بادکنک زبولون

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گم شدن بادکنک مورد علاقه‌ی زبولون و اتفاقاتی که دراه پیدا کردن بادکنک برایش می‌افتد

سال: 1393
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این داستان زبولون به دنبال پیدا کردن بادکنک عزیزش، ناامیدی و امید، شکست و پیروزی، تنهایی و احساس تعلق ، و نیز دوستی و عشق را تجربه می‌کند. او با همدلی و همراهی دوستانش در کنار خود، به احساس دوستی و تعلق دست پیدا می‌کند و درراه پیدا کردن بادکنکش بارها دچار ناامیدی و امید می‌شود. حس پیروزی نیز در پایان داستان بعد از تجربیات ارزشمند و دوستان خوبی که به دست آورده در کودک ایجاد می‌شود. زبان آهنگین داستان که در بعضی جملات تکرارشونده شنیده می‌شود، برای گوش‌نواز است.
  زبولون شخصیت اصلی داستان، در سفری که برای یافتن بادکنکش در پیش رو دارد تغییرات زیادی کرده و به رشد و آگاهی می‌رسد. او در این سفر بر احساس دل‌تنگی و وابستگی‌اش به بادکنک خود غلبه پیداکرده و یاد می‌گیرد که داشتن دوستانی مهربان که در سختی‌ها در کنارت هستند ارزشمندتر است. امیدواری و پشتکار او برای رسیدن به خواسته‌اش که البته با دلداری و حمایت دوستانش در او ایجاد می‌شود از ویژگی‌های مهم و قابل‌تحسین شخصیت داستان است.
  کودک در این داستان با اعداد و شمارش آشنا می‌شود. و نیز با ضرب‌المثلی که در تمام داستان از زبان شخصیت‌ها گفته و مرتباً تکرار می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موجودی به نام زبولون است که دل‌بسته یک بادکنک شده است. یک‌شب بادکنکش پرواز می‌کند و می‌رود. زبولون درراه پیدا کردن بادکنکش با دوستان جدیدی آشنا می‌شود که از او حمایت می‌کنند و با مهر و محبت خود، او را به ادامه‌ی مسیری که در پیش رو دارد امیدوار می‌کنند. زبولون در این سفر به کشف و تجربیاتی دست می‌یابد که باعث تغییرات مهمی در او می‌شود. کتاب با بیان داستانی خوش‌ساخت به دغدغه‌های دل‌بستگی در کودکان می‌پردازد. دل‌بستگی و علاقه‌ی زیاد زبولون به یک بادکنک مصداق دل‌بستگی کودکان به وسایلشان است. پیگیری زبولون برای پیدا کردن بادکنکش باعث می‌شود دوستان جدیدو واقعی و پایداری پیدا کند و همراه با آن‌ها لحظات لذت بخشی را تجربه کند. دوستی ، همدلی و امید از درون‌مایه‌های ارزشمند چنین کتابی ست.

  چکیده داستان

  زبولون یک بادکنک داشت. نرم‌نرم، گرد. یک بادکنک عزیزدردانه که همه‌جا با خودش می‌برد. اما یک‌شب بادکنک پرواز کرد و رفت. به دنبال بادکنک، زبولون در شب با دوستان زیادی آشنا می‌شود و تجربیات بسیاری به دست می‌آورد که او را رشد می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر این داستان فانتزی، در ارتباط با متن و باهدف آموزش برخی مفاهیم ارتباطی و اجتماعی کارشده‌اند .در تصاویر کتاب تنها از رنگ سیاه و قرمز استفاده‌شده است. استفاده از تکنیک چاپ لینولئوم و رنگ‌های سفید و سیاه برای تداعی کردن فضای شب و تاریکی و همچنین به‌کارگیری از رنگ قرمز برای بادکنک و عناصر شبیه به آن، برای جلب‌توجه مخاطب و تقویت قوه تخیل کودکان انتخاب هوشمندانه‌ای بوده است. هرچند تکرار این رنگ‌ها برای مخاطب خردسال می‌تواند قدری خسته‌کننده باشد. در طراحی تصاویر ضعف‌های اندکی دیده می‌شود اما تصویرگر شخصیت‌های این کتاب را در ساده و دل‌نشین خلق کرده است. تصویرگر دنیای پر از تنهایی زبولون را که فقط با یک بادکنک قرمز پرشده بود، در پلان آخر با دوستان بسیاری که در طول داستان پیداکرده بود، جایگزین کرده است و بارها کردن بادکنک در آسمان غلبه زبولون بر ترس از تنهایی‌اش را نشان می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – می‌توان این کتاب را برای کودکان خردسال به‌گونه‌ای متفاوت خواند. خواندن تصاویر از سوی او بدون متن. درواقع خود کودک می‌تواند برای تصاویر داستانی بسازد.
  – به نظر شما تفاوت بادکنک با حیواناتی که زبولون با آنها دوست شد در چیست؟
  – آیا تا به حال شده شما از از دست دادن وسیله‌ای که دوستش داشتید ناراحت شوید؟ چه‌کار کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آلیس بری یر هاکه
  ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم الیویه فیلیپونو
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر الیویه فیلیپونو
  عرض کتاب ۲۶
  نوع جلد نرم