این‌جا مال من است

(Ici cest chez moi )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

2+

پسرکی که با گچ، خطی می‌کشد و مرز خودش با دنیای بیرون را مشخص می‌کند

نویسنده: ژروم لویی‌لیر تصویرگر: ژروم لویی‌لیر

این‌جا مال من است

(Ici cest chez moi )
2+

پسرکی که با گچ، خطی می‌کشد و مرز خودش با دنیای بیرون را مشخص می‌کند

نویسنده: ژروم لویی‌لیر

تصویرگر: ژروم لویی‌لیر

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه‌ی احساس مالکیت و به رسمیت شناختن آن از سمت والدین و مربیان یکی از تجربیات پررنگ جهان کودکی و نوجوانی است. کودکانی که با اشتراک‌گذاری میانه خوبی ندارند، دوست دارند تا از سمت والدین خود حمایت شوند. احترام والدین و فضا دادن به کودک، سبب می‌شود تا مرز گذاری با دنیای بیرون را بیاموزد. عدم اجبار و برچسب‌گذاری درست یا نادرست بودن بر این رفتار کودک، به او امکان تجربه‌ی حس بزرگ‌تری و استقلال داده و فرصتی برای تجربه بهتر دوستی و معاشرت با دیگران برای او ایجاد خواهد کرد.
محتوای آموزشی
کودک با تمرین فضای شخصی هم درک بهتری از خود به دست می‌آورند، هم دنیای اطرافشان را با احساس امنیت بیشتری تجربه می‌کنند و هم ارتباط بهتر و سالم‌تری با دیگران برقرار خواهند کرد.
الگوی شخصیتی
خودشناسی و توانایی برقراری ارتباط مؤثر که به دنبال آموزش مرز گذاری با دنیای بیرون شکل می‌گیرد از مهارت‌های زندگی داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی پسر کوچکی است که با گچی سفید، یک خط می‌کشد و برای دنیای خود، مرز مشخص می‌کند و با خیال راحت در دنیای خود می‌نشیند. حلزون، شاخه درخت، ابرها، خرگوش و برگ درخت به خطی که او کشیده، توجهی نمی‌کنند و از آن رد می‌شوند و هر بار پسرک آن‌ها را از مرز خود خارج کرده و خط گچی را دوباره پررنگ‌تر می‌کند. تا این‌که پسرکی مانند خود را می‌‌بیند که با دیدن خط، از آن عبور نمی‌کند و بازمی‌گردد. پسرک خط خود را پاک می‌کند و به دنبال او می‌رود تا باهم بازی کنند. داستان درباره‌ی احساس مالکیت و اشتراک‌گذاری است. کودک با خواندن این داستان، با این مفهوم آشنا می‌شود. پسرک داستان تا لحظه‌ای که خود تصمیم می‌گیرد، مرز را حفظ می‌کند و هیچ اجباری نمی‌تواند برای نادیده گرفتن آن وجود داشته باشد. کودکان درباره‌ی داشته‌هایشان، مخصوصاً اسباب‌بازی‌های خود احساس تملک دارند. کودکان دو سال به بالا معمولاً با اشتراک‌گذاری این داشته‌ها با دیگران به‌سختی کنار می‌آیند و درک مشخصی از فضای شخصی در آنها به وجود می‌آید. آن‌ها با پسرک داستان که دنیای خود را از بیرون جدا می‌کند و به‌راحتی در آن می‌نشیند هم‌دات‌پنداری می‌کنند و از دیگران و والدین خود می‌خواهند این حس را به رسمیت بشناسند. احترام گذاشتن به مرزهای کودک و حس مالکیتش، به او این فرصت را می‌دهد تا بهتر بتواند با دنیای بیرون ارتباط برقرار کند و حس دوستی را تجربه نماید.

چکیده داستان

پسرک با گچ یک خط می‌کشد و محدوده‌ای برای خود مشخص می‌کند و با خیال راحت می‌نشیند. اما برگ و حلزون و شاخه درخت، معنی مرز او را نمی‌شناسند و از آن رد می‌شوند. پسرک آن‌ها را از محدوده خود خارج می‌کند. تا این‌که پسری به مرز او نزدیک می‌شود و با دیدن خط گچی برمی‌گردد. پسر که از شناخته شدن مرزش خوشحال است، نزد پسر می‌رود تا با او بازی کند.

کیفیت تصویر

کتاب تصویری فوق با‌ حداقل‌ متن به‌ زیبایی داستانی ساده را به‌ تصویر می‌کشد. بار‌ عمده‌ی روایت داستان در‌ این‌ کتاب بر‌ عهده تصاویر آن است و نبودن متن در‌ بسیاری از صفحه‌ها کودکان را به‌ توجه و تمرکز روی‌ جزئیات تصاویر تشویق می‌کند تا‌ خودشان بتوانند از‌ دل آن، به‌ روند داستان پی‌ببرند. طراحی‌ شخصیت‌ کودک با‌ خطوطی‌ ساده، با‌ حداقل‌ جزئیات و با‌ کنش‌هایی‌ گویا نیز از‌ دیگر محاسن ‌تصاویر است. استفاده‌ی مناسب تصویرگر از نشانه‌های‌ ساده‌ی تصویری و استفاده از خطی‌ ساده که صفحه را به ‌دو‌ قسمت تقسیم می‌کند نیز انتخاب مناسبی برای نشان‌ دادن مفهوم مرز به‌ کودکان است. استفاده‌ از پسزمینه‌هایی با‌ رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت؛ روحیات و احساسات پسرک را در هر‌صحنه منعکس می‌کند و در‌ عین‌ حال به‌ زیبایی و تنوع تصاویر‌ کتاب نیز می‌افزاید.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید چرا پسرک جلوی خود خطی گچی کشید؟ - تابه‌حال برایتان موقعیتی شبیه به پسرک داستان اتفاق افتاده است؟

مشخصات کتاب
نویسنده ژروم لویی‌لیر
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 28
نام مترجم بهمن رستم‌آبادی
سال انتشار 2007
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر ژروم لویی‌لیر
عرض کتاب 26
طول کتاب 21
نوع جلد نرم