این فیل وجود ندارد

(zola`s elephant)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تلاش دختر داستان برای دوستی با همسایه‌ی جدید و تخیلات و کنجکاوی او در مورد همسایه همراه با تجربه‌ی دوستی

سال: 2018
  بررس تصویر:
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دخترک داستان از شروع دوستی جدید می‌ترسد. تخیلات او باعث می‌شود که فکر کند زولا در حال حاضر دوست خیلی خوبی مثل فیل دارد و نیازی به دوست جدید ندارد. در عین حال حس کنجکاوی او نسبت به صداهایی که از اطراف دریافت می‌کند، بر تخیل او دامن می‌زند؛ درحالی‌که زولا زندگی در جایی جدید را همراه با حس ناراحتی و تنهایی تجربه می‌کند. تخیل از دیگر عناصر پررنگ در جهان کودکی این کتاب است که دختر دنیای زولا و اتفاقاتی که برای او رخ می‌دهد را در دنیای موازی و همراه با تخیل تصویر می‌کند. ترکیب این حس‌ها با حس خجالت، ترس از تجربه‌های جدید، ناامیدی و ناراحتی باعث می‌شود این دوستی از طرف هیچ‌کدام شروع نشود، اما در نهایت دختر داستان تصمیم می‌گیرد با زولا دوست شود. تجربه‌ی دخترک و زولا ممکن است برای کودکان معنادار باشد.
  شخصیت اصلی داستان با استفاده از قوه‌ی تخیل خود به تصوری رسیده که بر خلاف واقعیت است و مانع از تلاش او برای دوستی می‌شود، اما او در نهایت تصمیم می‌گیرد با همسایه‌ی جدید صحبت کند و با ایجاد رابطه و تعامل با دوست جدید خود متوجه می‌شود آنچه که در ذهنش ساخته بود غلط است و در تمام این مدت زولا نیز احساس تنهایی و غم را تجربه کرده است. تلاش برای دوستی، کنار گذاشتن ترس، خجالت و به خرج دادن شجاعت از ویژگی‌های شخصیت داستان است.
  همراه با مطالعه‌ی داستان کودکان با مفهوم قضاوت کردن و اهمیت شجاعت در تجربه‌های جدید اَشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دخترکی است که همسایه جدیدی به نام زولا دارد و می‌خواهد با زولا دوست شود، اما در حس کنجکاوی و تخیل خود غرق می‌شود و با شنیدن صداهای متفاوت تصور می‌کند زولا در حال حاضر با یک فیل دوست است و نیازی به او ندارد و همچنین با احساسات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند مانند ترس از شروع دوستی، عدم شجاعت ، تصورات ذهنی اشتباه و خجالتی بودن. متن داستان تصورات همسایه زولا را بیان می‌کند، اما تصاویر بسیار ماهرانه جنبه‌ی دیگری از داستان را برای کودک شفاف می‌کند و نشان می‌دهد در واقع فیلی وجود ندارد و زولا هم مانند همسایه در تنهایی به سر می‌برد. تصاویر بسیار پویا و پر از جزئیات هستند که به پیش برد داستان کمک بسیاری می‌کنند. در نهایت داستان کودک را تشویق می‌کند از شروع دوستی و تجربه‌های جدید نترسد زیرا تنها با به خرج دادن شجاعت است که می‌تواند بر حس خجالت خود غلبه کند و به تصورات اشتباه خود پی ببرد و با همسالان خود دوست شود تا از تعامل با آن‌ها لذت ببرد.

  چکیده داستان

  دختر کوچک، همسایه‌ی جدیدی به نام زولا پیدا کرده است. دخترک فکر می‌کند نمی‌تواند با زولا دوست شود چون او با فیل دوست است و اوقات خوشی را با دوستش می‌گذراند، اما در نهایت دخترک با زولا دوست می‌شود و در تمام این مدت فیلی وجود نداشته و زولا نیز احساس تنهایی می‌کرده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن کتاب در حال توصیف تصور همسایه‌ی زولا است، اما تصویرگر به صورت موازی و فراتر از متن، نه تنها موقعیت همسایه‌ی زولا بلکه به صورت کامل موقعیت زولا را هم آشکار می‌کند . تصاویر مربوط به زولا نقش اساسی در فهم داستان دارد و بسیار در پیش‌برد داستان کمک می‌کنند. وجود تصاویری پویا در داستانی با جنبه‌های تخیلی باعث دلنشین‌تر شدن داستان برای کودکان در گروه سنی مخاطب می‌شود. فضاسازی کتاب با جزئیات فراوان و تنوع خود به تمامی نکات داستان توجه کرده است؛ برای مثال در صحنه‌های غم و ناامیدی زولا، از رنگ‌هایی سرد و خنثی استفاده شده است و در صحنه‌های تصور همسایه‌ی زولا، رنگ‌ها شاد و جذاب هستند تا مفهوم شادی و رضایت را نشان دهند. شخصیت‌ها باور پذیر و با طراحی‌های دوست‌داشتنی در داستان وجود دارند، اما در شخصیت زولا، حالات چهره و احساسات او نشان داده نشده و ممکن است مخاطب به‌خوبی با او ارتباط برقرار نکند. تصاویر دارای ترکیب‌بندی نسبتا شلوغ و با جزئیات فراوانی هستند که نیاز به دقت و زمان بیشتری برای درک تک تک عناصر توسط کودک وجود دارد. نوع فونت و فضای قرار گیری متن در تصاویر مناسب بوده و فضاهای خالی برای متن به درستی انتخاب شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم احساس خجالت را تجربه کرده‌اید؟ فکر می‌کنید در چنین موقعیتی چه‌کاری باید انجام دهید؟
  آیا تا به حال تصور اشتباهی راجع به دوست خود و یا موضوعی داشته‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده رندل د سو
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم پیام ابراهیمی
  شماره جلد ۱
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر پاملا زاگارنسکی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم