نوش جان موش کوچولو

(Bon appetit, Petite Souris!)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای موش کوچولوی گرسنه، گرفتار شدن در شکم گربه و نجات پیدا کردن همراه با دوست جدید

سال: 2016
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موش کوچولو گرسنه است و با اشتها خوراکی‌های مختلفی را امتحان می‌کند. او در حال بازی و گردش است که بی‌توجه به اطراف، وارد دهان یک گربه می‌شود.بازیگوشی موش کوچولو در جهان کودکی ملموس و معنادار است. ورود موش کوچولو به بدن گربه و حرکت در قسمت‌های مختلف آن برای مخاطب خردسال با شگفتی و طنز همراه است. در بدن گربه دوستی میان دو موش شکل می‌گیرد و آن‌ها با همراهی و کمک به یکدیگر از دهان گربه خارج شده و فرار می‌کنند.
  موش کوچولو بعد از ورود به بدن گربه و روبه‌رو شدن با مووشی دیگر، کمک می‌کند تا بتوانند با هم از دهان گربه خارج شوند. خواندن این کتاب با همراهی والدین و کودک، می‌تواند رابطه‌ای صمیمانه میان آن‌ها ایجاد کند.
  موش کوچولو بعد از این‌که متوجه می‌شود در داخل بدن گربه است، با کمک دوستش راه خروج را دوباره پیدا کرده و خارج می‌شوند. حفظ آرامش و شجاعت موش کوچولو در هنگام گرفتار شدن می‌تواند برای مخاطب آموزنده باشد. هرچند که گربه نیز منفعل است و هیچ تلاشی برای نگه‌داشتن موش‌ها نمی‌کند. همراهی موش‌ها با یکدیگر و ارزش دوستی و کمک به یکدیگر در قالب داستان به مخاطب منتقل می‌شود. بخش مهمی از روایت داستان بر عهده‌ی تصاویر است، قصه‌پردازی و گفتگوی کودکان درباره‌ی اتفاقات می‌تواند تخیل و مهارت‌های کلامی را در آن‌ها تقویت کند.
  سربه‌هوا بودن و بی‌توجهی موش کوچولو به اطرافش و خورده شدن توسط گربه می‌تواند برای برخی خردسالان قدری اضطراب‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موش کوچک و گرسنه‌ای‌ست که خوراکی‌های مختلفی را می‌خورد و بی‌توجه به اطراف وارد دهان یک گربه می‌شود. در شکم گربه با موش دیگری روبه‌رو می‌شود و با هم فرار می‌کنند. موش کوچولو بازیگوش است و آن‌قدر سرگرم خوردن و گردش است که متوجه نیست گربه‌ای جلوی روی اوست و وارد شکم گربه می‌شود. موش‌ها با حفظ آرامش و همراهی و کمک به یکدیگر از دهان گربه خارج می‌شوند. حالا که با هم دوست شده‌اند، شروع به خوردن یک خوراکی جدید می‌کنند. طنز، سادگی و فانتزی موجود در داستان، در کنار تصاویر دلنشین و ساده‌ی آن برای خردسالان جذاب است. همراهی با کودکان و تشویق آن‌ها به بازگویی قصه و داستان‌پردازی، باعث تقویت مهارت‌های کلامی و تخیل می‌شود.
  بی‌توجهی موش و ورود او به دهان گربه می‌تواند برای برخی خردسالان دلهره‌آور باشد.

  چکیده داستان

  موش کوچولو گرسنه است. او قارچ و پنیر و تربچه را با اشتها می‌خورد و در حین بازی و گردش به اشتباه وارد دهان یک گربه می‌شود. در دل گربه با یک موش دیگر روبه‌رو می‌شود و هر دو با هم از دهان گربه خارج می‌شوند. آن‌ها فرار می‌کنند و با خوابیدن گربه شروع به خوردن یک سیب می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر در این کتاب نقشی کلیدی در انتقال مفهوم بر عهده دارند. در فریم‌های ابتدایی کتاب، تصویری از مواجهه‌ی موش کوچولو با غذایی جدید نشان داده می‌شود و تکرار در روایت متن و تصویر، سبب گسترش دایره‌ی واژگان کودک می‌شود.
  در مواجهه‌ی موش با گربه، بار اصلی روایت بر عهده‌ی تصویر است که کودک می‌تواند در همراهی والدین و با کمک تصاویر، داستان را روایت کرده و تجربه‌ای از احساس لذت، توانمندی و استقلال داشته باشد. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و با جزییات کم کار شده‌ و با خطوطی ضخیم دورگیری شده‌اند. تصاویر با تکنیک ماژیک کار شده‌اند و استفاده‌ی ساده و جذاب از ماژیک، تصاویر را دوست‌داشتنی کرده است. کنش و حالات در چهره و بدن موش کوچولو به‌خوبی نشان داده شده و او را برای مخاطب باورپذیر می‌کند. در فریم ابتداییِ مواجهه‌ی موش با گربه، شخصیت گربه و همچنین ورود موش به موقعیتی خطرناک، در حالی که از حالات چهره‌اش به نظر می‌رسد متوجه خطر نیست، ممکن است برای کودکان همراه با تجربه‌ی ترس و دلهره باشد، اما در فریم‌های بعدی و نشان دادن حالات چهره‌ی گربه و واکنش موش کوچک در موقعیت جدید، ترس و دلهره جای خود را به فضایی طنزآمیز می‌دهد. فریم پایانی کتاب که گربه‌ی خوابیده و موش کوچولو با دوست جدیدش را نشان می‌دهد می‌تواند برای کودکان نویدبخش باشد. صفحه‌آرایی کتاب، جنس کاغذ و کیفیت چاپ خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما هم به خوراکی‌هایی که موش کوچولو خورد، علاقه دارید؟
  تابه‌حال گرسنگی خیلی زیاد را تجربه کرده‌اید؟
  به غذاخوردن دورهم و با خانواده و دوستانتان علاقه دارید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اریک باتو
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم ویدا رامین
  شماره جلد ۱
  سال انتشار ۲۰۱۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر اریک باتو
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم