بازی‌های سنگ

(بازی های سنگ)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بازی‌های مختلف با سنگ

سال: 1395
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان بازی دوست دارند و از راه بازی‌های فردی و جمعی چیزهای بسیاری می‌آموزند. این کتاب نیز با پرداختن به بازی‌های مختلفی که با ابزار سنگ انجام می‌شود به جهان کودکان مرتبط است.
  قرار گرفتن دختران و پسران در کنار یکدیگر در بازی ها که در تصاویر دیده میشود بر عدم تبعیض جنسیتی در بازیها تأکید دارد. در بازی‌های گروهی معرفی شده ، مخاطب یاد می‌گیرد که با دیگران همکاری کند و مهارت‌های کار گروهی در او پرورش می‌یابد. موارد گفته شده در نتیجه انجام بازی ها در فرد تقویت می‌شود. عدم رقابت و عدم محدودیت‌ها راه را برای خلاقیت باز می‌گذارد و کودکان می‌توانند با الهام از بازی‌های معرفی شده بازی خودشان را بیافرینند.
  آموزش بازی های مختلف که با ابزار سنگ انجام می‌شود
  پرداختن به بازیهای بومی و محلی ایران که با ابزار سنگ انجام میشود . در معرفی بازی ها به نام محلی بازی و نام شهر و استانی که آن بازی در آنجا رایج است اشاره میشود. تصاویر کتاب نیز پوشاک سنتی و محلی دختران و پسران را معرفی کرده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از سه کتاب مجموعه “بازی با ابزارهای ساده” است. در این کتاب بازی های مختلفی که می توان با سنگ انجام داد معرفی شده‌اند. کتاب با مقدمه‌ای جالب و دلنشین آغاز می‌شود که واژه‌ی سنگ در آن مورد استفاده قرار گرفته است. مؤلف توضیح میدهد که در این کتاب قصدش ارائه‌ئ کامل یک بازی نیست و به مخاطب حق انتخاب می‌دهد و او را درگیر محدودیت‌های زمانی و مکانی، چهارچوبها و درستی و نادرستی نمی‌کند. در پایان کتاب نیز صفحه ای قرار داده شده که در آن از مخاطب خواسته بازی‌هایی را که با خلاقیت و فکر خود با سنگ ساخته است بنویسد.
  بازیهای متنوعی در کتاب معرفی شده اند؛ بازیها قدم به قدم و به سادگی شرح داده شده‌اند؛ بازی‌های متفاوت و متنوع فیزیکی که کمبود آن در دنیای کنونی در میان بچه‌ها به شدت احساس می‌شود. بازی‌ها را میتوان انفرادی یا به صورت گروهی انجام داد. از نکات ارزشمند و مهم کتاب این است که بازی‌های بومی و محلی ایران که با ابزار سنگ انجام می‌شوند، در کتاب معرفی شده‌اند و تصاویری که همراه با بازی‌هاست اطلاعاتی از زادگاه بازی و نیز لباس محلی افراد ارائه می‌کند.تصاویر جذاب و جالب‌اند. در تصاویر دخترها و پسرها در کنار هم مشغول بازی کردن‌اند و این نشان دهنده‌ی عدم تبعیض جنسیتی در انجام بازی‌هاست. در اجرای بازی‌ها به نکاتی درباره‌ی روابط اجتماعی کودکان با یکدیگر و شیوه‌های بازی‌گردانی اشاره شده‌است. این کتاب می‌تواند توسط مربیان نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

  چکیده داستان

  این کتاب معرفی انواع مختلف بازی‌هایی است که با سنگ‌ انجام می‌شود؛ بازی‌های گروهی و انفرادی مختلف که در نقاط و شهرهای مختلف ایران رایج و مرسوم است. بازی‌ها گام به گام و به صورت ساده توضیح داده شده‌اند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب به نمایش بازی‌هایی که در متن به آن‌ها اشاره‌شده پرداخته‌اند . نقطه مشترک تمامی این بازی‌ها استفاده از سنگ در آن‌هاست .
  مجموعه تصاویر کتاب مربوط به زمان‌ها و مکان‌های متفاوتی هستند و بااین‌وجود، یکدستی و انسجام خوبی دارند. تعداد تصاویر زیاد است اما تصویرگر موفق شده است تا هارمونی رنگی خوبی در کل تصاویر به وجود بیاورد. همچنین در انتقال فضای بازی و شادی به مخاطب موفق ظاهر گشته‌اند.
  متن کتاب نسبتاً طولانی است. تقریباً برای هر متن یک تصویر در نظر گرفته‌شده است که هرچند ویژگی‌های یک تصویر کامل را دارا نیستند اما از کسالت مخاطب جلوگیری می‌کنند.
  فیگورها از آناتومی نسبتاً خوبی برخوردارند و شخصیت‌پردازی‌ها شیرین هستند. شخصیت‌ها هم سو با متن ، دارای کنش‌های مرتبط با بازی نظیر شیطنت ، تفکر ، لذت و تلاش هستند. تکنیک اجرای خوبی دارد.
  جایگیری تصویرها در صفحه خوب است و طرح و برش جلد بر جذابیت کتاب افزوده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما با چه وسایل ساده‌ی دیگری می‌توانیم بازی بسازیم؟
  – آیا شما بازی از خودتان اختراع کرده‌اید؟ اگر بخواهید این کار را بکنید بازی شما چطور بازی خواهد بود؟
  – بازی‌های مورد علاقه‌ی شما کدامند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده معصومه پورطاهریان
  ناشر شهرقلم
  تعداد صفحات ۱۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر وانا نبی پور
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم