ببر کوچولوی تنها

(Trop bon!: bien se nourrir pour biengrandir)
thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تنها غذا خوردن ببر کوچولو، نگرانی از تنهایی و پیوستن به بقیه دوستان و همراهی با آن‌ها در آشنایی با غذاها

سال: 2006
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ببر کوچولو در ابتدای داستان تصمیم می‌گیرد تنها باشد ولی بعد نگران می‌شود و ترجیح می‌دهد پیش دوستانش به مهمانی برود. بودن با دوستان که از ویژگی‌های جهان کودکی است برایش لذت‌بخش است. تصاویر کتاب نیز جذاب است. غذا‌ها، بو‌ها و مزه‌ها در جهان کودکی معنادارند و رابطه‌ی کودک با غذا‌ها از موارد مهم دنیای کودکانه است.
  ببر که در ابتدا تنهایی را ترجیح می‌داده، بعد از تجربه بودن در کنار دوستان، از این همراهی لذت می‌برد و ازاین‌جهت به‌نوعی رشد می‌رسد. بقیه حیوانات شاد و همراه‌اتد و همه برای تهیه غذاهای مهمانی همکاری می‌کنند.
  هر حیوانی به یک غذای مشخص علاقه دارد و در داستان به گوشت‌خوار یا گیاهخوار بودن آن‌ها اشاره‌شده است. شناخت غذاها از روی بو و طعم در پایان داستان آمده که اشاره به حواس چشایی و بویایی دارد. همین‌طور در صفحه آخر کتاب در بخش گفت‌وگو با بزرگ‌ترها درباره نقش غذاهای مختلف در رشد بدن، تنهایی یا در جمع غذا خوردن و شناخت مزه‌ها توضیح بیشتری آمده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «غذایی که می‌خوریم» است. داستان درباره‌ی ببر کوچولویی است که در ابتدا تنها غذا خوردن را به شرکت در مهمانی جنگل ترجیح می‌دهد، اما بعد از تمام شدن غذا حوصله‌اش سر می‌رود و پیش دوستانش می‌رود. در مهمانی همه در کنار هم غذاها را امتحان می‌کنند و از بو و مزه‌ی غذاهای مختلف لذت می‌برند. کودکان با تنوع غذاها و گوشت‌خوار یا گیاه‌خوار بودن آشنا می‌شوند. خوراکی‌ها و تنوع غذاها، دوست داشتن یا دوست‌نداشتن غذاها و آشنایی با بو‌ها و مزه‌ها در جهان کودکی معنی‌دار است. در صفحه آخر کتاب در بخش گفت‌وگو با بزرگ‌ترها درباره نقش غذاهای مختلف در رشد بدن، تنهایی یا در جمع غذا خوردن و شناخت مزه‌ها توضیح بیشتری آمده است. سادگی بیان موضوع و تصاویر جذاب کتاب را برای 5 سال به بالا هم مناسب کرده است و همراهی والدین می‌تواند استفاده از این کتاب را سهل‌تر کند.

  چکیده داستان

  مهمانی بزرگی در جنگل برپا می‌شود، ولی ببر کوچولو دوست ندارد به مهمانی برود. او غذای خودش را به‌تنهایی می‌خورد، ولی وقتی غذا تمام می‌شود و هوا تاریک می‌شود نگران می‌شود و تصمیم می‌گیرد پیش بقیه برود. در مهمانی هر کس با غذایی خوشمزه و جالب می‌آید و هر کس از غذایی خوشش می‌آید. همه باهم صحبت می‌کنند و لذت می‌برند. شب که می‌شود همه سعی می‌کنند از بو و مزه‌، خوراکی‌ها را تشخیص دهند. وقت خداحافظی همه به هم قول می‌دهند دوباره دورهم جمع شوند. در صفحه آخر کتاب در بخش گفت‌وگو با بزرگ‌ترها درباره نقش غذاهای مختلف در رشد بدن، تنهایی یا در جمع غذا خوردن و شناخت مزه‌ها توضیح بیشتری آمده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  شخصیت‌های کتاب جالب و دوست‌داشتنی طراحی شده‌اند و به‌ همراه نمایش مناسب کنش‌ها، در نشان دادن اتفاقات داستان موفق عمل می‌کنند. احساسات گوناگون و حرکت‌ها نیز به‌خوبی در تصاویر قابل مشاهده‌اند. تصویرگر نیز با افزودن کمی طنز به تصاویر، بر جذابیت داستان افزوده است.
  تصاویر با خطوط ساده و روان و رنگ‌های ملایم و شاد آبرنگی، فضای دلپذیری به کتاب داده‌اند.
  البته قطع کوچک کتاب مناسب نیست و نوشته‌های ریز متن نیز، خواندن را برای کودکان نوخوان سخت کرده‌است. طراحی روی‌جلد نیز شلوغ و تفکیک نوشته‌ها و تصاویر از هم دشوار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چرا ببر به مهمانی رفت؟
  – شما دوست دارید تنهایی غذا بخورید یا در جمع؟
  – شما چه غذاهایی دوست دارید؟ آیا غذایی هم هست که دوست نداشته باشید؟ چرا؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سیلوی ژیرارده
  ناشر با‌فرزندان
  تعداد صفحات ۱۲
  نام مترجم مرجان حجازی‌فر
  سال انتشار ۲۰۰۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر پوئیگ روسادو
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد نرم