این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

باغچه پسرک

(The curious garden )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

6+

ماجرای باغچه‌ی گیاهان خودرو در شهر خاکستری، کنجکاوی پسری کوچک برای مراقبت از باغچه و تأثیرش در شهر غمگین و خاکستری؛ همراه با اهمیت شناخت کودک نسبت به محیط پیرامون و طبیعت.

نویسنده: پیتر بروان تصویرگر: پیتر بروان

باغچه پسرک

(The curious garden )
6+

ماجرای باغچه‌ی گیاهان خودرو در شهر خاکستری، کنجکاوی پسری کوچک برای مراقبت از باغچه و تأثیرش در شهر غمگین و خاکستری؛ همراه با اهمیت شناخت کودک نسبت به محیط پیرامون و طبیعت.

نویسنده: پیتر بروان

تصویرگر: پیتر بروان

بررس متن: زهرا درایتی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
لیام کودکی است که در دنیای خاکستری اطرافش، به دنبال زیبایی است. او زودتر از بقیه به اتفاقات عجیب دنیای پیرامون که همان گل‌های خودرو است، پی می‌برد و برای پرورش آنان امیدوار است. لیام توانایی‌های خود را می‌شناسد و می‌داند تمام اطلاعات و مهارتی که برای پرورش گیاهان نیاز هست را ندارد، اما این موضوع سبب ناامیدی او نمی‌شود بلکه با به دست آوردن مهارت‌های مورد نیاز و تلاش برای آن، باغچه‌ی خود را حفظ می‌کند. لیام در این داستان تنهاست چراکه با مردم شهر متفاوت است، اما تنهایی او ناراحت کننده و همراه با ناامیدی نیست. او از این تنهایی لذت می‌برد و به کاری که دوست دارد می‌پردازد. آشنایی با طبیعت و گیاهان، به کودک احساس سرزندگی می‌دهد و تخیل او را فعال می‌کند. او با پرورش گیاهان احساس تعلق و مسئولیت‌پذیری را زندگی می‌کند و با دیدن نتیجه‌ی این فعالیت، پیروزی را تجربه خواهد کرد.
محتوای آموزشی
تصویرسازی‌های کتاب، مراحل نگهداری و مراقبت از گیاهان را آموزش می‌دهد که مواردی چون: آب دادن، هرس کردن، آواز خواندن یا پخش موزیک برای گیاهان است.
الگوی شخصیتی
لیام در برابر باغچه‌اش احساس مسئولیت می‌کند و برای نگهداری از آن زمان زیادی برای به دست آوردن اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز صرف می‌کند و در نهایت نیز با داشتن پشتکار، موفق می‌شود باغچه‌ی بزرگی پرورش دهد. توانایی حل مساله و خودشناسی نیز از مهارت‌های زندگی داستان است: لیام با دانشی که نسبت به خود و توانایی‌هایش دارد، موقعیت باغچه را بررسی می‌کند. بررسی درستِ وضعیت باغچه به او کمک می‌کند راه‌حل مناسبی با توجه به دانش و مهارت خود انتخاب کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی پسرکی به نام لیام است که در شهر بزرگی زندگی می‌کند. شهر بزرگ خاکستری است و مردم آن بیش‌تر مواقع خسته و غمگین هستند، اما لیام این‌طور نیست؛ او دوست دارد هنگام بارش باران از خانه خارج شود و به جاهای مختلف سرک بکشد. یک روز در ریل قدیمی راه‌آهن، او باغچه‌ای از گیاهان خودرو پیدا می‌کند. کودک در این داستان، با نقشی که محیط زیست در دنیای پیرامون دارد و اهمیت آن در زندگی انسان‌ها آشنا می‌شود. علاوه بر آن، داستان پیام‌هایی چون اهمیت تلاش و پشتکار، توانایی حل مساله و امیدوار بودن برای رسیدن به هدف را در دل خود دارد. کودک از شش سالگی به دنیای پیرامون خود توجه بیش‌تری نشان می‌دهند و می‌تواند آن را تجزیه و تحلیل کند در حالی‌که هنوز تخیل قوی و منحصر به فرد خود را دارد. کودک در داستان و همراه با لیام که با استفاده از تخیل خود، در شهر خاکستری، زیبایی‌ها را می‌بیند؛ همراه می‌شود. با دنیایی دیگر که در محیط پیرامون‌اش است، آشنا شده و نسبت به آن احساس تعلق می‌کند و بدون درگیر شدن با باید و نبایدها، مسئولیت‌پذیری را می‌آموزد.

چکیده داستان

لیام در شهری خاکستری زندگی می‌کند که مردم آن خسته و غمگین‌اند، اما لیام مانند بقیه نیست و همیشه به دنبال فرصتی است تا از زیبایی‌ها لذت ببرد. او کنار یک ریلِ متروک چند گیاه وحشی پیدا می‌کند و خیلی زود چیزهای زیادی درباره‌ی آن‌ها یاد می‌گیرد و سعی می‌کند به خوبی از گیاهان مراقبت کند. به تدریج گیاهان به جاهای جدیدی سرک می‌کشند و مردم شهر نیز شروع به ساختن باغچه و فضای سبز در کنار خانه‌های خود می‌کنند. بعد از مدتی، شهر خاکستری و غمگین به شهری زیبا و سرسبز تبدیل می‌شود.

کیفیت تصویر

کتاب تصویری «باغچه‌‌ی پسرک» را تصاویری پرتعداد و سرشار از جزئیات همراهی می‌کنند. تصویرها به توصیف تغییرات در شهری سرشار از دود و آلودگی و مراحل تبدیل آن به محیطی سبز و زیبا پرداخته‌اند؛ این تحولات برای مخاطب محسوس و باورپذیر است. تصاویر، تلاش پسرک را برای زنده نگاه‌ داشتن و گسترش باغچه به نمایش درآورده‌اند و با ایجاد حس هم‌ذات‌پنداری و حساس‌کردن کودک در برابر مسائل محیط‌زیستی، به آموزش غیرمستقیم در این زمینه پرداخته‌اند. استفاده از فضاسازی‌هایی موفق و تکنیک خوب و هنرمندانه، علاوه بر آن‌که بر جذابیت تصاویر افزوده و در جلب‌ توجه مخاطب موفق هستند، برای کودک فضایی جهت تخیل و داستان‌پردازی نیز به‌ وجود‌ آورده‌اند. طراحی آناتومی‌ها و پرسپکتیو بناها بدون اشکال هستند. استفاده از رنگ‌های درخشان و تنوع در نماها و زاویه‌ دیدها نیز بر نقاط مثبت تصویرها افزوده‌اند. جنس کاغذ و کیفیت چاپ تصاویر خوب است. کیفیت صحافی کتاب متوسط است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال تجربه‌ی نگهداری و پرورش گیاه داشته‌اید؟ - به نظر شما چرا باغچه‌ی لیام سبب سبز شدن تمام شهر شد؟

مشخصات کتاب
نویسنده پیتر بروان
ناشر انتشارات فنی
تعداد صفحات 36
نام مترجم هایده عبدالحسین زاده
سال انتشار 2009
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر پیتر بروان
عرض کتاب 16
طول کتاب 29
نوع جلد نرم