باور کنید من مرغ ماهی‌خوار نیستم!

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش مرغ ماهی‌خوار برای فریب دادن ماهی‌ها و بردنشان به برکه‌ای دیگر

سال: 1401
  بررس: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مرغ ماهی‌خوار با لحن و حرکاتی طنز داستان را آن‌طور که خودش می‌خواهد تعریف می‌کند. انتهای داستان و تصویری که دروغگویی مرغ ماهی‌خوار را آشکار می‌کند برای مخاطب با شگفتی زیادی همراه است. همچنین کودک با خواندن داستان به درک و شناخت جدیدی در مورد افراد می‌رسد. این‌که بعضی افراد در ظاهر چقدر می‌توانند راستگو به‌نظر برسند اما در واقعیت فریبکار و دروغگو باشند.
  خرچنگ در این داستان نقش تعیین کننده‌ای ندارد اما بعد از این که مشخص می‌شود مرغ ماهی‌خوار فریبکار است، به راستگویی خرچنگ و تلاش او برای نجات ماهی‌ها پی می‌بریم.
  مرغ ماهی‌خوار با مظلوم‌نمایی و فریبکاری به هدف خود می‌رسد. او حتی در مورد هویت خودش نیز دروغ می‌گوید. در مورد این موضوع و راه‌های درست و نادرستی که برای رسیدن به هدف وجود دارد می‌توان با کودکان گفتگو کرد.
  مهم‌ترین نکته‌ی آموزشی کتاب برای کودکان، شناخت و درکی‌ست که از شخصیت مرغ ماهی‌خوار به‌دست می‌آورند. مرغ ماهی‌خوار می تواند نمادی از انسان‌های دورو و فریبکار باشد که حرف و عملشان یکی نیست و به دیگران آسیب می‌زنند. آگاهی از این که دیگران همیشه درست نمی‌گویند منجر به تقویت تفکر انتقادی در کودکان می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی مرغ ماهی‌خواری‌ست که تلاش می‌کند ماهی‌ها را فریب دهد. او سعی می‌کند تصوری را که از او توسط خرچنگ ساخته شده تغییر داده و ماهی‌ها را بار دیگر متقاعد کند که همراه او به برکه‌ای زیبا و پرآب بیایند. در نهایت موفق می‌شود و با فریب ماهی‌ها، آن‌ها را می‌خورد. این داستان که با الهام از یکی از حکایت‌های کلیله‌ودمنه بازنویسی شده، با زبانی طنز و امروزی نگاهی تازه به شخصیت‌های این ماجرا دارد. تلاش مرغ ماهی‌خوار برای مظلوم و راستگو جلوه دادن خودش، در انتهای کتاب و با دیدن تصویر پایانی بی‌ثمر شده و مخاطب را شگفت‌زده می‌کند. بخصوص کودکانی که تابحال اصل داستان کلیله‌ودمنه را نشنیده باشند، بدون پیش‌زمینه با کتاب مواجه شده و با گفته‌های مرغ ماهی‌خوار همراه می‌شوند. مهم‌ترین نکته در داستان، جلب توجه کودکان به ریا و فریبکاری‌ست. اینکه تفکر انتقادی را بیاموزند و هر سخنی را باور نکنند. طنز موجود در داستان و تصاویر برای کودکان جذاب است.
  در مورد دروغگویی مرغ ماهی‌خوار و موفقیت او در رسیدن به هدفش از راه‌ نادرست، می‌توان با کودکان گفتگو کرد.

  چکیده داستان

  مرغ ماهی‌خوار با اصرار خودش را به ماهی‌ها مرغ غم‌خورک معرفی می‌کند. او به ماهی‌ها می‌گوید که دلسوز آن‌هاست و داستان‌هایی که قبلا از زبان خرچنگ و در کلیله‌و‌دمنه در مورد فریب دادن ماهی‌ها شنیده‌اند، همه دروغ است. او باز هم به ماهی‌ها پیشنهاد می‌دهد که از این برکه‌ی کم آب نجاتشان دهد و آن‌ها را به برکه‌ای پر آب و زیبا منتقل کند. ماهی‌ها هم دوباره فریب می‌خورند و وارد منقار مرغ ماهی‌خوار می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کارتونی کتاب “باور کنید من مرغ ماهی‌خوار نیستم!” با طراحی‌های پرقدرت و تکنیک مناسب اجرا شده‌اند. طنز جذابی در تصاویر مشهود است که هماهنگی زیادی با لحن و موضوع کتاب دارد. شخصیت مرغ ماهی‌خوار که در تمام داستان در حال فریب دادن ماهی‌ها با زبانی چرب و نرم است، در تصاویر بسیار باورپذیر و همراه با کنش‌هایی اغراق شده و جذاب طراحی شده‌است. بدجنسی و تلاش فراوان او برای مجاب کردن ماهی‌ها به خوبی در تصاویر دیده می‌شود. به فضاسازی‌ها نیز پرداخته شده و هرچند ترکیب‌بندی بعضی از تصاویر قدری شلوغ به‌نظر می‌رسد اما تنوع لازم را می‌توان در تصاویر مشاهده کرد. سبک و اجرای تصاویر در بخش‌هایی که به روایت‌های مرغ ماهی‌خوار می‌پردازد تغییر کرده و این تفاوت به درک بهتر داستان کمک می‌کند. آخرین تصویر کتاب نقش تعیین کننده‌ای در داستان دارد و در واقع روایت داستان نه با متن، بلکه با دیدن تصویر آخر کامل می‌شود. در این تصویر که متنی ندارد مرغ ماهی‌خوار را می‌بینیم که با خوشحالی در حال پرواز است درحالیکه ماهی‌ها را خورده و در شکمش هستند. با دیدن این تصویر مخاطب به فریبکاری و دروغگویی مرغ ماهی‌خوار پی می‌برد. کیفیت چاپ و صحافی و جنس کاغذ مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا پیش از دیدن تصویر پایانی کتاب حدس می‌زدید که مرغ ماهی‌خوار فریبکار باشد؟
  به نظر شما چرا ماهی‌ها باوجودیکه قبلا داستان دروغگویی مرغ ماهی‌خوار را شنیده بودند، باز هم فریب خوردند؟
  اگر شما به جای خرچنگ بودید چه می‌کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده حسین قربانی
  ناشر انتشارات فاطمی(کتاب طوطی)
  تعداد صفحات ۲۸
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر مهناز سلیمان‌نژاد
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم