"باکلاس" باش

(Being a Nobleman)
thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

باکلاس و با لقب اجتماعی شدن خانواده‌ی کیم به قیمت از دست دادن راحتی‌ها و آرامش زندگی‌شان

سال: 1395
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان موضوعی بزرگسالانه دارد و شخصیت‌های اصلی آن‌هم بزرگ‌سال‌اند. گروه سنی مخاطب داستان دلایل اتفاقات را می‌فهمد و مفاهیمی مثل دورویی را درک می‌کند. کودکان 8 ساله گاهی احساسات الکی از خود بروز می‌دهند و برای جلب‌توجه دیگران ممکن است به چیزهایی توجه نشان بدهند که درواقع علاقه‌ای به آن‌ها ندارند. تجربه نمایش یک رفتار یا یک احساس برای گرفتن تائید و توجه دیگران از تجارب دنیای کودکی است و در این داستان به آن اشاره‌شده است.
  کیم وقتی متوجه مضرات دورویی و محدودیت‌هایی که لقب باکلاس برای او ایجاد می‌کند می‌شود آن را کنار می‌گذارد و به زندگی طبیعی خود برمی‌گردد. داستان مشخصاً درس اخلاقی مربوط به دورویی دارد و مشکلاتی که دورویی ممکن است به وجود بیاورد را با این روایت طنز نمایش می‌دهد.
  موضوع طبقات اجتماعی و اخلاق و سبک زندگی که متعلق به آن طبقات است بیشتر به دنیای بزرگسالانه مربوط است.
  بخشی از داستان مربوط به گاز شکم پسر کیم مربوط می شود.
  این داستان طبق نوشته آخر کتاب بر اساس یکی از نوشته‌های فیلسوف و رمان‌نویس کره‌ای به نام جی وون نوشته‌شده است. تصاویر کتاب برگرفته از فرهنگ کشور کره در قرن هجدهم است. لباس‌ها و خانه‌ها و طبیعت منعکس‌شده در تصاویر داستان محتوای بومی و فرهنگی داستان را ساخته‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک تاجر ثروتمند به نام کیم است. کیم دوست دارد باکلاس باشد برای همین لقب آقای پارک باکلاس ولی فقیر را از او می‌خرد. باکلاس بودن عواقب و محدودیت‌های بسیاری دارد که کیم و خانواده‌اش را به دردسر می‌اندازد. در پایان داستان کیم قید باکلاس بودن را می‌زند و به زندگی قبلی خود برمی‌گردد. موضوع تظاهر، دورویی و تقلید رفتارهایی برای تائیدطلبی، درون‌مایه اصلی داستان است که کودکان گاهی با آن درگیر می‌شوند. داستان به مخاطب نشان می‌دهد که نداشتن اعتمادبه‌نفس و نپذیرفتن خود منجر به پذیرفتن رفتارهایی می‌شود که برای سالم و در آرامش زیستن نامناسب‌اند.

  چکیده داستان

  آقای پارک که به مشکل مالی خورده است لقب باکلاس خود را به آقای کیم که تاجر ثروتمندی بود می‌فروشد و در ازای آن مقادیر زیادی گندم می‌گیرد تا بدهی‌هایش را پرداخت کند. آقای کیم تصمیم می‌گیرد فرد باکلاسی باشد و خانواده‌اش را هم در جرگه‌ی باکلاس‌ها بیاورد، اما باکلاس بودن سخت است و قوانین بسیاری دارد. یکی از پسرهای کیم به دلیل نگه‌داشتن باد شکمش بیمار می‌شود، پسر دوم هم به دلیل ندویدن در باران سرما می‌خورد، همسرش به دلیل کم‌تحرکی و در خانه نشستن چاق می‌شود و خودش هم در مهمانی باکلاس‌ها به این نتیجه می‌رسد که باکلاس بودن فقط به او و خانواده‌اش ضربه زده است. در پایان داستان کیم لقب باکلاس را به پارک پس می‌دهد و به روال زندگی قبلی خود برمی‌گردد. در ابتدای کتاب سخن سردبیر درباره‌ی این کتاب و در انتهای کتاب صفحاتی با موضوعات “درباره داستان” و “درباره‌اش فکر کنیم” و “درباره کشور کره” وجود دارد که اطلاعات جانبی خوبی درباره داستان در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کاریکاتور‌گونه‌ی کتاب به خوبی با فضای طنزآلود و شاد داستان هماهنگ‌اند و اجرای ماهرانه‌ی آن با آبرنگ و قلمگیری‌های آب‌مرکبی، حال و هوای آثار‌هنری شرقی را منعکس می‌کند. تصویرگر با نمایش پوشاک، غذا و نحوه زندگی سنتی کشور‌ کُره اطلاعات تصویری خوبی از این سرزمین به‌ خواننده می‌دهد. انتقاد نویسنده از نظام طبقاتی زمانه‌اش نیز در لودگی‌های شخصیت‌ها منعکس شده‌است که با اغراق در طراحی حالات چهره و بدن تاثیر متن را در ذهن مخاطبش دو چندان می‌کند.
  فضاسازی‌های متنوع تصاویر نیز علی‌رغم شلوغی، جزئیات جالبی برای کشف دارند که برای گروه‌سنی ب و ج جذاب هستند. قطع و چاپ مناسب اثر نیز در کنار تصاویر آن بر زیبایی کتاب افزوده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا برای کیم مهم بود که باکلاس باشد؟
  – باکلاس بودن در فرهنگ ما چه معنی دارد؟
  – شما اگر به‌جای کیم بودید چه‌کار می‌کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده چو می پارک
  ناشر کتاب‌های طوطی (انتشارات فاطمی)
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم حسین شیخ‌رضایی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر پیانگ جون ‌چان
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم