این داستان که اژدها ندارد

(There is no dragon in this story)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش اژدها برای تبدیل‌شدن به قهرمان یک داستان و لمس پیروزی با کمک مدیریت احساسات و همدلی شخصیت‌ها

سال: 2017
  بررس: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اژدها از اینکه شخصیت منفی داستان‌ها باشد خسته و ناامید شده است و تلاش می‌کند با برقراری دوستی و استفاده از خیال‌پردازی تبدیل به قهرمان داستان‌های دیگران شود. شخصیت‌های داستان‌ها او را به عنوان قهرمان قبول نمی‌کنند و اژدها ناراحت و دلسرد می‌شود. خاموش شدن خورشید توسط غول بزرگ شخصیت‌ها را می‌ترساند و اژدها با شعله‌های دهانش خورشید را روشن و احساس توانایی و پیروزی را تجربه می‌کند.
  اژدها تلاش می‌کند با برقراری ارتباط با دیگران و بیان کردن درخواستش به یک قهرمان مثبت تبدیل شود. او در پیشنهادهایش برای حل مسئله از مهارت خیال‌پردازی و تفکر خلاق استفاده می‌کند. نان زنجبیلی با همدلی با اژدها به او اعتمادبه‌نفس می‌دهد تا خورشید را روشن کند و اژدها با ابراز وجود و مدیریت احساسات به یک قهرمان تبدیل می‌شود.
  اژدها می‌گوید که دلش نمی‌خواهد شاهزاده تی تیش مامانی را بدزدد.
  تلاش برای حل مسائل از جانب اژدها با کمک مهارت خیال‌پردازی، تفکر خلاق، همدلی و دوستی از مفاهیم مهم داستان است. کودکان با مطالعه‌ی کتاب با داستان‌های کلاسیک مانند؛ شنل قرمزی، هانسل و گرتل و نان زنجبیلی آشنا می‌شوند و با کمک والدین می‌توانند از قصه‌گویی یا خواندن داستان‌ها لذت ببرند.
  در ابتدای داستان اژدها شاهزاده را می‌دزدد و در یک قفس زندانی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی اژدهایی است که دیگر نمی‌خواهد شخصیت منفی داستان‌ها باشد. او با گذر از داستان‌های مختلف به شخصیت‌ها پیشنهاد می‌دهد که قهرمان داستان آن‌ها شود. زمانی که به داستان لوبیای سحرآمیز می‌رسد تقابل او با غول بزرگ باعث عطسه غول شده و ناگهان خورشید خاموش می‌شود. شخصیت‌ها با تشویق اژدها به او اعتماد به نفس می‌دهند تا با شعله‌های دهانش خورشید را روشن کند و بدین ترتیب اژدها تبدیل به قهرمان بسیاری از داستان‌ها می‌شود. نویسنده در داستان کودکان را با مفهوم تلاش و حل مسئله آشنا می‌کند و همچنین مهارت‌های ابراز وجود، برقراری ارتباط و همدلی در داستان پررنگ است.
  در ابتدای داستان اژدها شاهزاده را می‌دزدد و او را زندانی می‌کند. همچنین اژدها شاهزاده را با لقب شاهزاده تی تیش مامانی خطاب می‌کند که ممکن است ذهنیت نامناسبی در ذهن کودکان ایجاد شود.

  چکیده داستان

  اژدها دوست ندارد شخصیت شکست‌خورده‌ی داستان‌های تکراری شوالیه و پرنسس باشد او می‌خواهد تبدیل به قهرمان یک داستان جدید شود، اما کسی در داستان‌های شنل قرمزی، هانسل و گرتل، لوبیای سحرآمیز و … او را نمی‌خواهد. اژدها با غول داستان لوبیای سحرآمیز مواجه و ناگهان باعث عطسه غول شده و خورشید شهر خاموش می‌شود. حال همه از اژدها می‌خواهند قهرمان داستان آن‌ها شود و با شعله‌های آتش خود خورشید را روشن کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر جذاب، شخصیت‌های متنوع و رنگ‌های شاد در کنار متن خلاق کتاب قرار گرفته‌اند. شخصیت‌های کتاب از بین داستان‌های کلاسیک انتخاب‌شده‌اند و دیدن تصاویر آشنا خواندن کتاب را برای کودکان لذت‌بخش می‌کند. ابتدا و انتهای داستان تصاویر با سبک کمیک اجراشده‌اند. شخصیت‌پردازی‌ها ماهرانه و دوست‌داشتنی‌اند و کنش‌ها برای کودکان قابل‌درک است. تصویرگر با اغراق‌های مناسب فضای داستان را هیجان‌انگیز جلوه داده است. تکنیک ماهرانه اجراشده است و شخصیت‌ها در فضای تاریک داستان نیز به‌ خوبی قابل تشخیص‌اند. طراحی جلد کتاب ماهرانه و موفق است. کتاب دارای کیفیت مناسبی در چاپ، گرافیک و صحافی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در کتاب چند شخصیت داستانی وجود دارد؟ کدام داستان‌ها را خوانده‌اید؟
  اگر شما به جای اژدها بودید چگونه قهرمان داستان شنل قرمزی می‌شدید؟
  فکر می‌کنید چرا اژدها می‌خواست قهرمان داستان‌ها شود و از شخصیت منفی خسته شده بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لو کارتر
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم اعظم مهدوی
  سال انتشار ۲۰۱۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر دبورا آلرایت
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم