بازی با بچه‌ها

(Play Gently, Alfie Bear!)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

به دنیا آمدن خواهر و برادر خرس، تجربه‌ی مواجهه او با نوزادها و تلاش برای نشان دادن دنیای پیرامون به خرس‌های تازه به دنیا آمده و ارتباط برقرار کردن با آن‌ها همراه با درک مفموم محبت

سال: 2002
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بزرگ‌تر و کوچک‌تر بودن از موارد جهان کودکی و نوجوانی است که کودکان در این داستان، همراه با خرس کوچولو و خواهر و برادر تازه به دنیا آمده‌اش آن را تجربه می‌کنند. او در ارتباط برقرار کردن با خواهر و برادر خود موفق نیست، اما با همراهی و راهنمایی‌های مادر در نهایت موفق می‌شود محبت آنان را درک کرده و نسبت به اعضای جدید خانواده، احساس تعلق کند.
  خرس کوچولو با به دنیا آمدن خواهر و برادرش همدلی کردن، مسئولیت‌پذیر بودن و ارتباط موثر را می‌آموزد که از مهارت‌های زندگی داستان هستند. او با علاقه‌ای که به خواهر و برادرش دارد، و با راهنمایی‌های مادر سعی می‌کند دنیای پیرامون را به آنان نشان دهد.
  آشنایی با محیط و سبک زندگی خرس‌ها مانند شکار کردن، زندگی کردن در غار، به دنیا آمدن و رشد آن‌ها، از موارد بومی و فرهنگی داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرس کوچکی است که به تازگی صاحب خواهر و برادری جدید شده است. او دوست دارد با خواهر و برادر خود بازی کند اما مادر می‌گوید آن‌ها تازه به دنیا آمده‌اند و نمی‌توانند مانند او حرکت کرده و با برادرشان بازی کنند. او به خرس کوچولو پیشنهاد می‌دهد دنیای پیرامون را به خواهر و برادر خود نشان دهد، اما خرس کوچولو هر بار چیزی پیدا می‌کند که برای آنان مناسب نیست و موفق نمی‌شود با آنان ارتباط برقرار کند. موقعیت خرس کوچک در داستان، تجربه‌ای از حضور فرزند تازه در خانه و مواجهه با مفاهیمی چون بزرگ‌تر و کوچک‌تر بودن در خانواده است و کودکان با خواندن داستان، درباره‌ی محبت بین اعضای خانواده می‌آموزند. خرس کوچولوی داستان مستقل بودن را آموخته و نسبتاً با دنیای پیرامون خود آشناست. مطالعه‌ی این کتاب برای کودکان بالای 5 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  خرس کوچک به تازگی صاحب خواهر و برادری جدید شده است. او دوست دارد با آن‌ها بازی کند اما مادر به او می‌گوید آن‌ها هنوز آماده‌ی بازی کردن نیستند و بهتر است خرس کوچک به جای آن، دنیای پیرامون را به آن‌ها نشان دهد، اما خرس کوچولو هر بار که چیز جالبی پیدا می‌کند، برای خواهر و برادرش مناسب نیست. او در نهایت غمگین و ناراحت می‌شود. مادر او را بغل می‌کند. خرس کوچک با دیدن رنگین کمان، آن را به خواهر و برادرش نشان می‌دهد. اما آن‌ها به جای رنگین‌کمان به خرس کوچک زل می‌زنند و خرس کوچک این‌گونه محبت آنان را درک می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب را تصاویری مرتبط و هماهنگ همراهی می‌کنند که به‌خوبی با کودک ارتباط برقرار می‌کنند. شخصیت دوست‌داشتنی خرس کوچولو در کنار ظاهر آرام مادر، درک موضوعاتی همچون مهربانی و نحوه‌ی مراقبت از خواهر و برادر کوچک‌تر را برای مخاطب آسان می‌کند. شخصیت‌ها از اصول طراحی صحیحی برخوردارند و تناسبات در تصاویر به‌درستی رعایت شده است. تکنیک تصویرگر با مهارت اجرا شده، اما تیره بودن رنگ‌ها در اکثر پلان‌ها از جذابیت تصاویر کاسته است که می‌تواند به علت کیفیت پایین چاپ در این نسخه‌، به وجود آمده باشد. تصویرگر در نشان‌دادن فضای جنگل موفق عمل کرده اما فضاسازی‌ها از یکدستی لازم برخوردار نیستند؛ به‌گونه‌ای که در شماری از پلان‌ها با دقت فراوان به بازنگری جزئیات جنگل پرداخت‌شده و در بعضی دیگر شخصیت‌ها را تنها و فاقد فضاسازی منسجم می‌بینیم. قرار دادن بعضی پلان‌ها در داخل کادر نیز چندان هماهنگ با دیگر تصاویر نیست. اندازه‌ی فونت و قطع کتاب برای مخاطب گروه سنی الف و ب که تازه شروع به خواندن کرده است، انتخاب مناسبی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا هر چیزی که خرس کوچک برای خواهر و برادرش پیدا می‌کرد، برایشان مناسب نبود؟
  شما هم تجربه‌ای مشابه خرس کوچک داشته‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کاترین والترز
  ناشر کتاب نیستان
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم مهدی شجاعی
  سال انتشار ۲۰۰۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۲
  تصویرگر کاترین والترز
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم