. کودکان در هر صفحه با فشار دادن دایره‌های رنگی یا تکان دادن کتاب، وارد اتفاق جدیدی می‌شوند. تجربه‌ی ناشناخته‌ها و اتفاقاتی که قابل پیش‌بینی نیستند، برای کودکان مانند مکاشفه است. لذت کشف کردن و ورود به ناشناخته‌ها ممکن است برای کودکان همراه با تجربه‌ی پیروزی باشد.
  کتاب آموزش و بازی را با هم ترکیب کرده است. همراهی والدین با کودک و حضور در دنیای او سبب می‌شود در ذهن کودک الگویی از خانواده‌ی گرم شکل بگیرد. تلاش برای کشف ناشناخته‌ها و آمادگی داشتن برای اتفاقاتی که قابل پیش‌بینی نیستند، به کودکان تعادل و آرامش روانی را آموزش می‌دهد که از مهارت‌های زندگی کتاب است.
  آموزش رنگ، شناخت حس لامسه و همچنین مفاهیم ریاضی از موارد آموزشی کتاب است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی آموزش رنگ‌ها به کودکان است که در آن از روشی خلاقانه و همراه با بازی، استفاده شده است. کتاب با دایره‌ای زرد شروع می‌شود و در هر صفحه، با توجه به خواسته‌ای که کتاب از کودک دارد، اتفاق جدیدی درباره‌ی دایره‌ها و رنگ‌ها رخ می‌دهد. آموزش رنگ، تقویت حس لامسه و پرورش خلاقیت از اهداف کتاب است که همراه شدن آن با بازی، برای کودکان و والدین اوقات خوشی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اهداف آموزشی، حضور والدین و همراهی آنان برای کودکان به معنی حمایت شدن و احساس تعلق در محیط خانواده است. آن‌ها با اطمینان به داشتنِ امنیت از سمت خانواده، پیروزی و امیدواری را تجربه خواهند کرد.
  با توجه به این که در هر صفحه، کودک باید کاری انجام دهد و در صفحه‌ی بعد تأثیر کار خود را مشاهده کند، علاوه بر حضور و همراهی والدین، برای کودکان سنین پایین، پیشنهاد می‌شود کودک قبل از شروع کتاب با رنگ‌ها آشنایی داشته باشد. کتاب برای کودکان بالای دو سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  کتاب درباره‌ی دایره‌هایی رنگی است. در هر صفحه، با توجه به کاری که کودک انجام می‌دهد، که کتاب از اون خواسته، اتفاقی برای دایره‌ها رخ می‌دهد و کودک را وارد دنیای خیالی از رنگ‌ها و ماجراها می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب «اینجا را فشار بده!» را دایره‌های رنگی ساده‌ای، تشکیل می‌دهند که به شکلی غیرمستقیم و در قالب بازی و سرگرمی مفاهیمی در حوزه‌ی مبانی هنرهای تجسمی، رنگ‌شناسی و شمارش اعداد را به مخاطب آموزش می‌دهند. فعالیت‌ها و بازی‌های این کتاب، در لایه‌های پنهان‌تر بر تقویت تمرکز کودک، تأکید دارد. تعامل و حضور فعال کودک در مسیر خوانش کتاب را می‌توان از نقاط برجسته‌ی آن دانست. رنگ‌ها جذاب و درخشان هستند و زمینه‌ی سفید کتاب موجب تأکید بر دایره‌های رنگی می‌شود. در حیطه‌ی رنگ‌شناسی، کودک بارنگ‌های اصلی (زرد، آبی، قرمز)، تأثیر زمینه‌ی سیاه‌وسفید بر رنگ‌ها، رنگ‌های درجه‌ی دو (سبز، بنقش، نارنجی) و نحوه‌ی به وجود آمدن آن‌ها و شکل‌گیری خاکستری‌های رنگی‌ از ترکیب رنگ‌ها، آشنا می‌شود. همچنین با مفاهیمی چون حرکت، تأکید و نحوه‌ی ایجاد آن‌ها به‌وسیله‌ی یک یا چند دایره‌ی ساده‌ در تصویر آشنا می‌شوند. در صفحه‌های پایانی کتاب راحتی ضربات بزرگ قلم‌مو، حس شعف و هیجان و همچنین تمایلِ به رنگ‌بازی و فعالیتِ مثبت را در کودک برمی‌انگیزد. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما حضور والدین چه تأثیری در شناخت دنیای پیرامون برای کودکان دارد؟
  – یک نقاشی که دوست دارید بکشید و در آن از رنگ‌هایی که در کتاب دیده‌اید؛ استفاده کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده کریستوفر فرنسز چلی
  ناشر دیبایه
  تعداد صفحات ۶۲
  نام مترجم سوده فتحعلی
  سال انتشار ۲۰۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر کریستوفر فرنسز چلی
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم