بافتنی عجیب

(Noodle's Knitting)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مواجهه موش کوچک با کلاف کاموا و تجربه‌ی خلق کردن، همراه با حمایت و حضور دوستانش و اهمیت همدلی و ارزش دوستی.

سال: 2013
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان نودل درباره‌ی دوستی است و تجربه‌ی دوستی و دوست داشته شدن از موارد پر رنگ جهان کودکی و نوجوانی است. نودل با اشتیاق زیاد مشغول بافتن است و متوجه خطرات پیرامونش نیست و حتی گاهی خود را به دردسر می‌اندازد، اما هر بار دوستانش او را یاری می‌کنند تا از خطرات جان سالم به در ببرد. تجربه‌ی عضو گروه دوستی بودن و احساس تعلق به آن گروه مانند نودل و دوستانش، می‌تواند برای کودکان معنادار و خوشایند باشد.
  رابطه‌ی نودل و دوستانش بر مبنای رقابت نیست و همه به نودل کمک می‌کنند تا بتواند بافتنی‌اش را ببافد. این تجربه که بر پایه‌ی همدلی و مشارکت است؛ در انتهای داستان به استفاده‌ی همه از بافتنی بزرگ در یک روز سرد زمستانی منتهی می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موش کوچکی به نام نودل است که دوست دارد چیزی ببافد. یک روز زن مزرعه‌دار کلاف بزرگِ بنفشی را روزی زمین پرتاب می‌کند؛ چون‌که رنگ‌اش با بقیه کامواها هماهنگ نیست. حالا نودل یک کلاف بزرگ نخ دارد و دوستش هتی هم به او دو میل بافتنی می‌دهد. نودل آن‌قدر مشغول بافتن می‌شود که زمان را فراموش می‌کند و حتی متوجه‌ی خطراتی که او را تهدید می‌کنند، نیست. او لذت خلق کردن را تجربه می‌کند و دوستانش نیز با او مشارکت کرده و با همدلی او را از خطراتی که در پیش دارد، حفظ می‌کنند. دو مفهوم خلق کردن و دوستی در داستان برای کودکان امیدبخش است. آن‌ها با نودل که موفق می‌شود بافتنی بزرگی ببافد حس پیروزی می‌کنند. در انتهای داستان نودل و دوستان با وفای او در کنار هم از بافتنی بزرگ استفاده می‌کنند که همراه با تجربه‌ی همدلی و دوست داشتن است.
  داستان روایت ساده‌ای دارد که با تصاویر کتاب به خوبی همراه شده است. کتاب برای کودکان بالا 5 سال و با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز درباره‌ی تجربه‌ی نودل گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی موش بازیگوشی به نام نودل است که یک روز کلاف کاموایِ بنفش بزرگی پیدا می‌کند. دوست خارپشتش هتی هم به او دو میل بافتنی می‌دهد. نودل که بسیار خوشحال است شروع به بافتن می‌کند و از خطراتی دنیای پیرامون غافل می‌شود، اما دوستان نودل هنگام خطرات به او هشدار می‌دهند و در نهایت با تمام شدن بافتنی، همگی در روز سرد زمستانی، در خانه‌ی نودل گرم می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب «بافتنی عجیب» را تصاویری سرشار از جزئیات، با قدرت روایتگری بالا همراهی می‌کنند؛ پرتعداد بودن تصویرهای کتاب روایتگری آن‌ها را قوت بخشیده‌ است. تصاویر فضاسازی خوبی دارند و معرفی مناسب و دقیقی از فضاهایی که داستان در آن‌ها روایت می‌شود، ارائه داده‌اند. شخصیت‌پردازی‌ها جذاب و شیرین هستند و کنش‌ها، احساسات و اتفاقات متن را به‌خوبی به نمایش درآورده‌اند. طراحی‌ها بدون اشکال هستند. تنوع در نماها و زوایای‌ دید از نقاط مثبت تصاویر کتاب شمرده می‌شود. تکنیک اجرای تصویرها قوی و هنرمندانه است. رعایت درستِ نسبت اندازه‌ی موش به گلوله کاموا، متر، قرقره و …موجب شده شخصیت‌های اصلی برای مخاطب باورپذیر باشند. گرافیک و صفحه‌آرایی کتاب به خوانش درست تصاویر و تأکید بر آن‌ها کمک کرده‌ است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ، صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چه عواملی به نودل کمک کرد تا بتواند بافتنی‌اش را تمام کند؟
  – به نظر شما چرا نودل متوجه خطراتی که او را تهدید می‌کرد؛ نشد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده شریل وبستر
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی (کتاب‌های پرنده آبی)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم شیما شریفی
  سال انتشار ۲۰۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر کارولین پدلر
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم