اسکار عاشق چه چیزهایی است؟

(Oskar Loves)
thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

عشق اسکار به مزه‌ی گیلاس‌های قرمز و شیرین و ابر کوچولوی پف پفی‌اش همراه با کنجکاوی و شناخت دنیای پیرامون

سال: 2016
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اسکار پرنده‌ای است که با جستجو در محیط پیرامون و تعامل با طبیعت زندگی می‌کند. اسکار عاشق ابر کوچولوی پف پفی‌اش است و در تصویر می‌بینیم که ابر مانند بادکنک به نخی بسته شده و اسکار آن را با خود می‌برد. اسکار در مسیر تجربه به رشد رسیده است چرا که از بین همه‌ی چیزهایی که پیرامونش وجود دارد می‌تواند برخی را بیشتر دوست داشته باشد.
  اسکار تنها شخصیت کتاب است و داشتن تفکر مثبت بارزترین ویژگی شخصیت اوست. اسکار چیزهایی را دوست دارد، عاشق آن‌هاست و این توانایی در شخصیت او وجود دارد که بتواند خود را ابراز کند و از علایقش نام ببرد. خودآگاهی نیز بخش دیگری از شخصیت اسکار است. چرا که بعد از شناخت پیرامونش حالا می‌داند چه چیزهایی را بیشتر دوست دارد. او عاشق اقیانوس آبی و ژرف است و حتی یک سنگریزه که به نظر بی‌ارزش می‌آید جزو اشیاء مورد علاقه‌ی او است.
  در کتاب موضوعاتی مانند اهمیت ابراز خود، شناخت احساسات و علایق پررنگ شده است. کودک همراه با تجربه‌ی اسکار می‌آموزد که از احساسات خود حرف بزند و آن‌ها را با والدین و دوستانش به اشتراک بگذارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی پرنده‌ای به‌نام اسکار و چیزهایی است که او عاشق‌شان است. چیزهایی که اسکار دوست دارد گاهی ممکن است یک شی باشند مانند سنگریزه‌اش و گاهی یک حس مانند سکوت برف. اسکار مانند ناظری در طبیعت گردش می‌کند و حتی از چیزهایی به کوچکی سنگریزه هستند یا چیزهایی نادیدنی و ناشنیدنی مانند سکوت برف هم لذت می‌برد. شخصیت اسکار با خودآگاهی زیادی که دارد، قادر به انتخاب و شناسایی چیزهایی است که بیشتر از سایر موارد به آن‌ها عشق می‌ورزد. همچنین شخصیت اسکار، تفکر مثبت و میل به دوست داشتن و عشق ورزیدن در زندگی را یادآوری می‌کند.
  این کتاب جلد هشتم از مجموعه قصه‌های دوست‌داشتنی است. متن کوتاه، جملات ساده و تصاویری یکپارچه به‌خوبی در انتقال پیام و مفهوم کتاب عمل کرده‌اند. تصاویر نیز هم‌راستا با متن بوده و به دور از پیچیدگی‌های اجرایی در اختیار متن خلق شده‌اند.

  چکیده داستان

  اسکار عاشق بوی بهار، مزه‌ی گیلاس، برگ زرد پاییزی، سکوت برف، گم شدن توی کتاب‌ها و خیلی چیزهای دیگر است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری است. متن و تصاویر هم‌راستا با یکدیگر پیش می‌روند. کتاب متنی ساده دارد، تصاویر نیز همین ویژگی را در خود دارند. در هر صفحه یکی از چیزهای مورد علاقه‌ی اسکار نشان داده شده که ممکن است یک شی مثل کتاب و یا یک حس مثل بوی بهار باشد. تصویرگر با فضاسازی و ترکیب‌بندی‌های ساده تصاویری را خلق کرده است که به دور از هرگونه پیچیدگی‌های تصویری در خدمت متن هستند. شخصیت اسکار اگرچه باورپذیر و دوست‌داشتنی‌ست و کنش‌هایی متناسب با متن دارد، اما در برخی صفحات تکراری کار شده ‌است. تصویرگر سعی کرده است با تغییر رنگ زمینه، فضاهای متنوعی در کتاب خلق کند. تکنیک دیجیتال نیز به دور از پیچیدگی‌های اجرایی، با یکپارچگی در کل کتاب کار شده است. تصویرگر از رنگمایه‌های خاکستری در تصاویر استفاده کرده است و با توجه به گروه سنی مخاطب رنگ‌ها چندان شاد و درخشان به ‌نظر نمی‌رسند. طراحی گرافیک و چاپ کتاب از کیفیت قابل قبولی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما عاشق چه چیزهایی در دنیای پیرامون خود هستید؟
  وقتی به طبیعت می‌روید بیشتر از همه چه چیزهایی را دوست دارید؟
  ترجیح می‌دهید در مورد چیزهایی که دوست دارید با چه کسی صحبت کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده بریتا تکنتراپ
  ناشر با فرزندان
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم مهرنوش پارسانژاد
  شماره جلد ۲
  سال انتشار ۲۰۱۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر بریتا تکنتراپ
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم