برادر نمی خواهم

(Carlotta_Hurra, mein Bruder ist da!,)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تجربه‌ی حضور فرزندی جدید در خانه، تجربه‌ی تنهایی و غم، تلاش برای ساختن رابطه‌ با عضو جدید؛ همراه با پذیرش و مسئولیت‎پذیری

سال: 1397
  بررس: آناهیتا آقازاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکانی که تجربه‌ی داشتن خواهر و یا برادر کوچکتر را دارند ممکن است احساس حسادت را تجربه کنند. حال و هوای خانه‌ی تانیا با وجود کودکِ کوچکتر دستخوش تغییر شده است و این تغییرات برای او خوش‌آیند نیست. تاینا احساس می‌کند برادرش چون کوچکتر است، بیشتر مورد توجه دیگران است. تاینا احساس تنهایی می‌کند چون کسی را ندارد که با او بازی کند. تاینا و برادرش به دوستان خوبی برای یکدیگر تبدیل می‌شوند و با گذشت زمان حسادت به علاقه تبدیل می‌شود.
  تانیا در کمک به پدر برای درست کردن پیتزا، احساس بزرگ‌تر بودن را تجربه می‌کند. و بعد از گذشت زمان با برادر کوچک‌ترش به بهترین همبازی تبدیل می‌شوند. او از وجود برادر کوچکتر، و حس بزرگتر بودن خودش احساس رضایت می‌کند. او می‌تواند استرس و هیجاناتش را کنترل کند و با موقعیتی که قابل تغییر نیست کنار بیاید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی تجربه‌ی دختری به نام تانیا در مواجهه با ورود عضوی جدید به خانه است. تانیا از شنیدن خبر نی‌نی کوچولویی که می‌خواهد به خانه شان بیاید بسیار خوشحال می‌شود، اما پس از به دنیا آمدن برادر کوچکترش متوجه تغییراتی در خانه می‌شود که برای او چندان خوش‌آید نیست. همراه با تجربه‌ی عضو جدید در خانه، و توجه والدین به برادر کوچک‌تر، تانیا احساس تنهایی، غم و مورد توجه نبودن می‌کند. حسادت به خواهر و یا برادر کوچکتر تجربه‌ای است که ممکن است اکثر کودکان آن را تجربه کنند. والدین تانیا در این مسیر به او کمک می‌کنند؛ پدر با تعریف فعالیت پیتزا درست کردن به تانیا کمک می‌کند تا شرایطش را بپذیرد و از اینکه احساس بزرگتر بودن را تجربه می‌کند، خوشحال باشد.
  کتاب برای کودکان بالای پنج سال و با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  تانیا خوشحال است و شروع به فریاد زدن می‌کند چراکه نی‌نی کوچولو قرار است به خانه بیاید. مامان بعد از آن که از بیمارستان می‌آید، مشغول برادر کوچک‌تر تانیا است چون او همیشه گریه می‌کند، اما تانیا می‌داند که برادر بعد از اینکه کمی بزرگ‌تر شد، با تانیا حسابی بازی می‌کند و با هم ستاره‌ها را تماشا می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب همگام با متن پیش می‌روند. تصویرگر در نشان دادن لحظه‌های مهم داستان موفق بوده است. شخصیت پردازی‌ها، کنش‌ها و فضاسازی‌ها باورپذیر ترسیم شده‌اند. تصویرگر در نشان دادن احساسات شخصیت‌ها در بعضی از صفحه‌ها به متن وفادار نبوده و در ترسیم آنها موفق عمل نکرده است. زاویه دیدهای متفاوت به تنوع تصاویر کمک کرده است. فضاسازی‌ و ترکیب‌بندی تصاویر متنوع و متناسب با حال‌وهوای داستان؛ گاهی خلوت و گاهی شلوغ است. پالت رنگی متنوع مناسب گروه سنی مخاطب انتخاب شده است. چاپ بر روی کاغذ مطلوب برکیفیت ظاهری کتاب افزوده ‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه اتفاقی به تانیا کمک کرد تا دیگر احساس تنهایی نداشته باشد؟
  آیا شما هم برادر یا خواهر کوچک‌تر از خود دارید؟ تجربه‌ی شما با آن‌ها چگونه است؟
  به نظر شما در زمان تجربه‌ی احساساتی مانند غم و تنهایی، تا چه اندازه صحبت کردن به دیگران می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آنت لنگن
  ناشر کتاب‌های زعفرانی (واحد کودک انتشارات زعفران)
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم منیژه نصیری
  شماره جلد ۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر فراوکه بار
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم