اولین روز در مدرسه‌ی حشرات

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تجربه‌ی روز اول در مدرسه‌ی حشرات همراه با آموزش و بازی

سال: 1399
  بررس تصویر: شادی هاشمی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان ساده‌ی کتاب اولین روز در مدرسه‌ی حشرات، به توصیف یک روز معمولی در مدرسه می‌پردازد. اتفاقات ساده‌ای مثل بازی، ورزش، قصه‌خوانی، خوردن غذا و حاضر شدن سر کلاس‌های مختلف برای کودکان ملموس و باورپذیر است. دوستی‌ها، بازی‌ها و ماجراجویی‌های مدرسه همگی به زبانی طنز بیان شده‌اند و بخش مهمی از جهان کودکی هستند. ترس و نگرانی در مورد جدا شدن از والدین نیز که در ابتدای کتاب به آن پرداخته شده در کودکان احساس همذات‌پنداری ایجاد می‌کند. حشرات کوچک در محیط مدرسه از همراهی و حمایت معلمان برخوردارند.
  والدین حشرات، در روز اول مدرسه آن‌ها را حمایت و تا درب ورود مدرسه بدرقه می‌کنند. خانم زنبور عسل، معلم مدرسه به استقبالشان می‌آید و آنها را برای گذراندن اوقاتی خوش به مدرسه دعوت می‌کند. مسئولین مدرسه و معلم‌ها با روی خوش با بچه‎‌ها برخورد می‌کنند و خانم زنبور هنگام بازی بچه‌ها در حیاط رفتارهای آن‌ها را به‌دقت مشاهده کرده و یادداشت برمی‌دارد. حشرات کوچک در مدرسه با یکدیگر رفتار دوستانه‌ای دارند.
  کودکان بخصوص آن عده که تجربه‌ی زیادی از حضور در مهدکودک و مدرسه ندارند، با خواندن کتاب به فعالیت‌ها و بخش‌های مختلف مدرسه آشنا می‌شوند و در قالب داستان فانتزی کتاب، تخیل و تصور خود از حضور در مدرسه را پرورش می‌دهند. خواندن درباره‌ی یک روز ساده در مدرسه‌ی حشرات و تجربه‌ی شاد و لذتبخش آن‌ها، می‌تواند کودکان را برای ورود به مهدکودک و یا مدرسه قدری آماده‌تر کند. روابط میان حشرات با یکدیگر و با معلمانشان هرچند غیر مستقیم، می‌تواند برخی مهارت‌های اجتماعی را به کودکان منتقل کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان کتاب اولین روز در مدرسه‌ی حشرات درباره‌ی گذراندن یک روز معمولی در مدرسه‌ای است که حشرات مختلفی در آن درس می‌خوانند. حشرات کوچک در کلاس‌های مختلف حاضر می‌شوند، در کنار هم غذا می‌خورند، بازی می‌کنند و به قصه‌‌ی خانم معلم گوش می‌دهند. در نهایت با خوشحالی مدرسه را ترک کرده و به خانه می‌روند. خواندن این کتاب و دیدن تصاویر آن می‌تواند کودکان را برای تجربه‌ی اولین روز مدرسه و یا مهدکودک و جدایی از والدین آماده‌تر کند. توصیف اتفاقات ساده‌ی مدرسه، دوستی‌ و بازی همگی در قالبی طنز و فانتزی، برای کودکان خوشایند است. مشاهده‌ی حمایت والدین و مربیان و تجربه‌ی لذتبخش حشرات کوچک در مدرسه، می‌تواند در کودکانی که قبلا چنین تجربه‌ای را نداشته‌اند باعث تقویت احساس توانایی و استقلال‌طلبی شود. تصاویر کتاب هرچند قدری شلوغ هستند، اما مخاطب را تشویق به جستجو و کنجکاوی در جزئیات می‌کنند.

  چکیده داستان

  در یک باغ زیبا مدرسه‌ای مخفی وجود دارد که حشرات آن‌جا درس می‌خوانند. روز اول مدرسه است و حشرات هر کدام به کلاس‌های مخصوص به خودشان می‌روند و موضوعات مختلفی را می‌آموزند. با هم ناهار می‌خورند، بازی می‌کنند، قصه می‌خوانند و در نهایت با خوشحالی خداحافظی می‌کنند و به خانه برمی‌گردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کارتونی کتاب اولین روز در مدرسه‌ی حشرات، با رنگ‌های شاد و شخصیت‌های دوست‌داشتنی، جذاب به‌نظر می‌رسند. تصاویر جزئیات زیادی دارند و مخاطب را تشویق به جستجو و کشف می‌کنند. حشرات زیادی در تصاویر دیده می‌شوند که اغلب با‌وجود تغییراتی که در ظاهرشان ایجاد شده، قابل شناسایی هستند. رنگ‌ها متنوع‌اند و به فضاسازی‌ها پرداخته شده‌است. بخش‌های مختلف مدرسه که با شاخ و برگ درختان طراحی شده‌اند، بر جذابیت تصاویر می‌افزایند.
  تصاویر اما در مجموع بسیار شلوغ هستند. تجمع و تعداد زیاد عناصر بصری در صفحات و همین‌طور زوایای دید یکسان، تا حدودی باعث یکنواختی تصاویر شده‌است. به‌دلیل شلوغی بیش از اندازه‌ی تصاویر، فضای مناسی برای گردش چشم و قدری تنفس وجود ندارد.
  کیفیت چاپ، صحافی، جنس کاغذ و جلد مناسب است اما متاسفانه روی جلد و در شناسنامه‌ی کتاب نامی از تصویرگر کتاب برده نشده‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما تابحال به مهدکودک یا مدرسه رفته‌اید؟
  روز اولی که به مهدکودک یا مدرسه رفتید چه احساسی داشتید؟
  شما چه کارهای دیگری در مهدکودک یا مدرسه‌تان انجام می‌دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سم لوید
  ناشر کتاب‌های کودک و نوجوان نشر سفیدسار(وروجک)
  تعداد صفحات ۳۷
  نام مترجم زهرا ارونی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت