باغچه پسرک

(The curious garden)

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای باغچه‌ی گیاهان خودرو در شهر خاکستری، کنجکاوی پسری کوچک برای مراقبت از باغچه و تأثیرش در شهر غمگین و خاکستری؛ همراه با اهمیت شناخت کودک نسبت به محیط پیرامون و طبیعت.

سال: 2009
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لیام کودکی است که در دنیای خاکستری اطرافش، به دنبال زیبایی است. او زودتر از بقیه به اتفاقات عجیب دنیای پیرامون که همان گل‌های خودرو است، پی می‌برد و برای پرورش آنان امیدوار است. لیام توانایی‌های خود را می‌شناسد و می‌داند تمام اطلاعات و مهارتی که برای پرورش گیاهان نیاز هست را ندارد، اما این موضوع سبب ناامیدی او نمی‌شود بلکه با به دست آوردن مهارت‌های مورد نیاز و تلاش برای آن، باغچه‌ی خود را حفظ می‌کند. لیام در این داستان تنهاست چراکه با مردم شهر متفاوت است، اما تنهایی او ناراحت کننده و همراه با ناامیدی نیست. او از این تنهایی لذت می‌برد و به کاری که دوست دارد می‌پردازد. آشنایی با طبیعت و گیاهان، به کودک احساس سرزندگی می‌دهد و تخیل او را فعال می‌کند. او با پرورش گیاهان احساس تعلق و مسئولیت‌پذیری را زندگی می‌کند و با دیدن نتیجه‌ی این فعالیت، پیروزی را تجربه خواهد کرد.
  لیام در برابر باغچه‌اش احساس مسئولیت می‌کند و برای نگهداری از آن زمان زیادی برای به دست آوردن اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز صرف می‌کند و در نهایت نیز با داشتن پشتکار، موفق می‌شود باغچه‌ی بزرگی پرورش دهد. توانایی حل مساله و خودشناسی نیز از مهارت‌های زندگی داستان است: لیام با دانشی که نسبت به خود و توانایی‌هایش دارد، موقعیت باغچه را بررسی می‌کند. بررسی درستِ وضعیت باغچه به او کمک می‌کند راه‌حل مناسبی با توجه به دانش و مهارت خود انتخاب کند.
  تصویرسازی‌های کتاب، مراحل نگهداری و مراقبت از گیاهان را آموزش می‌دهد که مواردی چون: آب دادن، هرس کردن، آواز خواندن یا پخش موزیک برای گیاهان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسرکی به نام لیام است که در شهر بزرگی زندگی می‌کند. شهر بزرگ خاکستری است و مردم آن بیش‌تر مواقع خسته و غمگین هستند، اما لیام این‌طور نیست؛ او دوست دارد هنگام بارش باران از خانه خارج شود و به جاهای مختلف سرک بکشد. یک روز در ریل قدیمی راه‌آهن، او باغچه‌ای از گیاهان خودرو پیدا می‌کند. کودک در این داستان، با نقشی که محیط زیست در دنیای پیرامون دارد و اهمیت آن در زندگی انسان‌ها آشنا می‌شود. علاوه بر آن، داستان پیام‌هایی چون اهمیت تلاش و پشتکار، توانایی حل مساله و امیدوار بودن برای رسیدن به هدف را در دل خود دارد. کودک از شش سالگی به دنیای پیرامون خود توجه بیش‌تری نشان می‌دهند و می‌تواند آن را تجزیه و تحلیل کند در حالی‌که هنوز تخیل قوی و منحصر به فرد خود را دارد. کودک در داستان و همراه با لیام که با استفاده از تخیل خود، در شهر خاکستری، زیبایی‌ها را می‌بیند؛ همراه می‌شود. با دنیایی دیگر که در محیط پیرامون‌اش است، آشنا شده و نسبت به آن احساس تعلق می‌کند و بدون درگیر شدن با باید و نبایدها، مسئولیت‌پذیری را می‌آموزد.

  چکیده داستان

  لیام در شهری خاکستری زندگی می‌کند که مردم آن خسته و غمگین‌اند، اما لیام مانند بقیه نیست و همیشه به دنبال فرصتی است تا از زیبایی‌ها لذت ببرد. او کنار یک ریلِ متروک چند گیاه وحشی پیدا می‌کند و خیلی زود چیزهای زیادی درباره‌ی آن‌ها یاد می‌گیرد و سعی می‌کند به خوبی از گیاهان مراقبت کند. به تدریج گیاهان به جاهای جدیدی سرک می‌کشند و مردم شهر نیز شروع به ساختن باغچه و فضای سبز در کنار خانه‌های خود می‌کنند. بعد از مدتی، شهر خاکستری و غمگین به شهری زیبا و سرسبز تبدیل می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب تصویری «باغچه‌‌ی پسرک» را تصاویری پرتعداد و سرشار از جزئیات همراهی می‌کنند. تصویرها به توصیف تغییرات در شهری سرشار از دود و آلودگی و مراحل تبدیل آن به محیطی سبز و زیبا پرداخته‌اند؛ این تحولات برای مخاطب محسوس و باورپذیر است. تصاویر، تلاش پسرک را برای زنده نگاه‌ داشتن و گسترش باغچه به نمایش درآورده‌اند و با ایجاد حس هم‌ذات‌پنداری و حساس‌کردن کودک در برابر مسائل محیط‌زیستی، به آموزش غیرمستقیم در این زمینه پرداخته‌اند. استفاده از فضاسازی‌هایی موفق و تکنیک خوب و هنرمندانه، علاوه بر آن‌که بر جذابیت تصاویر افزوده و در جلب‌ توجه مخاطب موفق هستند، برای کودک فضایی جهت تخیل و داستان‌پردازی نیز به‌ وجود‌ آورده‌اند. طراحی آناتومی‌ها و پرسپکتیو بناها بدون اشکال هستند. استفاده از رنگ‌های درخشان و تنوع در نماها و زاویه‌ دیدها نیز بر نقاط مثبت تصویرها افزوده‌اند. جنس کاغذ و کیفیت چاپ تصاویر خوب است. کیفیت صحافی کتاب متوسط است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تا به حال تجربه‌ی نگهداری و پرورش گیاه داشته‌اید؟
  – به نظر شما چرا باغچه‌ی لیام سبب سبز شدن تمام شهر شد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده پیتر بروان
  ناشر انتشارات فنی
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم هایده عبدالحسین زاده
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر پیتر بروان
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم