از مارها خوشم نمی‌آید

(I don’t like snakes)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای ترس دخترک از مارها، حمایت و همدلی اعضای خانواده با او همراه با دادن اطلاعات مناسب از مارها و ویژگی‌هایشان

سال: 2015
  بررس تصویر: آیلار عباس زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دختر کوچولو از مارها می‌ترسد و از حضور آن‌ها در خانه احساس ناامنی می‌کند. اعضای خانواده از او حمایت می‌کنند تا بر ترس خود غلبه کند و نسبت به مارها شناخت بیشتری داشته باشد. دخترک و به همراه او مخاطب، با کسب اطلاعات در دنیای مارها، شگفتی و ماجراجویی را تجربه می‌کنند.
  اعضای خانواده احساسات دخترک را درک می‌کنند و با همدلی و حمایت اطلاعات درستی را در اختیار او قرار می‌دهند. دخترک با تلاش و مدیریت احساساتش مارها را می‌شناسد و موفق می‌شود با آن‌ها ارتباط برقرار کند. ارتباط مؤثر بین اعضای خانواده موجب می‌شود دخترک نسبت به مارها انعطاف‌پذیری نشان دهد و ترس خود را کنترل کند.
  سرتاسر داستان به معرفی انواع مارها و ویژگی‌هایشان می‌پردازد. ویژگی‌هایی مانند نوع حرکت، پوست، نحوه‌ی زاد و ولد، نحوه‌ی تغذیه، محل زندگی و ... . همچنین کودکان در داستان با واژه‌های جدیدی آشنا خواهند شد. تصاویر کتاب جزئیات مناسبی از آناتومی مارها را در اختیار خواننده قرار می‌دهد. همراه با داستان کودکان با مهارت‌های کنترل احساسات، همدلی و حمایت کردن نیز آشنا می‌شوند.
  در قسمتی از متن داستان نویسنده بیان می‌کند که برخی از مارها می‌توانند یک بچه را درسته قورت بدهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دخترکی است که خانواده‌اش از مارها نگهداری می‌کنند و عاشق مارها هستند، اما دخترک مارها را دوست ندارد و از حضور آن‌ها در خانه احساس ناامنی می‌کند. اعضای خانواده ویژگی‌های مهم مارها مانند نوع زندگی، تغذیه، پوست، زاد و ولد و … را برای او توصیف می‌کنند و دخترک بعد از شنیدن هرکدام از ویژگی‌ها نسبت به مارها انعطاف‌پذیری بیشتری نشان می‌دهد. نویسنده در داستان کودکان را با حیوانی که اغلب برای آن‌ها منفور است روبه‌رو می‌کند و اطلاعات جالب و مفیدی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. همچنین کودکان در حین مطالعه‌ی کتاب با مهارت‌های مدیریت احساسات، همدلی و برقراری ارتباط آشنا می‌شوند.
  در داستان اعضای خانواده مارها را به عنوان حیوان خانگی نگه می‌دارند که همراهی والدین برای جلوگیری از ایجاد ذهنیت اشتباه الزامی است و کودکان باید بدانند مارها در هر شرایطی حیواناتی وحشی و خطرناک‌اند.
  در بخشی از داستان نویسنده بیان می‌کند که برخی از مارها می‌توانند یک بچه را درسته قورت بدهند که خواندن این متن ممکن است برای برخی از کودکان با ترس و دلهره همراه باشد.

  چکیده داستان

  دخترک داستان در خانواده‌ای زندگی می‌کند که همه‌ی اعضای خانواده عاشق مارها هستند اما او از نیش مارها، پوست خیس و لغزنده و خزیدن آن‌ها خوشش نمی‌آید. اعضای خانواده با دادن اطلاعاتی درست از مارها به او کمک می‌کنند تا مارها را دوست داشته باشد و با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کودکانه و پر جزئیات کتاب نقش مهمی در جذب مخاطب دارند و در کنار متن به انتقال آسان‌تر مطالب به خواننده کمک می‌کنند. لحظات خلق‌شده در کتاب شاد و همراه با کمی چاشنی طنز هستند. داستان درباره‌ی مارهاست و کودکان در هرجایی از تصاویر می‌توانند مارها را در موقعیت‌های خنده‌داری پیدا کنند. تصویرگر با قرار دادن مارها در فضای خانه سعی دارد از ترس کودکان نسبت به این حیوان بکاهد. همچنین فضای کتاب شامل دو بخش کلی است؛ تصاویری کودکانه و کارتونی مربوط به زندگی دخترک و تصاویری نزدیک به واقعیت برای آموزش آناتومی مارها که با مداد رنگی و آبرنگ اجراشده‌اند. در انتهای کتاب بخشی تحت عنوان فهرست، اطلاعاتی از نویسنده و تصویرگر و همچنین بخش برای گفتگو با والدین و معلمان قرار دارد. از امتیازات دیگر این کتاب طراحی گرافیک و کوچک و بزرگ شدن برخی از کلمات است که توجه کودک و خواننده را به موضوعات مهم جلب می‌کند. کتاب دارای کیفیت مناسبی در چاپ، صحافی و گرافیک است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما نگهداری مارها در خانه کار درستی است؟ چرا؟
  شما چه حیوانی را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌کنید؟ چرا؟
  کدام گونه از مارها برای شما جذاب‌تر بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده نیکولا دیویس
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم محبوبه نجف خانی
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر لوچیانو لوزانو
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم