این ایستگاه قطاره، شیمو مسافر داره (جلد 4)

(Maisy’s Train)
thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

لوکوموتیورانی شیمو و گذر از دشت و صحرا

سال: 2009
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پی‌رنگ داستان‌های شیمو بسیار ساده و مبتنی بر رفتارهای آشنا برای کودکان گروه سنی مخاطب کتاب است و کودک تنها با نگاه کردن به تصاویر، داستان هر کتاب را تعریف کند. شیمو به شکل مستقل و بدون حضور بزرگ‌تر کارهای شخصی خود را انجام می‌دهد. اصولاً در این مجموعه به مفهوم بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بودن ازنقطه‌نظر توانمندی پرداخته نشده است. شیمو تجربه‌های هیجان‌انگیزی دارد که می‌تواند به هم ذات پنداری در کودکان کمک کند. شیمو و دیگر شخصیت‌های فرعی این مجموعه با یکدیگر دوست هستند اما هریک تنها زندگی می‌کنند و خانواده خانواده‌هایشان در داستان‌ها نقشی ندارند. گردش در طبیعت و آشنایی با قطار از دیگر موارد جهان کودکی داستان است.
  به مفهوم دوستی پرداخته‌شده و شیمو با دوستانش مهربان و سخاوتمند است.
  معرفی شغل لوکوموتیورانی و نمایش طبیعت و جاهایی که قطار از آن گذر می‌کند

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «ترانه‌های شیموشیمو» است که تابه‌حال 38 جلد آن به چاپ رسیده است؛ از این تعداد جلدهای 12-1 با شعرهای آقای ناصر کشاورز چاپ‌شده‌اند که برداشتی آزاد از اصل کتاب‌ها محسوب می‌شوند. جلد چهارم این مجموعه، ماجرای شیمو است که راننده قطار شده است. شیمو دوستانش را در ایستگاه سوار می‌کند و قطار را از میان دشت و صحرا و سرازیری و سربالایی و تونل می‌گذراند و به ایستگاه بازمی‌گردد. مجموعه‌ی ترانه‌های شیمو، ماجراهای یک موش سفیدرنگ دختر است (نامش در کتاب اصلی مِیسی است)؛ که البته در ظاهر ویژگی‌های بارز دخترانه‌ای ندارد. در حقیقت می‌توان گفت شیمو جنسیت دارد، اما جنسیت در داستان‌های شیمو موضوعیت ندارد و تنها در برخی قسمت‌ها و در متن عبارت «شیموخانوم» آمده است. شیمو و دیگر شخصیت‌های فرعی این مجموعه، هریک تنها زندگی می‌کنند و به مفهوم خانواده پرداخته نشده است، اما مفاهیمی چون استقلال و دوستی و مسئولیت‌ها از موضوعات پراهمیت داستان‌ها محسوب می‌شوند. داستان‌ها موضوعات بسیار ساده‌ای مانند مهارت‌های فردی ( دستشویی رفتن و مسواک زدن)، مهارت‌های اجتماعی (دوستی و یاری‌رساندن)، آشنایی با مشاغل، وسایل نقلیه و شناخت حیوانات دارد. فضای کلی داستان‌های شیمو با جهان کودکی مخاطبان خود مطابقت دارد زیرا ماجرای داستان‌های شیمو بر مبنای رفتارهای ساده و آشنا برای کودکان شکل می‌گیرد و از این فراتر نمی‌رود.
  در نسخه‌ی اصلی کتاب، در هر صفحه عمدتاً یک جمله وجود دارد که با واژگان محدود و به ساده‌ترین شکل و همخوان با تصویر، به‌صورت دانای کل روایتگری می‌کند؛ در ترجمه، قالب روایت به‌صورت شعر درآمده است و مترجم از ظرفیت خیال‌انگیزی شعر بهره برده و علاوه بر تعریف داستان، گفتگو میان شخصیت‌های اصلی داستان با یکدیگر، نقل‌قول از اشیاء، توصیف جزییات تصاویر و نکات آموزشی را هم به متن افزوده است. این اشعار که در بعضی صفحات به بیست بیت هم می‌رسند با فضاسازی کلی کتاب، کیفیت تصاویر و موضوع داستان‌ها که برای مخاطب خردسال طراحی‌شده‌اند، هم‌خوانی ندارد. باوجوداین، پی‌رنگ همچنان ساده است و کودکان در سنین خیلی پایین می‌توانند تنها با نگاه کردن به تصاویر، داستان را تعریف کنند. زبان اشعار به شیوه‌ی محاوره‌ای نوشته‌شده‌اند که برای کودکانی که در حال سوادآموزی‌اند ممکن است باعث مشکل در یادگیری نوشتن شود. این کتاب برای کودکان بالای دو سال مناسب است.

  چکیده داستان

  جلد4) این ایستگاه قطاره ـ شیمو مسافر داره:
  ماجرای شیمو که راننده قطار شده است، سوار کردن دوستانش در ایستگاه و عبور از دشت و صحرا و سرازیری و سربالایی و تونل و بازگشت به ایستگاه

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر دوست‌داشتنی و جالب کتاب که توسط «لوسی کازینس» خلق‌ شده‌اند، تاکنون مورد توجه مخاطبین بسیاری، به‌ ویژه خردسالان در سراسر دنیا قرارگرفته‌اند؛ تا جایی که از شخصیت شیمو یا maisy چندین انیمیشن و حتی تمبر یادبود هم ساخته ‌شده است.
  شخصیت‌پردازی دوست‌داشتنی و جالب موش کوچک «شیمو» که فارغ از جنسیت مونثش، نقش‌های زنانه و مردانه را باهم ایفا می‌کند جالب و باورپذیر به نمایش در آمده است.
  کتاب‌های این مجموعه پر از شخصیت‌های فرعی هستند که هماهنگ با بقیه طراحی‌شده‌اند.
  از دیگر ویژگی‌های مثبت تصاویر کتاب می‌توان به ‌سادگی و قابل‌تشخیص بودن جانوران و کنش‌هایشان اشاره کرد. خطوط مشکی دور تصاویر و سطوح تخت‌رنگی نیز آنها را برای خردسالان قابل‌درک و تشخیص می‌کند.
  ترکیب‌بندی‌های منسجم و مرتبط با متن و فضاسازی‌های ساده با پس‌زمینه‌های تخت تک‌رنگ هم در تمرکز خردسالان روی شکل‌ها مؤثر بوده و برای گروه سنی «الف» مناسب هستند.
  البته تصاویر کتاب با کمی تغییر نسبت به کتاب اصلی چاپ‌شده‌اند. به‌طور مثال در کتاب اصلی در مقابل هر تصویر صفحه‌ای سفید همراه با متن قرار دارد ولی در این کتاب، تصویر صفحه بعد با رنگ تخت پس‌زمینه ادامه یافته است و گاهی به دلیل قدرت زیاد رنگ‌ها، به خوانش اشعار لطمه می‌زند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تا به حال با قطار سفر کرده اید؟
  – به نظر شما چه چیزی درباره سفر با قطار می تواند جالب باشد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ناصر کشاورز
  ناشر انتشارات پنجره
  تعداد صفحات ۱۶
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۹
  تصویرگر لوسی کانزینس
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم